Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z ruchem wskazówek zegara: "Czerwony lotos" - Otwarty Klub Książki Online (źródło: Biblioteka Gdynia); koncert "Skąd tyle dźwięków w Dźwiękomanii?" (źródło: Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury); przedstawienie dla dzieci "Księżycowe opowieści" (źródło: Biblioteka Gdynia); Rolls Royce Silver Wright (źródło: Gdyńskie Muzeum Motoryzacji); Armata Boforsa (źródło: Muzeum Marynarki Wojennej).

Spotkanie z Arkadym Saulskim - autorem samurajskiego fantasy, spektakl dla dzieci „Księżycowe opowieści”, koncert Dźwiękomania oraz wirtualne opowieści o eksponatach w Muzeum Marynarki Wojennej i Gdyńskim Muzeum Motoryzacji. To gdyńskie propozycje kulturalne na najbliższy tydzień.



Czerwony lotos - spotkanie Otwartego Klubu Książki Online, źródło: Biblioteka Gdynia

Czerwony lotos - Otwarty Klub Książki Online


Biblioteka Gdynia
zaprasza na spotkanie Otwartego Klubu Książki Online. Jego gościem będzie Arkady Saulski, autor książki „Czerwony lotos” – powieści fantasy w samurajskim klimacie, będącej pierwszą częścią trylogii „Zapiski stali”.

Spotkanie z autorem to okazja do dyskusji o kulturze, wierzeniach i mitach japońskich.

Mawiano, że starsze Duchy porywają dzieci, by prać im umysły i szkolić na bezwzględnych wojowników. Twierdzono, że ich dusze zastępuje się demonami, po to by byli bezwzględni w boju, że do ich ciał wplata się zaklęcia. Mówiono wreszcie, że ciała Duchów poddawane są nieodwracalnym przemianom, dzięki czemu ich zmysły są wyostrzone poza zdolności zwykłych śmiertelników. W każdej bajce, legendzie czy plotce jest ziarno prawdy."
Kentaro miał w życiu jedno zadanie: chronić swoją Panią. Zawiódł. Dostał drugą szansę i powinien wykorzystać ją mądrze. Chronić swoją nową rodzinę. Stanąć przeciwko dzikim najeźdźcom niszczącym kraj, wszak jeden Duch wart jest więcej niż setka samurajów. Poniechać zemsty na jedynym człowieku zdolnym ocalić Nippon przed barbarzyńską nawałą. Tak, Kentaro powinien postąpić właśnie w ten sposób. Niestety, o czym nie wspominają legendy, Duchy pozostają ludźmi. I potrafią i kochać, i nienawidzić. Jak każdy, tylko znacznie mocniej. (Opis wydawnictwa „Fabryka słów”)

Wtorek, 7 kwietnia, godz. 18.00

Czerwony lotos


Księżycowe opowieści - spektakl dla dzieci, źródło: Biblioteka Gdynia

Księżycowe opowieści – przedstawienie online dla dzieci


Biblioteka Pogórze
zaprasza dzieci na spektakl online „Księżycowe opowieści”. To pięć historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur: bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej oraz historia z Nepalu.

Każda historia, zilustrowana scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób - odpowiada na nie.

Piątek, 9 kwietnia, godz. 12.00

Link do spektaklu dostępny będzie na stronie FB Biblioteki Gdynia 9 kwietnia w godzinach 12.00 – 20.00


Skąd tyle dźwięków w Dźwiękomanii - koncert online, źródło: Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury

DźwiĘkoManiA „Skąd tyle dźwięków w Dźwiękomanii?” - koncert online


Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury
zapraszają na koncert, który odsłoni tajemnice muzycznego języka. Dowiemy się, jak zbudowany jest utwór muzyczny, które elementy są niezbędne do jego skomponowania i zagrania, przyjrzymy się z bliska instrumentom.

Na całym świecie nuty czyta się i pisze tak samo. Muzyka nie zna granic, jest doskonałym i najprostszym sposobem komunikacji. Z pozoru język muzyki wydaje się więc bardzo prosty. W końcu to tylko 7 nut, 7 literek, z których budujemy muzyczne wyrazy, zdania, całe kompozycje. To jednak nie wszystko. Aby sala mogła wybrzmieć piękną muzyką, potrzeba nieco więcej elementów oraz wiedzy.

Podczas koncertu wystąpi O’Bows Quartet w składzie:
Alisa Kopac - skrzypce,
Magdalena Maniewska - obój,
Weronika Kulpa - wiolonczela,
Joanna Kravchenko - altówka,
oraz gościnnie Beniamin Baczewski - klarnet.

Koncert poprowadzi Karolina Klawitter

Niedziela, 11 kwietnia, godz. 11.00

Dźwiękomania


Armata Boforsa, źródło: Muzeum Marynarki Wojennej

Wirtualne wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej


Wszystkie muzea pozostają jak na razie zamknięte. Chcąc uchylić nieco drzwi do swej instytucji w czasie pandemicznego lockdownu, Muzeum Marynarki Wojennej przedstawia na swojej stronie FB prezentacje niektórych eksponatów, o których opowiada dyrektor muzeum Tomasz Miegoń.

Armata Boforsa kal. 40 mm, stosowana na okrętach podwodnych typu Orzeł. Niemal identyczne stanowiły uzbrojenie kontrtorpedowców typu Grom i stawiacza min „Gryf".
Armata Boforsa

Rakiety P-21 produkcji radzieckiej stanowiły niegdyś podstawową siłę uderzeniową naszej floty, będąc na uzbrojeniu okrętów projektu „1241" („Tarantul"). Wcześniejsze rakiety serii P-15 stanowiły uzbrojenie kutrów projektu „205", popularnych "Os".
Rakiety P-21


Rolls Royce Silver Wright, źródło: Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Rolls Royce Silver Wright – opowieść o eksponacie


Swoje niedostępne dla zwiedzających w czasie pandemii eksponaty przybliża także Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.

Jednym z nich jest samochód Rolls Royce Silver Wright z 1939 roku, o którym opowiada założyciel instytucji Witold Ciążkowski.

Auto z nadwoziem Rippon Bros, których wyprodukowano zaledwie 8 sztuk, znajduje się w zbiorach muzeum, ale ze względu na swoje potężne rozmiary, nie jest częścią ekspozycji stałej.

Rolls Royce Silver Wright

  • ikonaOpublikowano: 06.04.2021 13:21
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.04.2021 15:40
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona