Kultura

Depesza kulturalna

Depesza kluturalna - ekologiczna, literacka, muzyczna i architektoniczna

Depesza kluturalna - ekologiczna, literacka, muzyczna i architektoniczna

Ekologicznie, literacko, muzycznie i architektonicznie. Tak jest w dzisiejszej depeszy kulturalnej dzięki rekomendacjom Biblioteki Gdynia, Gdyni Kulturalnej i Muzeum Miasta Gdyni.

Webinarium - Biblioteka dla planety
Webinarium - Biblioteka dla planety
W czasie spotkania online prelegentki opowiedzą o ekologicznych rozwiązaniach, które wdrażają w Bibliotece Gdynia i dobrych przykładach, z których warto czerpać. Wskażą także, co można czytać, kogo warto zapraszać i skąd czerpać informacje o kryzysie klimatycznym, by być less waste i kreować postawy czytelników.
Webinarium poprowadzą:
Hanna Łozowska - specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Entuzjastka odejścia od antropocentryzmu, ekologicznych rozwiązań i literatury non-fiction.
Małgorzata Trejtowicz - specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia, absolwentka polonistyki UG. Jako dziennikarka i redaktorka lifestylowa pisała o zdrowiu oraz zrównoważonych nawykach konsumpcyjnych. Pracowała też jako bibliotekarka w Bibliotece Gdynia.
Piątek, 07 sierpnia, 11.00 – 12.30
Webinarium - Biblioteka dla planety

Serwis literacki – fantastyka
Serwis literacki – fantastyka
Gdynia Kulturalna przedstawia kolejny odcinek subiektywnego przewodnika po literaturze. Tym razem Tomasz Pindel i Szymon Kloska ze studia radiowego RMF Classic biorą na warsztat fantastykę, a zaczynem do tego jest tegoroczna nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia fantastycznej książki Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.
Dziennikarze kierują dzisiejszy przewodnik do czytelników, którzy z fantastyką nie są jeszcze za pan brat i omawiają lektury znane doskonale fanom gatunku.
Serwis literacki – fantastyka

Daniel Szlajnda pres. Komorebi (木漏れ日) | Gdynia 2020
Daniel Szlajnda pres. Komorebi (木漏れ日) | Gdynia 2020
Daniel Szlajnda zagrał koncert w nowej marinie zlokalizowanej na terenie gdyńskiego Dalmoru. Był to pierwszy “post-lockdownowy” koncert w Gdyni. Daniel zaprezentował materiał z ostatniego wydawnictwa Komorebi (木漏れ日). Występ pierwotnie miał odbyć się w ramach serii koncertów zaplanowanych przez Halo Kultura oraz jako finisaż wystawy “G8”.
Kiedy po premierze „Untold Stories” Daniel Drumz zdecydował się odejść na moment od klubowej estetyki, aby wypracować nowe techniki kompozycji swojej muzyki, nie spodziewał się, że przerodzi się to w kilkuletnią pracę nad „Komorebi” — albumem, którym debiutuje pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem Daniel Szlajnda. Efekt końcowy to najbardziej dojrzały materiał w dyskografii tego artysty. Pulsująca, jednak niemalże pozbawiona warstwy perkusyjnej płyta, która przez autora określana jest żartobliwym mianem „acid ambientu”.
Nagranie wideo zrealizowane zostało w ramach programu Gdyński Falochron Kultury.
Daniel Szlajnda pres. Komorebi (木漏れ日)

Z bliska – rybie klamki
Z bliska – rybie klamki
Muzeum Miasta Gdyni przedstawia kolejne spojrzenie z bliska na mijane każdego dnia pozornie przeciętne obiekty architektoniczne, które przy bliższym kontakcie zaskakują pięknym wykończeniem, intrygującym detalem czy szczegółem wskazującym na ich ciekawą historię.
Ryby są nieodłącznie związane z gdyńskim krajobrazem. Są ważnym elementem herbu, podstawowym składnikiem wielu lokalnych potraw, gwiazdami Akwarium Gdyńskiego.
Tym razem Olga Lewandowska z Ośrodka Edukacji skupia się na rybich dekoracjach znajdujących się w gdyńskich kościołach. Zobaczymy rybie klamki, marynistyczne sufity i inne ciekawe detale!
Z bliska - rybie klamki

  • ikonaOpublikowano: 06.08.2020 11:49
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.08.2020 13:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona