987 (587) 2011-01-28 - 2011-02-03

Album z planu filmowego „Czarnego czwartku”

Na rynku ukazał się album „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". To zbiór fotografii z planu filmowego pierwszego obrazu fabularnego o wydarzeniach w grudniu 1970 r. w Gdyni.
Na 250 stronach znajduje się ponad 150 fotografii autorstwa m.in. Marii Gąseckiej, Andrzeja J. Gojke, Roberta Jopa, Jakuba Malińskiego, Macieja Filipskiego. Większość zdjęć wykonano w Gdyni: w okolicach przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie doszło do masakry robotników, a także na ul. 10-lutego, Świętojańskiej i przed Urzędem Miasta.
Album wydano nakładem firmy Nordfilm Kazimierza Beera w wersji dwujęzykowej: polskiej i angielskiej. Tekst napisała Olga Bieniek, kierownik produkcji „Czarnego czwartku". Na angielski przetłumaczyła Natalia Beer. Projekt graficzny opracował Mateusz Misztal. Druk i oprawę wykonaładrukarnia Bernardinum w Pelplinie.
Wydawnictwo można nabyć w gdyńskiej księgarni „Chimera", której filie znajdują się przy ul. 3 Maja 16 oraz w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini przy ul. Waszyngtona 21.