Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Chiny od góry do dołu - spotkanie autorskie z Markiem Pindralem; spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz; warsztaty haiku; Zebrała sie w Gdyni klika - spotkanie autorskie z Małgorzatą Sokołowską i Robertem Chrzanowskim. Fot. materiały promocyjne

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Chiny od góry do dołu - spotkanie autorskie z Markiem Pindralem; spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz; warsztaty haiku; Zebrała sie w Gdyni klika - spotkanie autorskie z Małgorzatą Sokołowską i Robertem Chrzanowskim. Fot. materiały promocyjne

Komiks, film, haiku, spotkania autorskie, architektura, literatura, plastyka… Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych wydarzeń kulturalnych w Gdyni.



Warsztaty komiksowe Biblioteki Oksywie

Warsztaty komiksowe


Biblioteka Gdynia
zaprasza młodzież od 13. roku życia na cykl zajęć poświęconych komiksowi. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy dowiedzą się, jak stworzyć scenariusz komiksu (co wziąć pod uwagę i jak nadać własnym pomysłom ciekawy kształt) i w jaki sposób narysować własną opowieść obrazkową (czym różni się rysunek w komiksie od zwykłego rysunku) oraz poznają historię komiksu w Polsce i na świecie (co sprawia, że komiks zyskał popularność).

I spotkanie (wtorek, 14 września 2021 r. godz.16.30-18.30), warsztaty: piszemy scenariusz komiksu – prowadzenie: Piotr Szulc.

II spotkanie (wtorek, 21 września 2021 r. godz.16.30-18.30), warsztaty: rysujemy komiks – prowadzenie: Jakub Babczyński.

III spotkanie (wtorek, 28 września 2021 r. godz.16.30-18.30), wykład i rozmowa: historia komiksu w Polsce i na świecie – prowadzenie: Przemysław Zawrotny.

Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy. Wystarczy wysłać e-mail na adres: filianr13@bibliotekagdynia.pl lub zgłosić się osobiście w Bibliotece Oksywie.

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Razem przy popcornie - seans filmowy Biblioteki Gdynia

Razem przy popcornie


Biblioteka Gdynia
zaprasza w co drugi wtorek na seans filmowy w Bibliotece Z Pasją.

Familijny seans filmowy –pełna ciepła i humoru opowieść familijna, będąca połączeniem filmu fabularnego z animacją. Dzieło niczym nieskrępowanej wyobraźni, które poruszy i zachwyci widzów w każdym wieku.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 14 września, godz. 18.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Dziurka od klucza - warsztaty haiku dla seniorów w Bibliotece gdynia

Dziurka od klucza


Biblioteka Gdynia
zaprasza seniorów na warsztaty haiku.

Lubisz cieszyć się chwilą? Czujesz kontakt z przyrodą? A może fotografujesz?

Haiku, czyli japońska poezja, jest jak patrzenie przez dziurkę od klucza. Pozwala odkryć na nowo coś, co wydaje nam się oczywiste. Kieruje się przy tym prostymi zasadami: minimalizmem, byciem tu i teraz, fotograficznym spojrzeniem na rzeczywistość.

– W pisaniu haiku liczy się wrażliwość i zmysł obserwacji, czyli cechy, które posiada każdy z nas. Zapraszam Państwa do tej przygody, jaką jest pisanie, szczególnie pisanie haiku, które pozwala cieszyć się światem i daje piszącemu niezwykłe spojrzenie na zupełnie zwyczajne sprawy – mówi Gosia Zamorska, poetka haiku, która poprowadzi warsztaty.

Gosia Zamorska – autorka zajęć „Haiku dla dzieci”, założycielka Gdańskiej Szkoły Haiku. Współpracuje z bibliotekami szkolnymi, prowadząc lekcje biblioteczne z pisania haiku dla licealistów, a także z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Haiku publikowała głównie w japońskich i amerykańskich czasopismach internetowych („Tinywords”, „Asahi”, „Mainichi”) i pokazywała na Festiwalu Instalacji Lirycznych w Gdańsku. Prowadziła warsztaty m.in. dla Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Zredagowała i wydała dwa tomiki zbiorowe, dokumentujące utwory z warsztatów („Haiku” i „Gdańska Szkoła haiku - wybór wierszy”) oraz tomik własnych wierszy haiku „Dziurka od klucza” (2020).

Obowiązują zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Środa, 15 września, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. bpa Dominika 3, Gdynia


Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz


Biblioteka Gdynia
zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz.

Magdalena Witkiewicz urodziła się w 1976 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. Miała własną firmę marketingową, przez pewien czas jednocześnie prowadziła ją i pisała powieści. Dziś jej życie zawodowe to książki i spotkania autorskie, a właściwie całe trasy promocyjne. Lubi spotykać się z czytelnikami i robi to bardzo często, a od wiosny 2016 r. uczestniczy także w spotkaniach autorskich online na swoim profilu na Facebooku. Mieszka w Gdańsku z mężem, dwójką dzieci i czterema kotami.

Zaczęła pisać pierwszą powieść podczas urlopu macierzyńskiego. Zachęcona pozytywnymi opiniami na forum internetowym wysłała tekst do wydawnictwa Moniki Szwai i po dwóch godzinach otrzymała odpowiedź, że popularna pisarka z powodu ataków śmiechu odpowie konstruktywnie dopiero po zakończeniu lektury. Tak rozpoczęła się kariera „Milaczka”, a także samej autorki, którą pokochały tysiące czytelniczek.

Spotkanie poprowadzi Dorota Lińska-Złoch, blogerka literacka, autorka bloga Przeczytanki.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, prosimy o wcześniejsze zapisy w bibliotece przy ul. Warszawskiej 3.

Środa, 15 września, godz. 18.00

Biblioteka Działki Leśne, ul. Warszawska 3, Gdynia


Sensoplastyka - zajęcia plastyczne dla dzieci

Sensoplastyka

Biblioteka Obłuże zaprasza dzieci od 2. do 5. roku życia wraz z rodzicami na zajęcia z plastyki sensorycznej.

Czwartek, 16 września, godz. 11.00 – świat zapachów.

Wtorek, 21 września, godz. 11.00 – świat faktur.

Środa, 22 września, godz. 11.00 – świat kolorów.

Obowiązują zapisy, e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl, tel.:58 625 08 16

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6, Gdynia


Chiny od góry do dołu - spotkanie autorskie z Markiem Pindralem

Chiny od góry do dołu


Biblioteka Pogórze
zaprasza na spotkanie podróżnicze z Markiem Pindralem.

Dwa lata spędzone w Państwie Środka pozwoliły autorowi poznać ten kraj od podszewki, dzięki czemu obejrzymy zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiemy się, dlaczego autor został tam wzięty za szpiega i dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedzimy wioskową szamankę, domy biedne i bogate. Posłuchamy o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi – z wyjątkiem stołu. A także z jakiego powodu astrolog kazał po roku odkopać ciało pana G. I tak dalej, i tak dalej, i tak dalej…

Po spotkaniu autor będzie podpisywał swoje książki.

Marek Pindral odwiedził kilkadziesiąt krajów. Mieszkał w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się, pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Także książki – przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów „Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”. W 2013 roku ukazała się jego książka poświęcona Państwu Środka „Chiny od góry do dołu”, w 2015 roku – „W cieniu minaretów. Oman” (pierwsza polska książka o tym kraju), a w 2018 roku – „Indie czyli świat”. W 2019 roku ukazało się drugie, autorskie wydanie „Chin”, a w 2020 roku – „Pocztówki ze świata”.

Czwartek, 16 września, godz. 18.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Perły: Sekrety architektury niemodernistycznej - wykład Arkadiusza Brzęczka

Perły: Sekrety architektury niemodernistycznej


Muzeum Miasta Gdyni
zaprasza na wykład Arkadiusza Brzęczka.

Dwanaście piwnic obito blachą i zamontowano więzienne judasze z widokiem z zewnątrz, okna wyłożono grubą szybą z siatką i kratą. W celach znajdowały się prycze z siennikami, koce i wiadra pełniące funkcję toalety…

Wiecie, którego budynku dotyczy ten opis? To kamienica Władysława Budyna przy ul. Świętojańskiej 9. Po wojnie została zajęta przez organ kontrwywiadu wojskowego – Informację Wojskową. To tylko fragment tego, co odkryjemy przed Wami podczas wykładu! A może znacie inne historie związane z niemodernistyczną architekturą Gdyni? Dyskusja po spotkaniu to doskonały moment na przesłanie historii i rozwikłanie innych zagadek.

Jeżeli będziecie z nami online, link do wykładu otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wejście na wirtualną salę wykładową zaczniemy o godz. 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu – spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00. Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu. Spotkania nie można nagrywać i fotografować.

O projekcie „Perły” możecie przeczytać na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

Arkadiusz Brzęczek – pasjonat, badacz historii miasta, człowiek, którego całym życiem jest Gdynia. Opowiada głównie o ludziach, choć architektura stanowi dla niego bardzo istotne tło. Autor książek „Śródmieście Gdyni-przewodnik”, „Sekrety gdyńskich kamienic”, „Nowe sekrety gdyńskich kamienic” oraz „Sekrety Gdyńskich kamienic III”. Współtwórca festiwalu Open House Gdynia, laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Osobowość Roku 2018 w dziedzinie turystyki.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie i na platformie Zoom.
Zapisy na spotkanie stacjonarne prowadzone są na stronie muzeum.
Wersja online.

Czwartek, 16 września, godz. 17.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia


„Zebrała się w Gdyni klika. Lata 1945-1947" - spotkanie autorskie  z Małgorzatą Sokołowską i Robertem Chrzanowskim

„Zebrała się w Gdyni klika. Lata 1945-1947" – spotkanie autorskie


Biblioteka Gdynia
zaprasza na spotkanie autorskie z Małgorzatą Sokołowską i Robertem Chrzanowskim.

Autorzy książki w sposób popularny, acz poparty źródłowo, pokazują, jak wyglądały pierwsze lata „władzy ludowej” w mieście. Jeszcze nikt tak kompleksowo tego tematu nie ujął.

Czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej o dwóch tajemniczych „gdyńskich pułkownikach” (a de facto sowieckich): Siergiejence i Anatolu, jak naprawdę wyglądała „bratnia pomoc” w odbudowie miasta i rozminowywaniu portu, a także, jak nowe władze rozwiązały delikatny i złożony problem tzw. rehabilitacji osób wpisanych na niemiecką listę narodową oraz jak usiłowały rozwiązać problem mieszkaniowy przy pomocy… wysiedleń „niepotrzebnych” gdynian.

Bogato ilustrowany, liczący 300 stron album, pokazuje też pierwsze trzy lata reaktywowanej Państwowej Szkoły Morskiej, mówi też o utworzeniu w Gdyni Wyższej Szkoły Handlu Morskiego – zaczątku Uniwersytetu Gdańskiego, która została przeniesiona do Sopotu.

Małgorzata Sokołowska – dziennikarka, autorka książek historycznych o Gdyni i gdyniankach, wydawca.

Robert Chrzanowski – główny specjalista Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku, przewodnik PTTK, entuzjasta dziejów Gdyni.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: l.szutkowska@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 16 września, godz. 18.00

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141, Gdynia


Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie


Biblioteka Wzgórze
zaprasza najmłodszych czytelników (w wieku 3-6 lat) w podróż po świecie literatury. Razem z Panem Sową odwiedzimy krainy pełne magicznych stworzeń i niesamowitych przygód.

Spotkanie będzie prowadzone w dwóch językach – polskim i rosyjskim.

Obowiązują zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl.

Библиотека Wzgórze Biskupa Dominika 3, Gdynia приглашает маленьких читателей в путешествие в мир литературы.
Вместе с Совой мы посетим страну полную магических существ и удивительных приключений.
Мероприятие для детей от 3 до 6 лет.
Запрись на мероприятие: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Piątek, 17 września, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. bpa Dominika 3, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2021 15:07
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.09.2021 10:12
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona