Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: komiks

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: komiks "Marzi w dyskusyjnym klubie komiksowym; projekty Janusza Kaniewskiego inspirowane mangą; aktor Maciej Wizner w rekwizytorni Teatru Miejskiego; Katarzyna Laszkowska w Artystycznym Klubie Malucha. Źródło: zrzuty ekranu

Gdyńskie instytucje kultury podrzucają garść propozycji kulturalnych na nowy tydzień – spotkanie z autorką komiksu Marzeną Sową, wykład o wpływie mangi na twórczość Kaniewskiego, Artystyczny Klub Malucha online i wizytę w rekwizytorni Teatru Miejskiego.



Komiks „Marzi” – spotkanie z Marzeną Sową, zrzut ekranu

Komiks „Marzi” – spotkanie z Marzeną Sową

Biblioteka Gdynia zaprasza na trzecie spotkanie dyskusyjnego klubu komiksowego online.

Temat spotkania to „Wbrew kanonom komiksu” - czy kanon został zawłaszczony przez mężczyzn? Czy można sporządzić inny zbiór ważnych opowieści komiksowych niż ten, na który wszyscy się – choćby intuicyjnie – powołujemy i o którym myślimy?
Zwykle ustalanie komiksowego kanonu zaczyna się od „Strażników” (albo „Mausa”, albo „Powrotu Mrocznego Rycerza”, albo „Umowy z Bogiem”...). Może czas z tym skończyć? Co to mówi o kanonie, oczekiwaniach czytelników oraz tendencjach i modach we współczesnym komiksie?

Na spotkaniu gościć będzie scenarzystka komiksu „Marzi” - Marzena Sowa. Opowiadanie zilustrował Sylvain Savoia.

„Marzi” to opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Niepowiązane fabularnie historie ukazują świat, którego logikę narzuca wola przetrwania. Kolejki, zapisy na towary, zakupy na zapas, zabawy dzieci, pielgrzymka papieża, czołgi na ulicach. Nie ma tu wielkiej polityki, martyrologii ani sentymentalizmu, jest natomiast szczerość w portretowaniu postaci i relacji rodzinnych oraz dbałość o szczegóły.

„Marzi” odwołuje się do emocji i wspomnień czytelników. Trafia do starszych i bardzo młodych. Pierwszym uzmysławia, ile się zmieniło w Polsce, drugim opowiada, jak było.

„Marzi” jest świadectwem pewnej epoki, stanowi też zbiór bardzo osobistych wspomnień z czasów wciąż żywych w pamięci Polaków. Komiks w tym samym stopniu zainteresuje tych, którzy pamiętają absurdalną polską rzeczywistość przełomu lat 80. i 90., jak i tych, którzy jej nie doświadczyli. Album powstał z myślą o czytelnikach mieszkających na zachód od Polski, nieznających realiów PRL i mimo dużych barier społeczno-kulturowych został ciepło przyjęty przez krytykę.
(Opis za Wydawnictwem Egmont)

Moderator merytoryczny: Przemysław Zawrotny – badacz kultury popularnej i niepopularnej, a w szczególności komiksu oraz muzyki rozrywkowej.

Moderatorka pomocnicza: Izabela Rutkowska – bibliotekarka w Bibliotece Gdynia, muzyk, copywriterka i lektorka JPjO, a także miłośniczka komiksów i organizatorka wydarzeń z nimi związanych.

Niedziela, 24 stycznia, godz. 18.00.
„Marzi” – spotkanie z Marzeną Sową

Kaniewskiego związki z Japonią - wykład dr Agnieszki Kiejziewicz

Kaniewskiego związki z Japonią - wykład dr Agnieszki Kiejziewicz

Wątek komiksu przewija się również w kulturalnej propozycji Muzeum Miasta Gdyni, które przedstawia wykład w temacie wystawy poświęconej Januszowi Kaniewskiemu z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Tematem wykładu są związki uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów z Japonią.

Doktor nauk o sztuce Agnieszka Kiejziewicz opowiada o inspiracjach Kaniewskiego ikonografią mangi i tropi w jego projektach szczegóły łączące je ze sztuką japońskiego komiksu, która dotarła na Zachód po przetłumaczeniu twórczości Osamu Tezuki, zwanego japońskim Waltem Disneyem.

Jedną z cech mangi jest wizualna atrakcyjność postaci, jak wydłużone kończyny, które można zaobserwować też u Kaniewskiego.
Kaniewskiego związki z Japonią

Artystyczny Klub Malucha online – Hu hu ha, nasza zima zła!

Artystyczny Klub Malucha online – Hu hu ha, nasza zima zła!

Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają dzieci do wspólnej muzycznej zabawy.

Przez ostatnie dwa lata Artystyczny Klub Malucha odbywał się w Konsulacie Kultury. Z powodu pandemii przeniesiony zostaje do sieci.
Artystyczny Klub Malucha to zajęcia muzyczne przeznaczone dla rodziców/opiekunów z dziećmi w wieku 0-2 lata. W trakcie zajęć dzieci poznają wiele piosenek, wierszyków, masażyków i tańców. Uczą się także grać na instrumentach perkusyjnych, rozwijają poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną oraz – poprzez zabawę w grupie rówieśniczej – umiejętności społeczne.

Pierwsze zajęcia klubu zatytułowane są „Hu hu ha – nasza zima zła”.

- Śniegowe zabawy w domu? W Artystycznym Klubie Malucha wszystko jest możliwe! Z czego zrobić domowego bałwanka? Jak zrobić śnieg? Tego dowiecie się na najbliższych zajęciach. Przygotujcie potrzebne materiały i bawcie razem z nami. Zimowe szaleństwo czeka – zachęca Konsulat Kultury.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Laszkowska, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim oraz wokalistyki jazzowej na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 8 lat umuzykalnia dzieci i młodzież. Autorka projektu „Jazz dla ucha malucha”.

Nowe zajęcia emitowane będą co dwa tygodnie. Każdy odcinek będzie dostępny bezpłatnie przez tydzień.
Artystyczny Klub Malucha

Kulisy Teatru – rekwizytornia

Kulisy Teatru – rekwizytornia

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza powraca po świąteczno-noworocznej przerwie z cyklem „Kulisy teatru”, w którym mamy unikalną okazję poznać na co dzień niedostępne dla widzów zakamarki teatru.

Tym razem zaglądamy wraz z aktorem Maciejem Wiznerem do rekwizytorni, w której poznamy niezwykłe przedmioty, pomagające aktorom wcielać się w role i kreować niesamowite, sceniczne światy.
Kulisy Teatru - rekwizytornia

  • ikonaOpublikowano: 18.01.2021 12:49
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.01.2021 18:05
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona