Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spacer Legendy Morskiej Gdyni; warsztaty z linorytu; film o Franciszku Walickim; koncert Olko.m.trio. Źródło: materiały prasowe organizatorów.

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spacer Legendy Morskiej Gdyni; warsztaty z linorytu; film o Franciszku Walickim; koncert Olko.m.trio. Źródło: materiały prasowe organizatorów.

Zapraszamy na bogaty przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych proponowanych przez gdyńskie instytucje kultury. W tym tygodniu: koncerty, warsztaty, wykłady, spacery, pokazy filmowe, spektakle teatralne.

Kultura parkuje nad morzem

Kultura parkuje nad morzem

Przez całe wakacje, codziennie, plac przy ul. Zawiszy Czarnego 1 tętni życiem. Jest to efekt współpracy Miasta Gdyni z trójmiejskimi artystami oraz gdyńskimi instytucjami kultury. Projekt jest jednocześnie kontynuacją zeszłorocznego programu wsparcia lokalnych artystów, którzy w wyniku sytuacji epidemicznej stracili możliwość prowadzenia swojej działalności. 

W tym tygodniu w programie:

Poniedziałek, 19 lipca, godz. 19.00
Trójmiejska Scena Alternatywna - koncert Cisza Nocna.

Wtorek, 20 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Miasta Gdyni - Wszystko na jedną kartkę – warsztaty z tworzenia wakacyjnych kartek.

Wtorek, 20 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Blues Jam Session.

Środa, 21 lipca, godz. 11.00
Biblioteka Gdynia zaprasza na cykl warsztatów artystycznych, na których chętnie powitamy wszystkie kreatywne dzieci lubiące twórczość plastyczną. Inspiracją do naszych projektów będą postaci z bajek. 
Uczestnicy zajęć stworzą własne przypinki i materiałowe torby ekologiczne – idealne do zabrania na plażę. Zaprojektujemy i namalujemy bajkowy mural, a także pokolorujemy trójwymiarową chatkę Baby Jagi. 
Zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Środa, 21 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Clubu - koncert Jazz Jam Session.

Czwartek, 22 lipca, godz. 10.00
Warsztaty z Muzeum Emigracji w Gdyni - Energia napędzana bryzą – warsztaty z tworzenia papierowych wiatraków.

Czwartek, 22 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Grzegorski / Serafiński / Skolik TRIO.

Piątek, 23 lipca, godz. 10.00, 11.00, 12.00
Warsztaty z Katarzyną Pastuszak (Teatr Amareya) - otwarte zajęcia taneczno-ruchowe mające na celu pogłębianie świadomości ciała i jego relacji z otoczeniem, odkrywanie własnego alfabetu ruchowego i uruchamianie „myślenia ciałem”. Zajęcia otwarte są dla osób w każdym wieku i nie wymagane jest wcześniejsze doświadczenie taneczne. Wystarczy otwartość, pozytywne nastawienie i super wygodny strój do ćwiczeń.
  • Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya)
  • Zapisy: n.osinska@gdynia.pl
  • Miejsce warsztatów: amfiteatr na Kamiennej Górze.

Piątek, 23 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Kłusem z Bluesem.

Sobota, 24 lipca, godz. 11.00
Letnie warsztaty dla dzieci „Podróże małe i duże” - cykl warsztatów kreatywnych, podczas których będziemy odkrywać wyjątkowe miejsca i wyjątkowych ludzi z różnych zakątków świata. To podróże w głąb siebie w poszukiwaniu inspiracji, kreatywności i sposobu przekazania swoich myśli za pomocą słowa i obrazu. To spotkanie ze sztuką, wiedzą i językiem angielskim.
Czekoladowa sztuka – W Belgii, kraju czekoladą płynącym, spotkamy niejednego Smerfa, dowiemy się kim jest Martynka i co łączy jabłko z melonikiem.
Warsztaty prowadzi: Beata Drukarczyk – animatorka z pasją i głową pełną pomysłów, znawczyni jęz. angielskiego oraz małej i wielkiej sztuki, ulubienica dzieci, miłośniczka przyrody i dobrych filmów.
  • Zapisy: beadrukarczyk@gmail.com
  • Wiek uczestników: 7-12 lat 

Sobota, 24 lipca, godz. 19.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Kłusem z Bluesem.

Niedziela, 25 lipca, godz. 12.00
Eko biżuteria - bransoletki, naszyjniki i breloki – warsztaty z zaplatania kilkoma technikami włóczek, dekorowania koralikami, a w pakiecie karabińczyki – każdy robi tyle w trakcie trwania warsztatu, ile będzie miał ochotę.
  • Adresaci: dorośli, dzieci pod opieką osoby dorosłej;
  • Prowadzenie: Instruktorki z LilkiSzpilki, gdyńskiej firmy zajmującej się technikami szycia i warsztatami w tym zakresie;
  • Zapisy: n.spychalska@gdynia.pl

Niedziela, 25 lipca, godz. 18.00
Letnia Scena Blues Club - koncert Sunday Funk.


Barwne motyle – warsztaty czytelniczo-plastyczne dla dzieci

Barwne motyle – warsztaty czytelniczo-plastyczne dla dzieci

Biblioteka Karwiny zaprasza dzieci w wieku 3-6 lat na warsztaty „Barwne motyle”.
Motyle to przepiękne stworzenia, które pojawiają się, co roku, gdy robi się ciepło. Tymczasem do naszej biblioteki zawitały motyle papierowe. Zapraszamy do wspólnego ich poszukiwania! Poznamy również historię niedźwiedzia - łowcy motyli oraz stworzymy nasze własne barwne, papierowe motyle z pomocą kolorowej soli.
  • Zapisy: na miejscu lub mailowo: filia14@bibliotekagdynia.pl
  • Wydarzenie dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy Karwiny.

Wtorek, 20 lipca, godz. 16.00

Bibliotek Karwiny, ul. Brzechwy 3/5, Gdynia


Linoryt – warsztaty dla początkujących

Linoryt – warsztaty dla początkujących

Biblioteka Wzgórze zaprasza na warsztaty linorytu - charakterystycznej metody druku, w której jako matrycę drukującą wykorzystuję się arkusz linoleum. Dzięki tej prostej metodzie, można powielać swoje rysunki i tworzyć bardzo intrygujące prace, mające specyficzny charakter. Na warsztatach poznamy narzędzia i metody tworzenia takich grafik. W polowych warunkach odbijemy swoje własne pocztówki, z których będziemy cieszyli się my i wszyscy, którzy znajdą je w swoich skrzynkach.

Warsztaty poprowadzi Marta Klimkowska, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na co dzień związana ze swoją pasją, jaką jest nauczanie. Od 8 lat prowadzi warsztaty rysunkowe w Pracowni Malarstwa i Grafiki w Gdyni. Z sukcesami przygotowuje uczniów na uczelnie artystyczne i rozwija umiejętności hobbystów.

Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Wydarzenie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego.

Środa, 21 lipca, godz. 16.30

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Przystań książki – letnia czytelnia na plaży

Przystań książki – letnia czytelnia na plaży

Biblioteka Gdynia zaprasza do letniej czytelni na plaży w wakacyjne soboty w godzinach 10.30 – 17.30. Tu zrelaksujesz się z ciekawą lekturą w ręku, a dzieci wezmą udział w szeregu zajęć literacko-plastycznych przygotowanych przez Akademię Twórczego Rozwoju Kalamo.

W najbliższą sobotę, 24 lipca w programie:
  • 10.30-11.30 - Literacka ekotorba - warsztaty plastyczne
  • 12.00-13.00 - Tatuaż literacki
  • 15.00-16.00 - Kolorowe warkoczyki
  • 16.00-17.00 - Teatr Barnaby - Baśń o Rycerzu bez konia: Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia... Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie...

Przystań Książki, plaża Śródmieście (przy kontenerze Gdyńskiego Centrum Sportu)


Perły: Nieodkryte – wirtualny spacer śladami powojennych budynków Śródmieścia Gdyni

Perły: Nieodkryte – wirtualny spacer śladami powojennych budynków Śródmieścia Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na spacer online, podczas którego podążymy śladami powojennych budynków Śródmieścia Gdyni. Będzie to okazja dla wszystkich pasjonatów gdyńskiego budownictwa do odkrycia niemodernistycznych pereł, czyli najciekawszych powojennych realizacji architektonicznych Śródmieścia Gdyni. O nieznanych gdyńskich budynkach opowie Agata Abramowicz.

Gdynia to nie tylko znane realizacje międzywojennego modernizmu, czy wyrastające w ostatnich latach nowoczesne inwestycje. To także, wciąż niedocenione, projekty okresu powojennego.
Podczas wirtualnego spaceru przedstawionych zostanie kilka najciekawszych budynków wzniesionych w tamtym okresie w centrum Gdyni. Wspomniane zostaną również projekty, które nigdy nie doczekały się realizacji.

Agata Abramowicz - historyczka i historyczka sztuki, współkuratorka wystaw, m.in. wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wystawy stałej "Gdynia-dzieło otwarte" w Muzeum Miasta Gdyni. Koordynatorka projektów ogólnopolskich i międzynarodowych. Obecnie wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Środa, 21 lipca, godz. 17.00

Wydarzenie na facebookowej stronie Muzeum Miasta Gdyni 


Gdynia o 10:00

Gdynia o 10:00

„Gdynia o 10:00” – to druga edycja autorskiego projektu Gdyńskiej Rady Turystycznej. W każdą sobotę od lipca do końca września o godzinie 10:00 na niezwykłe spacery zapraszają uznani i lubiani gdyńscy przewodnicy.

  • Trasa Skwer Kościuszki: Hotel Marriott Courtyard Gdynia Waterfront – Planetarium i Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – prowadzi Michał Miegoń
  • Trasa Kuracyjna: Hotel Mercure Gdynia Centrum – Mini-muzeum w kamienicy „Bankowiec” - prowadzi Arkadiusz Brzęczek
  • Trasa Orłowo: Hotel Quadrille – Hotel Willa Lubicz – prowadzi Joanna Statuch.

Zapisy: Miejska Informacja Turystyczna, tel. 58 622 37 66, od poniedziałku do piątku, godz. 9:00-18:00

Sobota, 24 lipca, godz. 10.00


I nie żałuj tego… - film dokumentalny

I nie żałuj tego… - film dokumentalny

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na film dokumentalny „I nie żałuj tego…”, w którym wystąpiły największe gwiazdy polskiego rocka lat 60. i 70., m.in. Czesław Niemen, Wojciech Korda, Tadeusz Nalepa, Józef Skrzek. To filmowa biografia gdynianina, „ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla”, Franciszka Walickiego. Był on organizatorem festiwali jazzowych w roku 1956 i 57, pomysłodawcą legendarnego „Non-Stopu” (pierwszej plenerowej muzycznej sceny rockowej), pierwszej w Polsce dyskoteki („Musicorama” w sopockim Grand Hotelu i autorem wielu pokoleniowych przebojów („Ciuciubabka”, „Niedziela będzie dla nas”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Na drugim brzegu tęczy”, „Poszłabym za tobą”).

Scenariusz: Wojciech Fułek
Reżyseria: Paweł Chmielewski
Produkcja: Video Studio Gdańsk, 1995
Czas: 54 min.

20 lipca 2021 r. obchodzimy jubileusz 100-lecia urodzin Franciszka Walickiego, który zmarł 5 lat temu i jest pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Po emisji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu oraz Piotrem Artwichem – spadkobiercą i założycielem Fundacji im. Franciszka Walickiego.

Czwartek, 22 lipca, godz. 21.00

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia


Różne barwy muzyki – koncert Olko.m.trio.

Różne barwy muzyki – koncert Olko.m.trio.

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na koncert Olko.m.trio. - debiutującego trójmiejskiego zespołu o nieszablonowej stylistyce. Możemy w nim usłyszeć inspiracje harmonią jazzową, rozbudowane części improwizowane, jak również zamiłowanie do mocniejszych wyrazów przekazu, muzyki filmowej i klasycznej. Liderką i kompozytorką utworów formacji jest pianistka Aleksandra Mularczyk. Muzyka Olko.m.trio. jest hołdem dla niezależności i ponętności życia. Jego chwil udręczonych jak i tych dotkliwie pięknych. Cichych krzyków duszy, które na zewnątrz nie wybrzmiewają wyniośle. Muzyczna materializacja soczystych kolorów i intensywności zmysłów. Płyta „True” ukazała się 30 maja 2021.

Sobota, 24 lipca, godz. 18.00

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia


2021: Odyseja Lemowska – spektakle teatralne

2021: Odyseja Lemowska – spektakle teatralne

Teatr Gdynia Główna zaprasza na prezentacje czterech spektakli teatralnych opartych o prozę Stanisława Lema w ramach projektu 2021: Odyseja Lemowska.

Gdynia stanie się sceną czterech teatralnych adaptacji prozy słynnego polskiego pisarza i futurologa. Widzów czeka więc podróż między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym robotem, radykalna naprawa historii ludzkości i sądowa próba rozstrzygnięcia dylematów cyborgizacji.

Spektakle grane są plenerowo. W każdej lokalizacji prezentujemy cztery tytuły - dwa spektakle dziennie grane jeden po drugim, w ciągu kolejnych dwóch dni.
Pierwszego dnia wydarzenia prezentujemy spektakle „Kongres Futurologiczny" „Czy Pan istnieje, Panie Johns?", drugiego dnia na scenie pokazujemy spektakle „Teohiphip" i „Maska".

Sobota – niedziela, 24 – 25 lipca, godz. 19.00

Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Tatrzańska 40, Działki Leśne, Gdynia


Wakacje z modernizmem – spacer architektoniczny

Wakacje z modernizmem – spacer architektoniczny

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na letnią odsłonę spacerów architektonicznych w cyklu „Wakacje z modernizmem".

Spacery rozpoczynają się w soboty o godz. 14.00.

Trasy w lipcu:
„Szlakiem Starowiejskiej, czyli jak zmieniała się architektura Gdyni”
„Szlakiem hitów modernizmu, czyli co trzeba w Gdyni zobaczyć".

Spacery prowadzą certyfikowani przewodnicy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, w tym doświadczeni badacze gdyńskiej architektury. W trakcie spacerów zaplanowano wejścia do kilku wybranych obiektów - w tym modernistycznych kamienic na trasach spacerów.

Na każdym spacerze Mini Konkursy z nagrodami oraz Foto Konkurs na relację 3-5 fotografii z każdej z trasy (wyniki po zakończeniu cyklu).

Sobota, 24 lipca, godz. 14.00

Start: Gdynia InfoBox.


Wakacje Morskie Gdyni – spacery z przewodnikiem Legenda Morska

Wakacje Morskie Gdyni – spacery z przewodnikiem Legenda Morska

Legenda Morska Gdyni zaprasza na cykl spacerów miejsko – morskich!
W każdą niedzielę wakacji spotykamy się o godz. 10.00 przy głównym wejściu do Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).

Spacery poprowadzą certyfikowani przewodnicy PTTK Oddziału Morskiego w Gdyni.

Podczas spotkań:
  • każdy uczestnik otrzyma pamiątkową pocztówkę z transatlantykami
  • quizy morskie z nagrodami – mile widziane rodziny z dziećmi
  • plenery do konkursu fotograficznego „Legenda Morska w Obiektywie”
  • odwiedzanie gdyńskich zakamarków, miejsc z klimatem i duszą – na styku miasta i morza

Przygotowane są dwie różne trasy, przykładowo:
  • Pomnik Abrahama
  • Cafe Strych - stara chata rybacka
  • Oksywskie Piaski
  • Molo Węglowe (pierwsze molo, elektrownia, budowa portu)
  • Urząd Morski i jego zaplecze (dom pilotów, kranistów, krzywik)
  • Urząd Celny
  • Monopol Tytoniowy
  • Dworzec Morski

Niedziela, 25 lipca, godz. 10.00war

Start: Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30)


Lato na Patio

Lato na Patio

Trwa Lato na Patio, czyli cykl pokazów filmowych, spotkań, warsztatów i atrakcji dostępnych bezpłątnie na Czerwonym Patio obok Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Carrie Pilby - Wieczór filmowy z Mayfly
Angielska komedia romantyczna w stylu Bridget Jones! Carrie Pilby to 19-letnia mieszkanka Nowego Jorku, która chociaż ukończyła studia na Harvardzie, to jednak ma problem z przystosowaniem się do rzeczywistości. Uważa, że jest ostatnią normalną osobą w świecie opanowanym przez hipokryzję i seks.

Czwartek, 22 lipca, godz. 18.00

Migamy! Poranki filmowe dla dzieci z tłumaczeniem na język migowy
Rodzina Treflików, Zaczarowany Świat: Pułapka, Fortepian, Duch

Piątek, 23 lipca, godz. 10.00

Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 19.07.2021 15:06
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.07.2021 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona