Kultura

„Alicja w Krainie Czarów” w plenerze

Próba czytana spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”. Bałtycki Teatr Różnorodności  na patio Konsulatu Kultury. Źródło: BTR

Próba czytana spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”. Bałtycki Teatr Różnorodności na patio Konsulatu Kultury. Źródło: BTR

Na co dzień pracują jako informatycy, nauczyciele, marketingowcy czy sprzedawcy. Po godzinach grają w Bałtyckim Teatrze Różnorodności. W tym roku amatorska grupa z Gdyni chce zamienić teatralne mury na scenę plenerową i grać bezpłatnie „Alicję w Krainie Czarów”. By się to udało, potrzebne jest wsparcie.


Znamy ich głównie z desek Konsulatu Kultury. W ubiegłym roku wystawiali tam „Pana Tadeusza” – bardziej wariację niż adaptację tej narodowej epopei. Bez poloneza Kilara, nadęcia i martyrologii, za to mądrze, lekko, wesoło i wzruszająco. Zrealizowali też ponadczasową farsę „Pomoc domowa”. Jednak w ich dossier znajdziemy również szaloną „Rewię – lata 20., lata 30.”, „W małym dworku”, „Sonatę Belzebuba” czy „Księżniczkę na ziarnku grochu”. „Pan Tadeusz” wraca na deski Konsulatu Kultury już 19 stycznia.

W czasie pandemii współpracowali z Gdynią Rodzinną. Stworzyli „OTO Bajkę” – cykl czytanych baśni i bajek, które można było zobaczyć online. Występowali także w plenerze w ramach projektu „Chodźcie na plac Kaszubski”. Również końcówka ubiegłego roku była dla nich pracowita. Świętym Mikołajem z Gdyńskiego Jarmarku Świątecznego był bowiem w tym sezonie nie kto inny, jak Witold Klonowski – aktor Bałtyckiego Teatru Różnorodności.

Bałtycki Teatr Różnorodności działa od kilkunatu lat. Choć oficjalnie grupa istnieje od 2018 roku, to ich początki sięgają 2005 roku. Wcześniej realizowali spektakle i projekty jako Scena 138. Przez te kilkanaście lat część aktorów amatorów przekuła pasję w zawód. Występy na amatorskiej scenie to bowiem świetne przygotowanie do egzaminów na uczelnie aktorskie i przepustka do zdobycia kierunkowego wykształcenia.

Spektakl BTR „Pan Tadeusz”, źródło: BTR
Spektakl BTR – „Pan Tadeusz”, źródło: BTR


Alicja wychodzi w plener


W 2022 roku będą mogli poznać ich również ci, którzy z różnych powodów nieczęsto gościli w teatrze. Wszystko dzięki „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. To spektakl, nad którym grupa pracuje od pół roku.

Wspólnymi siłami stworzyli scenariusz spektaklu, a ich marzeniem jest pokazanie go bezpłatne w plenerze. W ten sposób chcą dotrzeć do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem, czyli do dzieci. Aby zrealizować ten pomysł, potrzeba konkretnej sumy pieniędzy. Dlatego grupa ogłosiła zbiórkę na portalu zrzutka.pl.

– Podczas pisania scenariusza szczególny nacisk położyliśmy na warstwę edukacyjną, pokazując, że mimo przeciwności zawsze warto być sobą i znaleźć siłę na własne działania. Ta idea uświadomiła nam, że my także powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść z tym projektem poza teatralne mury – informuje zespół Bałtyckiego Teatru Różnorodności.

Zbiórka funduszy pozwoli na dokończenie produkcji, stworzenie kostiumów i rekwizytów. Zebrane środki zostaną również przeznaczone na organizację bezpłatnych pokazów przedstawienia w przestrzeni miejskiej. 

– Do tej pory nasze produkcje w całości finansowało Gdyńskie Centrum Kultury. Jednak teraz sytuacja jest specyficzna. To nieco większe przedstawienie i wymaga innych środków. W spektaklu gra około 20 osób, ponadto chcemy go pokazywać w plenerze. W związku z tym najwięcej środków pochłonie jednostkowe wystawienie przedstawienia, m.in. dlatego, że musimy mieć odpowiednie nagłośnienie – mikroporty. Elementy scenografii i rekwizyty będą z jednej strony mobilne, a z drugiej strony dosyć duże. Mają robić wrażenie w plenerze, co też podnosi koszty – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu i aktor Bałtyckiego Teatru Różnorodności. – Przedstawienie będzie bardzo muzyczne, dynamicznie, z dużą ilością ruchu, tak aby godzina spędzona w plenerowym teatrze była jak najbardziej interesująca dla dzieci. 

Premiera „Alicji w Krainie Czarów” ma się odbyć 1 czerwca na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, gdzie znajduje się leśna scena plenerowa. Jest tam również Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie. Po spektaklu młodzi goście wybiorą się na spacer właśnie tą ścieżką. Kolejne pokazy zaplanowano w lipcu i sierpniu.

– Chcemy pokazać spektakl w różnych częściach Gdyni. Przede wszystkim zależy nam, żeby sztuka dotarła do dzielnic, do miejsc, gdzie mieszkają też dzieci z nieco uboższych rodzin, których być może nie stać na to, aby wybrać się do teatru. Chcemy, aby nasze przedstawienie było dobrą propozycją artystyczną i pojawiło się w dzielnicach, takich jak Dąbrowa, Chwarzno czy Chylonia. Jednak spektakl zagości też w centrum miasta, a konkretnie na placu Kaszubskim – w ramach projektu „Chodźcie na plac Kaszubski” – oraz w amfiteatrze na Kamiennej Górze – opowiada Tomasz Podsiadły.

Bałtycki Teatr Różnorodności chce uzbierać 20 tys. zł na dokończenie produkcji. Grupę można wesprzeć na portalu zrzutka.pl.

Partnerem projektu jest Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 06.01.2022 08:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.01.2022 21:12
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona