997 (597) 2011-04-08 - 2011-04-14

71. rocznica zbrodni katyńskiej i 1. rocznica katastrofy smoleńskiej w Gdyni

KatyńProgram:
10 kwietnia 2011 r. (niedziela):
- godz. 9.30 - odsłonięcie przy Kolegiacie Gdyńskiej pamiątkowej tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej;
- godz. 10.00 - w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Gdyni przy ul. Świętojańskiej Msza św. w intencji Polaków zamordowanych na Wschodzie oraz ofiar katastrofy smoleńskiej;
UWAGA! Przed kościołem prezentowana będzie wystawa przypominająca sylwetki osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Wystawę „Polegli w służbie Ojczyzny. Smoleńsk 2010", przygotowaną przez Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna, będzie można oglądać przez dwa tygodnie.
Uroczystości Marynarki Wojennej:
8 kwietnia 2011 r. (piątek):
- godz. 8.41 - 8.45 - złożenie wieńca na grobie admirała floty Andrzeja Karwety na cmentarzu w Baninie;
10 kwietnia 2011 r. (niedziela):
- godz. 9.30 - 10.30 - uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z modlitwą ekumeniczną w Kościele Garnizonowym Gdynia-Oksywie;
- godz. 10.45 - 11.00 - złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem admirała floty Andrzeja Karwety na cmentarzu Marynarki Wojennej;
- godz. 11.30 - 11.45 - złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Płytą Pamiątkową admirała floty Andrzeja Karwety na frontonie budynku dowództwa Marynarki Wojennej;
- Klub Marynarki Wojennej Riwiera, ul. Zawiszy Czarnego 1 - wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej. Wystawę zwiedzać można do 20 kwietnia 2011 r.
Instytut Pamięci Narodowej i Klub Marynarki Wojennej zapraszają na wystawę poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Wystawę w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety /ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni/ oglądać można do 20 kwietnia, wstęp wolny. Na 15 panelach wystawy „Zbrodnia Katyńska", przygotowanej przez pracowników Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, pokazano Zbrodnię Katyńską - od układu Ribbentrop - Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, mord w Katyniu, do ogłoszenia informacji przez Niemców o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 roku. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię podpisanego przez Stalina rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku. Ekspozycja zawiera również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu. Prezentowane dokumenty pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskiego oraz zbiorów prywatnych.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
Koncerty:
W niedzielę w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na Obłużu (Plac Świętego Andrzeja 1) odbędzie się koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej „10.IV.2010... in memoriam".
Początek - godz. 19.00.
Wystąpią: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej i Gdyńska Orkiestra Kameralna „Sinfonia Nordica" pod batutą Mariusza Mroza. W programie m.in. Nieszpory Józefa Zeidlera. Partie solowe wykonają: Marzena Jungst (sopran), Marta Frączak (alt), Mikołaj Zgódka (tenor), Emil Wojak (bas).
Wstęp wolny.
Drugi koncert poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem „Droga Krzyżowa Młodych" o. W. Skroboszewskiego odbędzie się tego samego dnia w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni Karwinach (ul. Korzenna 2). Początek - godz. 16.00.
Wystąpi chór „Cantamus Reginae" pod dyrekcją Mai Sokołowskiej oraz „Vjola" pod dyrekcją Jolanty Karge. Na organach zagra Ewa Kozyra.
Wstęp wolny.
11 kwietnia 2011 r. (poniedziałek):
- godz. 12.00 - widowisko historyczno-muzyczne „Kartki z Katynia" w reżyserii Wojciecha Rybakowskiego w kinie „Grom" na Oksywiu.
UWAGA! Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu.
Wstęp wolny.
Dojazd komunikacją miejską: autobus linii 150.
Po spektaklu zostaną ogłoszone wyniki XIII Ogólnopolskiego Konkursu Katyńskiego pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni Stanisława Szwabskiego. Odbędzie się również wręczenie nagród laureatom.
Laureaci  XIII Ogólnopolskiego Konkursu o Zbrodni Katyńskiej:
Jury w składzie:
dr Stanisław Szwabski - Przewodniczący Rady Miasta Gdyni i przewodniczący komisji, dr Barbara Pytko, Przewodnicząca Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej - członek komisji, dr Michał Sępołowicz - Biuro Edukacji Publicznej IPN O/Gdańsk - członek komisji,. mgr Krystyna Przyborowska - Naczelnik Wydziału Edukacji UM Gdyni - członek komisji, mgr Małgorzata Krause-Szymura - prof. w VI LO Gdynia - sekretarz komisji, mgr Kazimierz Iwaszko, Biuro Rozwoju Miasta Gdyni - sekretarz komisji po zapoznaniu się z 47 pracami, opisującymi ślady materialne i duchowe pamięci o zbrodni katyńskiej w różnych regionach Polski, na posiedzeniu 24 marca 2011 r. postanowiło przyznać:
- I nagrodę Damianowi Skawińskiemu z I LO w Inowrocławiu, tygodniowy rejs na żaglowcu „Pogoria" na Morzu Śródziemnym, ufundowany przez STAP i Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej w Gdyni;
- II nagrodę Paulinie Głowackiej, Marlenie Kózka i Karolinie Olma z VI LO w Bielsku - Białej, także tygodniowy rejs na żaglowcu „Pogoria" na Morzu Śródziemnym, ufundowany przez STAP i WSKS;
- III nagrodę Zuzannie Simińskiej i Aleksandrze Siemiątkowskiej z SLO w Bydgoszczy, Magdalenie Gontarek, Joannie Lewandowskiej i Martynie Bonisławskiej z II LO w Tomaszowie Mazowieckim oraz Monice Okrasa i Dianie Kierepko z ZS Nr 1 w Lublinie, nagrodę rzeczową ufundowaną przez UM Gdyni.
Ponadto wyróżnienia przyznano: Sylwii Białek z Technikum nr 3 w Mielcu oraz Marcie Tarnowskiej i Paulinie Sznajder z IV LO we Wrocławiu.
Uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 11 kwietnia 2011 r. o godz. 12.00 w kino - teatrze Grom w Gdyni-Oksywiu.
Wstęp wolny.
13 kwietnia 2011 r. (środa):
- godz. 12.00 - uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojskowym w Redłowie z udziałem przedstawicieli samorządu Gdyni, Marynarki Wojennej, młodzieży i mieszkańców (Apel Poległych, modlitwa ekumeniczna, montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu młodzieży VI Liceum Ogólnokształcącego, występ chóru „Cantamus Reginae" pod dyrekcją Mai Sokołowskiej). 

ikona