953 (553) 2010-05-21 - 2010-05-27

Trzeźwo myśląc - część XIII

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, ul. Reja 2a, przekazuje Państwu informacje dotyczące problemu uzależnień i terapii. Oto część trzynasta cyklu. Osoby, które zechcą dowiedzieć się więcej, mogą kontaktować się z pracownikami ośrodka pod nr tel. 58 621 61 35, fax 58 621 61 35, e-mail: narko@opitu.pl.

W „Trzeźwo myśląc..." przedstawiamy garść mitów na temat narkotyków i uzależnienia od nich. Krążą one w środowisku młodzieżowym, ale również niektóre media utrwalają je w świadomości młodych ludzi. Oto niektóre z nich:

MIT: marihuana to nieszkodliwy narkotyk

FAKT: Oczywiście, mogłoby to być po części prawdą w latach 60-tych, gdy stężenie THC nie przekraczało 2%. Obecnie marihuana jest genetycznie zmieniana w laboratoriach, stężenie THC dochodzi do 25 %, wywołując spustoszenie w komórkach mózgowych. Poza tym ta marihuana uzależnia 40 razy szybciej od tej z lat 60-tych. Zdarza się, że jest pryskana muchozolem lub innymi substancjami, aby bardziej „kopała".

MIT: amfetamina to niegroźny proszek, pomagający w nauce
FAKT: bardzo szybko wzrasta tolerancja na amfetaminę. Wzięta raz pomaga uczyć się, jednak efekt mija już po kilku godzinach, pojawia się zmęczenie, zły nastrój. Człowiek sięga więc po kolejną dawkę, a mała już mu nie wystarcza by otrzymać pożądany efekt /wzrost tolerancji/. Uzależnia się.

MIT:  można przez dłuższy czas brać narkotyki bez żadnych konsekwencji
FAKT: nie istnieją żadne środki psychoaktywne, które nie powodują konsekwencji zdrowotnych, społecznych czy psychicznych. Mogą to robić wolniej lub szybciej w zależności od rodzaju narkotyku oraz osobowości używającego człowieka.

MIT: biorę tylko dla przyjemności, nie uzależnię się

FAKT: nikt nie zaczyna brać, by siebie zniszczyć, uzależnić się. Przyjemność jest celem nadrzędnym. Nie ma okazjonalnego brania bez ryzyka uzależnienia.

MIT: wystarczy tylko przestać brać, aby nie być uzależnionym
FAKT: jedną z przyczyn sięgania po narkotyki jest brak umiejętności życiowych, radzenia sobie z problemami, nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Narkotyk dodatkowo rozregulowuje życie emocjonalne. Sprawia, iż nasze stany emocjonalne są nieadekwatne do realnych sytuacji życiowych. Jeśli nie posiądzie się zatem tych umiejętności w sposób autonomiczny - odstawienie narkotyku znaczy tyle, co powrót do sytuacji, którą chcieliśmy zmienić sięgając po narkotyk, ponadto pogorszonej o skutki toksycznego działania narkotyku na psychikę. I tak koło się zamyka.

MIT: uzależniają się tylko słabi ludzie
FAKT: człowiek uzależnia się wyłącznie dlatego, że bierze - niezależnie od innych przyczyn - bierze dlatego, że podoba mu się efekt brania. I nie ma znaczenia czy ktoś ma silną czy słabą wolę. Każdy, kto rozpoczyna eksperymenty z narkotykami, musi liczyć się z uzależnieniem.

MIT: uzależniają się tylko po narkotykach twardych
FAKT: obecnie podział narkotyków na twarde i miękkie jest nieadekwatny. Po każdym narkotyku można się uzależnić.  

ikona