Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Przyroda rezerwatu Beka; przedstawienie

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Przyroda rezerwatu Beka; przedstawienie "Czerwony Kapturek"; warsztaty malarskie "Atelier z Romanem"; spotkanie autorskie z Filipem Zawadą; spotkanie autorskie z Kamilem Bałukiem i Jarosławem Szubrychtem; wykład o architekturze niemodernistycznej Gdyni. Źródło: materiały prasowe organizatorów

Film, teatr, fotografie, muzyka, malarstwo, architektura, spotkania autorskie… Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych w Gdyni – bezpłatnych i dostępnych dla każdego.


Przyroda rezerwatu Beka

Przyroda rezerwatu Beka

Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie zdjęć prezentujących walory przyrodnicze rezerwatu Beka.

Rezerwat Beka to niezwykłe miejsce, czasami niegościnne, niepozorne, a jednak skrywające w sobie wiele osobliwości i tajemnic. O bogactwie awifauny, cyklach pór roku i wypasie koników polskich opowiadał będzie Janusz Błaż, miłośnik ptaków i członek OTOPatrolu Rezerwatu Beka. Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy ptasie niespodzianki.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Pomorskim Biurem w Rumi. Prezentowane zdjęcia są częścią wystawy „Przyrodniczy raj u ujścia Redy".

Poniedziałek, 11 października, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Czerwony Kapturek

Czerwony Kapturek

Biblioteka Gdynia zaprasza dzieci na przedstawienie teatralne pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART.

Spektakl przybliża dzieciom bogactwo lasu, a także uczy najmłodszych, jak mają się w nim zachowywać, by nie przeszkadzać jego mieszkańcom i nie niszczyć przyrody. W przedstawieniu dzieci przestrzegane są, aby pod żadnym pozorem nie rozmawiały z nieznajomymi.

Obowiązują zapisy - mailowe: filianr1@bibliotekagdynia.pl lub telefoniczne: 58 625 08 16

Poniedziałek, 11 października, godz. 17.00

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6, Gdynia


Czytanie na dywanie

Czytanie na dywanie

Biblioteka Wzgórze zaprasza najmłodszych czytelników w podróż po świecie literatury. Razem z Panem Sową odwiedzimy krainy pełne magicznych stworzeń i niesamowitych przygód.

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 12 października, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Filip Zawada – spotkanie autorskie

Filip Zawada – spotkanie autorskie

Biblioteka Gdynia zaprasza na spotkanie autorskie z Filipem Zawadą wokół jego najnowszej książki „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” – powieści finalisty Nagrody Literackiej Nike 2020.

Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego domu publicznego, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

Filip Zawada przejmująco dosadnie i bezczelnie szczerze pokazuje, jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, w szczególności przed samym sobą. Opowiada o miłości i przemocy, mistrzowsko balansując na granicy tragedii i komedii. Pozwala zrozumieć, że kres nadziei jest zawsze początkiem drogi. To absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy głos w polskiej literaturze.

Filip Zawada – pisarz, muzyk, fotograf. Finalista Nagrody Literackiej Nike 2020 za powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za „Psy pociągowe” (2012) i „Pod słońce było” (2015) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (2015). Komponuje muzykę do filmów i sztuk teatralnych. Przez lata związany z zespołami Pustki i Indigo Tree.

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Dalecka-Kapica

Wtorek, 12 października, godz. 18.00

Mediateka Pogórze, ul. Waldemara K. Porębskiego 21, Gdynia


Razem przy popcornie

Razem przy popcornie

Biblioteka Gdynia zaprasza wszystkich pasjonatów kina, dobrej zabawy i szukających wzruszeń na seans filmowy.

Seans z książką - ekranizacja fantastycznej powieści Neila Gaimana pt. „Stardust”, w której młody chłopak obiecuje swojej ukochanej gwiazdkę z nieba i wyrusza w niebezpieczną podróż, która kończy się zupełnie inaczej, niż możecie sobie wyobrazić.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Wtorek, 12 października, godz. 18.00 – 20.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Zumbini – spotkania muzyczno-taneczne dla rodzin

Zumbini – spotkania muzyczno-taneczne dla rodzin

Biblioteka Gdynia zaprasza rodziny z dziećmi do 4 roku życia na innowacyjne zajęcia umuzykalniające.

Zumbini to 40-minutowa zabawa muzyką i ruchem, stworzona specjalnie dla dzieci w odpowiednim zakresie wiekowym. To ruch, taniec, granie na instrumentach oraz śpiewanie. Kontakt z muzyką oraz wszystkie korzyści z tym związane.

Warsztaty poprowadzi Diana Smolarz.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 58 622 44 43 lub mailowe: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Środa, 13 października, godz. 11.30 – 12.30
Piątek, 15 października, godz. 11.30 – 12.30

Biblioteka Pogórze, ul. Wadm. K. Porębskiego 21, Gdynia


Artystyczny Klub Malucha

Artystyczny Klub Malucha

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają rodziców / opiekunów z dziećmi w wieku 0-2 lata na zajęcia Artystycznego Klubu Malucha.

W trakcie zajęć dzieci poznają wiele piosenek, wierszyków, masażyków i tańców. Uczą się także grać na instrumentach perkusyjnych, rozwijają poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną oraz – poprzez zabawę w grupie rówieśniczej – umiejętności społeczne.

Zapisy: edukacja@gck.gdynia.pl prowadzimy w poniedziałki, od godziny 8:00, na zajęcia odbywające się w danym tygodniu, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o wpisanie w zgłoszeniu imienia i wieku dziecka.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Laszkowska, absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wokalistyki Jazzowej na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 7 lat umuzykalnia dzieci i młodzież. Autorka projektu „Jazz dla ucha malucha”.

Czwartek, 14 października, godz. 9.00

Konsulat Kultury I Gdyńskie Centrum Kultury, ul. jana z Kolna 25, Gdynia


Zumba Kids

Zumba Kids

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci od 4 roku życia na zajęcia sportowo-ruchowe. Zumba Kids to program taneczno-ruchowy, który promuje zdrowy styl życia. Uczy pracy zespołowej, poprawia pamięć i koncentrację uwagi, dodaje pewności siebie. Podczas zajęć dzieci rozwijają koordynację i równowagę.

Spotkania poprowadzi instruktorka z MTV Dance Fit – Mobilna Szkoła Tańca.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: 58 622 44 43 lub mailowo filianr4@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 14 października, godz. 16.30 – 18.00

Biblioteka Pogórze, ul. Wadm. K. Porębskiego 21, Gdynia


Warsztaty rytmiczno-muzyczne

Warsztaty rytmiczno-muzyczne

Biblioteka Śródmieście zaprasza na rytmiczno-muzyczne zajęcia integracyjne dla dzieci do lat 6 wraz z opiekunami. W trakcie zajęć będziemy budować pozytywne relacje w grupie, kształtować wrażliwość muzyczną i wyczucie rytmu, usprawnimy koordynację ruchową, ale przede wszystkim będziemy dobrze się bawić!

Liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 14 października, godz. 17.00 – 19.00

Bibliotka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Perły: Drobna korekta - o konserwacji architektury niemodernistycznej Gdyni - wykład

Perły: Drobna korekta - o konserwacji architektury niemodernistycznej Gdyni - wykład

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wykład poświęcony konserwacji architektury niemodernistycznej Gdyni.

Gdyńskie wille z lat 20. XX wieku kryją wiele tajemnic. Choć towarzyszą nam niemal od początku rozwoju miasta, same też niosą ze sobą historię zmian. Jak wyglądały? Jak bardzo się zmieniły? O pierwotnych i obecnych wizerunkach budynków w kontekście etapów ich konserwacji oraz istotnych renowacji opowie Celina Łozowska z Biura Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Gdyni.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej - stacjonarnie i przez platformę ZOOM.

Jeżeli będziecie z nami online, link do wykładu otrzymacie najpóźniej godzinę przed wydarzeniem. Wpuszczanie na wirtualną salę wykładową zaczniemy o 16:50. Tym razem nie ma jednak studenckiego kwadransu - spotkanie rozpoczynamy punktualnie o 17:00. Wyciszcie mikrofony, wyłączcie kamery, a pytania i spostrzeżenia przekazujcie nam za pośrednictwem czatu.

Zapisy na spotkanie stacjonarne prowadzone są na stronie Muzeum.

O projekcie „Perły” możecie przeczytać na stronie Muzeum.

Czwartek, 14 października, godz. 17.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1


Sówka Mądra Główka

Sówka Mądra Główka

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci na przedstawienie w wykonaniu teatru Duet pt. „Sówka Mądra Główka”.

Pewnego razu wszystkowiedząca sówka po zapoznaniu się z jedną z lektur w fascynujący sposób przenosi się w bajkowy świat. „Sówka mądra główka" to bajka mająca na celu wzbudzić w widzach zamiłowanie do poznawania świata i przeżywania wielu interesujących przygód poprzez czytanie książek.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: 58 622 44 43 lub mailowe: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 14 października, godz. 18.00

Biblioteka Pogórze, ul. Wadm. K. Porębskiego 21, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania.

Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Piątek, 15 października, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Wodecki i Zaucha. O biografiach i muzyce.

Wodecki i Zaucha. O biografiach i muzyce.

Biblioteka z Pasją zaprasza na spotkanie literackie z tłumaczeniem na polski język migowy.

Nie tylko „Pszczółka Maja” i „Gumisie”, nie tylko „Taniec z gwiazdami” i „Byłaś serca biciem”. W Bibliotece z Pasją rozmawiamy o legendach polskiej muzyki rozrywkowej.

Jeden miał zostać kajakarzem lub zecerem, drugi skrzypkiem. Pierwszego pochłonął wokal, saksofon i perkusja. W życiu drugiego filharmonię zastąpiła scena estradowa, a multiinstrumentalizm – programy rozrywkowe. Bohaterami II części cyklu „Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu” będą Andrzej Zaucha i Zbigniew Wodecki, a przyjrzymy się im w biografiach gości Biblioteki GdyniaKamila Bałuka i Jarosława Szubrychta.

- Nie szukałem sensacji, ale prawdy. Nie piszę o tragicznej, głośnej śmierci Zauchy, lecz o jego barwnym życiu, na przekór peerelowskiej szarzyźnie. O tym, skąd wziął się ten muzyczny diament, jakie wydarzenia go szlifowały i dlaczego nigdy nie zaświecił pełnym blaskiem – mówi o książce Jarek Szubrycht.

Z kolei Kamil Bałuk w rozmowie z Anną Dziewit-Meller o Wodeckim zaznacza, że muzyk będący od 40 lat w świetle fleszy wiele razy powtarzał, że od narkotyku jakim jest sława nie sposób się uwolnić. „Bardzo go ceniłem za to, że był autoironiczny, autokrytyczny, chociaż to też taka sztuczka”.

Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska, a na polski język migowy przetłumaczy Bohdan Mroczek.

Kamil Bałuk – absolwent MISH UWr. - socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Dużym Formacie, Przekroju, Wysokich Obcasach. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Autor książki reporterskiej „Wszystkie dzieci Louisa” i współautor biografii „Wodecki. Tak mi wyszło”. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu. Na antenie newonce.radio prowadzi audycję „Dawno temu w telewizji” o kulisach powstawania najważniejszych programów telewizyjnych.

Jarosław Szubrycht – dziennikarz muzyczny Gazety Wyborczej, redaktor naczelny magazynu GAMA. Nowa Gazeta Magnetofonowa. Autor wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz „Wariatka tańczy” oraz biografii Czesława Mozila i zespołów Vader i Slayer. 29 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się napisana przez niego pierwsza kompletna biografia Andrzeja Zauchy – „Życie. Bierz mnie”.

Hanna Łozowska – kuratorka wydarzeń literackich, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku, związana także z Agencją autorską „Opowieści”. Zajmuje się portretowaniem rynku pracy w najnowszym polskim reportażu literackim. Prowadzi bloga Halo, książki.

Ze względu na ograniczenia na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

W czasie debaty będzie można kupić książki, dostarczone przez gdyńską, kameralną księgarnię Vademecum.

Transmisję debaty będzie można obejrzeć na żywo na stronie Facebook Biblioteki Gdynia.

Piątek, 15 października, godz. 18.00

Biblioteka z Pasją, Al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT, bud. IA) Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2021 16:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2021 16:08
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona