Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie z Marcinem Margielewskim (źródło: Biblioteka Gdynia); Teatrzyk Bezwstydny (źródło: Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury); Mocne Uderzenie z Piotrem Metzem (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); pokaz filmu

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie z Marcinem Margielewskim (źródło: Biblioteka Gdynia); Teatrzyk Bezwstydny (źródło: Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury); Mocne Uderzenie z Piotrem Metzem (źródło: Muzeum Miasta Gdyni); pokaz filmu "Ostatnia góra" (źródło: Gdyńskie Centrum Filmowe); wystawa plenerowa grafiki kobiecej G8 (źródło: Halo Kultura)

Spotkanie autorskie z Marcinem Margielewskim, występ na scenie teatrzyku dla każdego, muzyczne opowieści Piotra Metza, pokaz filmu o K2 oraz festiwal sztuki na Kamiennej Górze – to wybrane, bezpłatne wydarzenia kulturalne od gdyńskich instytucji kultury w tym tygodniu.

Koszmar arabskich służących – spotkanie z Marcinem Margielewskim
Koszmar arabskich służących – spotkanie z Marcinem Margielewskim

Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie autorskie online z Marcinem Margielewskim wokół jego ostatniej książki „Koszmar arabskich służących” - zatrważającej i niezwykle emocjonującej opowieści o kobietach, które zostają służącymi w bogatych arabskich domach.

Pozbawione paszportów, możliwości kontaktowania się z rodziną, zamknięte za murami wartych miliony posiadłości, pracują często bez wytchnienia i dni wolnych od pracy. Gwałcone, bite, upokarzane, nie mają szans by poskarżyć się na swój los, dopóki nie skończy się kontrakt. Po powrocie do swoich krajów często wybierają milczenie, bo świat nie chce wierzyć w ich historie.

Marcin Margielewski namówił pochodzącą z Indonezji Ekę, by opowiedziała wstrząsającą historię swojej mamy i cioci, które stały się ofiarami współczesnego systemu niewolnictwa.

To druga – po „Modelkach z Dubaju” - książka z serii „Niewolnicy” opowiadającej o ludziach, którzy na Bliskim Wschodzie traktowani są jak zwykły towar.

Marcin Margielewski – pracował jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Był dyrektorem kreatywnym kilku światowych marek. Autor bestselerowych książek: „Jak podrywają szejkowie” (2019), „Była arabską stewardesą” (2019), „Zaginione arabskie księżniczki” (2020), „Tajemnice hoteli Dubaju” (2020), „Urodziłam dziecko szejka” (2020) i „Modelki z Dubaju” (2021).

Spotkanie transmitowanie na stronie wydarzenia na FB Biblioteki Gdynia poprowadzi Zuzanna Gajewska.

Wtorek, 15 czerwca, godz. 18.00


Teatrzyk Bezwstydny / Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury

Teatrzyk Bezwstydny

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na 85. Teatrzyk Bezwstydny - wydarzenie, podczas którego każdy może wyjść na scenę i pokazać wszystko! Albo cokolwiek.

Jeśli śpiewasz, recytujesz, robisz gwiazdy, świetnie obierasz ziemniaki i chcesz się tym podzielić – to miejsce dla Ciebie! Masz piosenkę, którą chcesz sprawdzić przed obcą publicznością? Pracujesz nad nowym numerem? Grasz na gitarze? Śpiewasz? Tańczysz? Robisz beat-box? Jesteś DJ-em? Chcesz się pokazać? Chcesz zagrać „Ostanie dni lata" na ukulele? – to miejsce dla Ciebie! Przyjdź i wejdź na scenę! Nawet 15 sekundowy numer jest warty pokazania!

Jeśli lubisz, gdy coś się dzieje ale wolisz nie być w centrum uwagi – przyjdź i usiądź na widowni! A może kolejnym razem znajdziesz się na scenie?

Jeśli chcesz wystąpić, zgłaszasz to organizatorom najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem. Są dwie zasady – masz maksymalnie 15 minut na scenie i nie wolno Ci zrobić nikomu krzywdy, więc jedyne, co Cię ogranicza to Ty! Organizatorzy zapewniają scenę i nie ponoszą odpowiedzialności za efekt artystyczny i estetyczny prezentowanych działań scenicznych

Idea Teatrzyku Bezwstydnego została zapożyczona ze Stanów Zjednoczonych. U jej podstaw leży przekonanie, że wielu z nas z chęcią spróbowałoby swoich sił na scenie, ale najczęściej nie ma ku temu ani okazji, ani miejsca. Teatrzyk Bezwstydny właśnie jest tym miejscem. Tutaj niepotrzebne jest żadne doświadczenie bądź dyplom – wystarczy chęć. Jeśli jest coś, co chcesz zaprezentować szerszemu gronu – zrób to!

Koordynatorka projektu i prowadząca spotkanie: Magdalena Bochan-Jachimek.

Czwartek, 17 czerwca, godz. 19.00

Wersja dla dzieci i młodzieży: 30. Teatrzyk Młodego Artysty 

Niedziela, 20 czerwca, godz. 11.00

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia, wstęp wolny.


Mocne Uderzenie – spotkanie z Piotrem Metzem /  Muzeum Miasta Gdyni

Mocne Uderzenie – spotkanie z Piotrem Metzem

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem w ramach cyklu „Historia Rock’n’Rolla: Big Bit Walickiego”, który przybliża dorobek związanego z Gdynią wybitnego animatora kultury, nazywanego ojcem polskiego Rock’n’Rolla, Franciszka Walickiego.

Podczas pięciu spotkań poznajemy artystyczną drogę Walickiego oraz wpływ jaki wywarł na muzykę i szeroko pojętą popkulturę w kraju. Prezentowane są także zjawiska muzyczne, których był katalizatorem, umiejscowione w kontekście światowego boomu muzyki rock’n’rollowej pokazując rangę i skalę zjawiska jakim był bigbit dla ówczesnej publiczności okresu PRL. Nie brakuje również krytycznego i zdystansowanego spojrzenia na pewne aspekty bigbitu. 

Wstęp wolny, obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum Miasta Gdyni 

Środa, 16 czerwca, godz. 17.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia.


Ostatnia góra – Wieczór filmowy z Mayfly / Gdyńskie Centrum Filmowe

Ostatnia góra – Wieczór filmowy z Mayfly

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na film dokumentalny „Ostatnia góra” w ramach cyklu „Lato na Patio” - pokazów filmowych, spotkań, warsztatów i atrakcji dostępnych bezpłatnie na Czerwonym Patio.

Akcja filmu „Ostatnia góra” rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego, pierwszego zimowego wejścia. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

Reżyseria: Dariusz Załuski
Scenariusz: Dariusz Załuski, Anna Maria Filipow
Zdjęcia: Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Maciej Bedrejczuk, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Pawlus, Piotr Tomala, Denis Urubko.

Wieczory filmowe z Mayfly to cykl pokazów plenerowych przygotowanych we współpracy z firmą Mayfly - dystrybutorem filmowym z dwudziestoletnim doświadczeniem, w którego ofercie nie brakuje kina dokumentalnego, azjatyckiego, a także klasyki.

Czwartek, 17 czerwca, godz. 18.00

Gdyńskie Centrum Filmowe, Czerwone Patio, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia.


G8 – festiwal gdyńskiej grafiki kobiecej /  Halo Kultura

G8 – festiwal gdyńskiej grafiki kobiecej

Halo Kultura i G8 – gdyńska grafika kobieca zapraszają do parku na Kamienną Górę na trzecią edycję festiwalu gdyńskiej grafiki kobiecej G8, w programie którego odbędzie się wernisaż wystawy oraz koncerty.

Wystawa poświęcona jest związkom z przeszłością w osobistym i ogólnoludzkim wymiarze. Temat wystawy zabierze nas do miejsca szczególnie ukochanego przez gdynian - parku Kamienna Góra, gdzie usytuowane będą instalacje tematycznie związane z dzieciństwem artystek, a wykonane w różnorodnych technikach, których wspólnym mianownikiem jest grafika artystyczna. Po raz kolejny twórczynie sięgną nie tylko po papier, ale także tkaninę, metal, a nawet włóczkę, a ich prace stworzą swoisty „plac zabaw” - łącznik pomiędzy światem dzieciństwa a dojrzałością na stałe związaną z miejscami, gdzie kształtowała się nasza wyobraźnia.

Artystki: Anna Borowska, Ania Fontanna Witkowska, Kasia Michałkiewicz - Hansen, Zuzanna Seweryna Dolega, Kasia Stefania Józefowicz, Anita Wasik, Agnieszka Jevka Jewasińska, Aleksandra Majzel - Wojtalewicz
Kuratorka: Diana Lenart
Produkcja: Maria Chojnacka

W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty, na których wystąpią zespoły: Gaijin Blues, Klawo, Kadabra Dyskety Kusaje.

Sobota, 19 czerwca, godz. 18.00

Park Kamienna Góra, Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 14.06.2021 12:07
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.06.2021 15:15
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona