962 (562) 2010-07-23 - 2010-08-05

Wakacje w podróży

Dla czytelników, którzy mają wakacyjne plany wyjazdowe, pakiet praktycznych porad jak przygotować się do wyjazdu za granicę, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Należy wiedzieć, że:


1. W wielu krajach wymaga się, aby ważność paszportu wynosiła minimum 6 miesięcy (np. Egipt).
2. W cenie wycieczki mamy standardowo wliczone ubezpieczenie podstawowe: KL, NNW, BP, warto jednak wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji (3% wartości wycieczki), które chroni nas przed ponoszeniem kosztów anulacji takiej wycieczki. Oczywiście należy pamiętać, że rezygnacja musi być dostarczona w formie pisemnej i zawierać niezbędne potwierdzenie powodu rezygnacji: tj. choroba, leczenie szpitalne, śmierć w rodzinie itp. W tym wypadku ubezpieczyciel powinien dokonać zwrotu przynajmniej 80% kosztów imprezy (zazwyczaj 20% to wkład własny). Ubezpieczenie nie obejmuje, jeśli powodem np. odwołania wycieczki są siły wyższe, np. pył wulkaniczny. W takiej sytuacji organizator nie ma obowiązku zwrotu niewykorzystanych świadczeń.
3. W niektórych krajach standard gwiazdkowy hoteli nie jest równy z naszym, przykład EGIPT 3* to nasze 2*.
4. W niektórych krajach pobiera się opłaty dodatkowe, które nie są wliczone w cenie wycieczki, np. w Bułgarii podatek miejski, lub wiza w Egipcie. Niemniej jednak, to czy opłata jest wliczona czy nie, zależy od organizatora.
5. Rada: wycieczki fakultatywne kupowane od rezydenta są często o wiele droższe niż te w lokalnych biurach podróży. Warto zapytać w hotelu czy może poleciłoby jakieś dobre biuro organizujące wycieczki po okolicy.
6. Przed wyborem wycieczki warto sprawdzić na ogólnodostępnych stronach www opinie o biurze - czy jest godne polecenia, czy klienci byli dotychczas zadowoleni.
7. Przed wyborem hotelu warto wejść na strony www.holidaycheck.pl, www.wakacje.pl, www.easygo.pl oraz www.travelplanet.pl i poczytać opinie o hotelu. Jeśli oceny wahają się w okolicach 4.0 i powyżej można śmiało wybrać proponowany hotel (ocena powinna być również adekwatna do ilości oddanych głosów, tak więc 4.0 na 600 opinii to bardzo dobra recenzja).
8. Warto zwrócić uwagę na biura i zniżki, jakie oferują dzieciom: zmorą są biura, które liczą dzieci niezależnie od wieku tak, jak dorosłych. Czyli mając rodzinę 2+1 (5 lat), która kupuje wycieczkę za 1500 pln os. dorosłej możemy w jednym biurze zapłacić 4500 pln, a w drugim 3900 pln.
9. W Egipcie należy wystrzegać się nieuczciwych lekarzy, którzy w dniu przyjazdu oferują na spotkaniach grupowych z rezydentem kartki do podpisu (recepty) argumentując, że lepiej mieć je wcześniej podpisane. Później naciągają ubezpieczycieli twierdząc, że klienci, którzy podpisali kartki korzystali z lekarza i to na niemałe sumy.

Przed podróżą samolotem należy:

- sprawdzić wymagane przez kraje docelowe dokumenty osobiste (paszport, wiza, itp.). W razie braku odpowiednich dokumentów podczas odprawy biletowej, linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do odmówienia przewozu i zrzekają się z jakiejkolwiek odpowiedzialności za powstałe z tego powodu szkody.
- poznać szczegóły dotyczące tego przelotu tzn. numer lotu, godzinę odlotu i lotnisko/ terminal.
- dowiedzieć się, jaka jest dozwolona ilość bagażu i jakich przedmiotów nie wolno przewozić. Zakup biletu oznacza zaakceptowanie warunków ustalonych przez daną linię lotniczą w Ogólnych Warunkach Przewozu. Zapoznanie się z warunkami przewozu linii lotniczych jest obowiązkiem pasażera.
- zapoznać się z pełną listą przedmiotów, których przewożenie w bagażu rejestrowanym jest ZABRONIONE (bagaż rejestrowany/zasadniczy to główny bagaż, który jest nadawany w stanowiskach odprawy biletowo-bagażowej). Lista dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl.
- dostosować wymiary swojego bagażu do dozwolonego limitu.

Więcej np. na: http://www2.mswia.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=108&id=232

ikona