990 (590) 2011-02-18 - 2011-02-24

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 22.02.2011 r. - wystawa „Pomorska Przygoda Harcerska"; Umundurowani harcerze mają prawo do bezpłatnego zwiedzenia wystawy;
- do 27.02.2011 r. - wystawa Janusza Osickiego i Ewy Sadowskiej pt. „Gest i struktura";
- wystawa stała w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 w Gdyni pt.: „Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 23.02.2011 r. w lokalu artystycznym „Tygiel", w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV prezentowana jest wystawa grafiki cyfrowej i tkaniny unikatowej Doroty Stec- Grochal „Nie wszystko".
Zaprasza Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART.
Dorota Stec-Grochal jest absolwentką Wydziału Fizyki UG oraz Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem i grafiką, projektowaniem graficznym i drobnymi formami użytkowymi. Prace autorki są rezultatem rozmyślań nad powtarzającymi się mitami, wierzeniami i sposobami objaśniania świata w różnych kulturach i środowiskach, fascynacji ludzką fantazją i keatywnością.
Tkaniny tworzy w technice haftu z aplikacją, malarstwo - metodą „kontrolowanego chaosu". W ten sam sposób uprawia grafikę cyfrową stosując fraktale - matematyczne narzędzia do badania teorii chaosu i ich kolorowej wersji. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych, prezentuje swoje prace również indywidualnie.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 3 zaprasza do oglądania wystawy „Bajka zimowa"- prezentującej prace uczestników zajęć plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni z pracowni Bogny Pniewskiej. Wystawa prezentowana jest do 28 lutego 2011 r. w Miejskiej BibliotecePublicznej, Filia nr 3, ul. Morska 113. Wstęp wolny! 
***
Galeria „Od czasu do czasu" zaprasza na wystawę Joanny Ziółkowskiej „Ruchome freski". Joanna Ziółkowska zafascynowana włoskim malarstwem ściennym zaprezentuje rysunki wykonane w technice własnej na papierze. Ich bohaterami są nadludzkiej wielkości postacie. Ludzie umieszczeni blisko siebie na rysunkach są najczęściej nadzy, a relacje między nimi spowija aura tajemniczości. Nie do końca jasna jest ich płeć, trudno też określić wiek i stan, w jakim się znajdują. Przestrzeń galerii zostanie wypełniona kilkudziesięcioma metrami kwadratowymi rysunków - ten ogrom z pewnością nią zawładnie. Galeria „Od czasu do czasu". Gdynia, ul. Armatorów 31, wt.- pt.: godz. 12.00 - 18.00, sob.: godz. 11.00 - 16.00. Wystawa czynna do 25.02.2011 r. www.galeriaoddo.pl
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci i nie tylko... do oglądania wystawy pt. „Linnea w ogrodzie Moneta" przygotowanej przez Wydawnictwo Zakamarki zainspirowanej książką Christiny Bjork i Leny Anderson „Linnea w ogrodzie Moneta". Spotkamy się z małą dziewczynką- Linneą i ze słynnym francuskim impresjonistą Claudem Monetem, jego obrazami oraz magicznym ogrodem malarza w Giverny. Wystawę można oglądać do 1.03.2011 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1 (Obłuże, ul. Boisko 6) w godzinach otwarcia biblioteki.
Wstęp wolny!
***
Wystawa fotografii z planu filmowego „Czarnego czwartku", pierwszego filmu fabularnego o wydarzeniach grudniowych w 1970 r. w Gdyni, zawędrowała do gdyńskiego Multikina (ul. Waszyngtona 21). Ponad 20 dużych fotosów można obejrzeć do końca lutego. Autorami fotografii są fotoreporter i dziennikarz Andrzej J. Gojke oraz fotografik Robert Jop. Na planie filmowym spędzili kilkadziesiąt godzin, wykonując blisko 1,5 tysiąca zdjęć.
***
W piątek, 18 lutego Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zapraszają na wystawę Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania - HDS Poland pt. „Karl Heinrich Klingert (1760-1828). Urządzenia do nurkowania". Wernisaż odbędzie się o godz. 13.00, wstęp wolny.
24 czerwca 1797 roku wrocławianie po raz pierwszy zobaczyli na Odrze człowieka schodzącego pod wodę. Nurek pracował w skafandrze skonstruowanym przez mechanika i wynalazcę Karla Heinricha Klingerta, który w 1789 roku uzyskał tytuł Królewskiego Mechanika Monarchii Pruskiej. Zrekonstruowany wynalazek Klingerta oraz ryciny jego autorstwa będzie można zobaczyć w sali 212 im. admirała floty A. Karwety.
Wystawę z okazji 250. rocznicy urodzin wynalazcy przygotowali autorzy: Karina Kowalska (Muzeum Nurkowania w Warszawie), Wiesław Wachowski, Janusz Pilecki (HDS Poland). Dodatkowo prezentowane będą zabytki ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej związane z historią nurkowania. Kuratorem wystawy jest Lech Trawicki - adiunkt Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od 18 lutego do 3 marca, od pon. do pt. w godz. 8.00- 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie.
Wstęp wolny.
***
Od 21 lutego do 16 marca br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 będzie można obejrzeć prace Wandy Frąckowskiej, wykonane techniką batiku. Autorka jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (kierunek - projektowanie graficzne).
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Do 28 lutego 2011 r. w Galerii Ratusz (na pierwszym piętrze Urzędu Miasta) będzie prezentowana wystawa zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni „Kiedy Gdynia stawała się miastem. Miasto i port w latach 1925 - 1927". Zapraszamy do obejrzenia tych wyjątkowych i unikalnych fotografii. 

ikona