Kultura

„Czysta Klasyka” z filmami Kawalerowicza

Tegoroczna „Czysta Klasyka” z filmami Jerzego Kawalerowicza // mat. prasowe FPFF

Tegoroczna „Czysta Klasyka” z filmami Jerzego Kawalerowicza // mat. prasowe FPFF

Miłośnicy rodzimego kina co roku czekają na to wydarzenie z ogromną niecierpliwością. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zawita do Gdyni już w przyszłym miesiącu. Jedną z jego flagowych sekcji jest „Czysta Klasyka” – prezentacja zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiej kinematografii. Tym razem jej bohaterem będzie ceniony reżyser Jerzy Kawalerowicz.

 
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się 12 września. Bohaterem tegorocznej sekcji „Czysta Klasyka” będzie reżyser Jerzy Kawalerowicz. Gdyby wciąż był wśród nas, w styczniu br. świętowałby swoje setne urodziny.

Dla historii polskiego kina to postać ważna z wielu powodów. Ten wybitny twórca nie tylko osiągał artystyczne sukcesy jako reżyser, ale też współtworzył powojenną polską kinematografię. Przez wiele lat stał na czele legendarnego Zespołu Filmowego, a potem Studia „Kadr”. Był jednym z filarów Szkoły Polskiej i wykładał w PWSFTviT w Łodzi. Poza tym był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
 
– W tym roku w Gdyni w ramach „Czystej Klasyki” pokażemy filmy różnorodne, z kilku okresów twórczości Jerzego Kawalerowicza, jednak wszystkie na swój sposób aktualne. Dziś, w dobie wielu debiutów i pewnego rodzaju pokoleniowej odnowy naszego kina, warto wracać do pereł polskiego filmu i dzięki nim budować most między starym a nowym i ciągłość naszej kinematografii – podkreśla Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF.

Podczas tegorocznej sekcji „Czysta Klasyka” zobaczymy następujące filmy Kawalerowicza:

  • „Pociąg” (1959),
  • „Grę” (1968),
  • „Śmierć prezydenta” (1977).

– Do sekcji wybraliśmy tytuły, które reprezentują odmienne style, zainteresowania i okresy w twórczości Jerzego Kawalerowicza. Od pierwszego międzynarodowego sukcesu, który odniósł filmem „Pociąg” (1959), poprzez odważną obyczajowo, ale źle przyjętą w momencie premiery „Grę” (1968), która stanowi próbę poetyki nowofalowej, po historyczny dramat „Śmierć prezydenta” (1977), będący rekonstrukcją wydarzeń, które położyły się cieniem na całych losach II Rzeczypospolitej. Przykłady te dowodzą z jednej strony wszechstronności i ewolucji stylu Kawalerowicza, z drugiej jednak potwierdzają, że każdemu filmowi potrafił nadać autorski charakter – mówi Miłosz Stelmach, filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny kwartalnika „Ekrany”, kurator sekcji i autor wprowadzeń do filmów.
 
Przypominamy, że 47. FPFF odbędzie się w dniach 12-17 września. Karnety i akredytacje można nabyć na stronie wydarzenia.

Plakat 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia. 12-17.09.2022 // mat. prasowe

  • ikonaOpublikowano: 03.08.2022 10:26
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2022 11:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także