997 (597) 2011-04-08 - 2011-04-14

Gdyńskie atrakcje - na każdą pogodę

Do naszych drzwi zapukała wiosna. Wyższa temperatura powietrza i słoneczna pogoda za oknem zachęca do aktywnego wypoczynku. Kontynuujemy na łamach „Ratusza" cykl o gdyńskich atrakcjach, miejscach, które warto odwiedzić. Zapraszamy też do spacerów po naszym pięknym mieście, poznania miejsc, które gwarantują też świetną zabawę dzieciom i dorosłym.
Dziś prezentujemy drugi odcinek cyklu.

Akwarium Gdyńskie
Jest to jedna z największych placówek tego typu w kraju. Ma status ogrodu zoologicznego. Ciekawe ekspozycje pozwalają obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach. Prezentowana jest tu największa w Polsce kolekcja zwierząt wodnych (ponad 1500 zwierząt z ok. 180 gatunków z różnych rejonów świata). Miłośnicy tych zwierząt mają okazję zetknąć się tu zarówno z groźnymi drapieżnikami: rekinami, żarłaczami czarnopłetwymi, agresywnymi arowanami z Ameryki Północnej, tropikalnymi skrzydlicami, piraniami czerwonymi jak również z rybami o łagodnym usposobieniu takimi jak koniki morskie czy czworooki. W Akwarium znajdują się również zwierzęta żyjące na pograniczu dwóch środowisk: wodnego i lądowego. Okazy te obejrzeć można w najnowszej, ekspozycyjnej części budynku, gdzie największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzają m.in. najcięższe węże świata - anakondy zielone, jaszczurki agamy, groźny żółwiak chiński czy podskoczki mułowe. Nowymi mieszkańcami Akwarium Gdyńskiego są też ogromne kraby kamczackie, które mogą dorastać nawet do dwóch metrów oraz ośmiornica olbrzymia.
Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska.
Od 1 kwietnia Akwarium czynne w godz. 9.00 - 19.00. Bilety w cenie: 16 zł normalny, 12 zł ulgowy.
Więcej informacji: www.akwarium.gdynia.pl
 
Kolibki Adventure Park
W Kolibkach (na terenach dawnego motocrossu) działa największy park przygody w Polsce. Na powierzchni 11 hektarów przygotowano tory dla quadów, samochodów terenowych, pole do paintballa, ścianki wspinaczkowe, park linowy, strzelnica, zorbing oraz mini - park dla najmłodszych. To oferta dla całych rodzin, dzieci i młodzieży szkolnej, firm, a także dla osób indywidualnych. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Adventure Park znajduje się w pobliżu przystanku SKM Gdynia Orłowo. Godziny otwarcia - codziennie od 9.00 do 21.00.
Szczegóły: www.adventurepark.pl
 
PitStop - Gdynia
W siedzibie PitStop - Gdynia przy ul. Węglowej 22 można skorzystać z: wyścigów na 420-metrowym torze gokartowym, labiryntu Zoltar - paintballu elektronicznego, czyli prawie 120 metrów korytarzy, sal z artefaktami i dwóch poziomów, niskich i wysokich przejść nawiązujących klimatem do krajobrazów znanych z gier komputerowych, a także z symulatorów samochodowych pozwalających na ściganie się na najsłynniejszych torach na świecie i konsol multimedialnych - gier wieloosobowych na konsolach nowej generacji.
Godziny otwarcia:
Do maja 2011 - poniedziałek-piątek w godz. 14.00 - 22.00 lub do ostatniego klienta, sobota-niedziela w godz.10.00-23.00.
Czerwiec - wrzesień 2011 - poniedziałek-piątek w godz. 12.00 - 22.00, sobota - niedziela w godz. 10.00 - 23.00.
Październik - grudzień 2011 - poniedziałek-piątek w godz. 14.00 - 22.00, sobota-niedziela w godz. 12.00 - 23.00.
Szczegóły na stronie internetowej: www.pitstop-gdynia.pl. Informacje można uzyskać także pod numerem telefonu 792 226 588.
 
Golf Park Gdynia w Kolibkach
Pod lasem, za TCH KLIF na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne jest do nauki i doskonalenia gry w golfa. Golf Park Gdynia przy ul. Spółdzielczej 2, umożliwia rozpoczęcie przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oferuje lekcje i różnego rodzaju kursy, indywidualne i grupowe. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje Zieloną Kartę, która umożliwia grę na wszystkich polach golfowych w Polsce!
W gdyńskim Parku przygotowano:
- Driving Range (strzelnica golfowa), czyli 9 oświetlonych i osłoniętych dachem stanowisk do trenowania pod okiem instruktora długich uderzeń,
- Putting green - do trenowania uderzeń do dołka,
- Symulatory Golfowe, czyli dwa najbardziej zaawansowane urządzenia do gry w golfa, które umożliwiają zimą oraz w czasie niepogody naukę oraz grę na ponad 50 polach golfowych istniejących w rzeczywistości, w różnych zakątkach świata.
Golf, wbrew fałszywym stereotypom jest jednym z najpopularniejszych sportów, najbardziej demokratycznych i możliwych do uprawiania w każdym wieku - od lat 3 do 100. Na świecie w golfa gra ponad 160 milionów ludzi. Ma on już ponad 600 letnią tradycję!
W ofercie Golf Park Gdynia znajduje się również Restauracja No 19.
Więcej informacji na stronie: www.golfparkgdynia.pl.
 
Rezerwat Kępa Redłowska
Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo i Kamienną Górą tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Został utworzony w 1938 roku i jest najstarszym, a zarazem jednym z największych rezerwatów w województwie pomorskim. Powierzchnia jego wynosi 118,16 ha i obejmuje wschodnią część Kępy Redłowskiej (wznoszącej się do 91 m n.p.m.) wraz z kompleksem leśnym, urwistymi brzegami wybrzeża klifowego oraz plażą.
Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać zwierzęta: dzika, sarnę czy zająca.
Jak tam dotrzeć?
Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej, to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.
 
11 Bateria Artylerii w Gdyni Redłowie
Bateria w Redłowie zbudowana została na przełomie lat 40 i 50 XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich. Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm. Oprócz stanowisk artylerii, zbudowano kilka schronów i wieżę obserwacyjną, (które znajdują się na terenie wojskowym). Jest ona nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji, gdyż większość armat z kilku innych analogicznych baterii została usunięta lub zniszczona. Do baterii można dotrzeć z Polanki Redłowskiej oznakowanym szlakiem (kolorem brązowym). Tablica informacyjna znajduje się na plaży, poniżej baterii.
 
Molo w Orłowie
Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934 r. i miało wtedy 420 m długości. Ostatni remont w 2007 roku. Dziś ma 180 m. Na molo odpocząć można na nowych ławkach, oświetlonych ładnymi, stylowymi lampami.
Wstęp na molo jest bezpłatny.
 
Góra św. Mikołaja
W Gdyni Chyloni (nieopodal SP nr 10), na wzgórzu położonym koło ruchliwej ul. Morskiej znajduje się niezwykle urokliwe i niegdyś otoczone nimbem tajemniczości miejsce zwane Górą św. Mikołaja lub Świętą Górą. Niektórzy twierdzą, że miejsce charakteryzuje się dobroczynnym polem energetycznym. Wzgórze to było otoczone kultem jeszcze w czasach pogańskich - świadczy o tym chociażby odnalezienie tam grobu znacznej osobistości pochodzącej z czasów łużyckich. W czasach chrześcijańskich miejsce to zaczęło słynąć z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku ówczesny sołtys Gdyni, człowiek pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów, wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. Miejscowa ludność przybywała tam na odpusty, które odbywały się 6 grudnia.
W 1996 roku mieszkańcy Chyloni postanowili przywrócić wzgórzu dawny urok. Na szczycie Góry zbudowano kamienne kapliczki i postawiono ławki. Miejsce to warto odwiedzić, chociażby ze względu na niezwykłe widoki. c.d.n

ikona