Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Krystyną Mirek; spacer architektoniczny online Muzeum Miasta Gdyni; filmowe czwartki dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Oksywie; spotkanie z poetką Dominiką Kaszubą w Cafe Strych. Źródło: materiały prasowe

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Krystyną Mirek; spacer architektoniczny online Muzeum Miasta Gdyni; filmowe czwartki dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Oksywie; spotkanie z poetką Dominiką Kaszubą w Cafe Strych. Źródło: materiały prasowe

Teatr dla dzieci, spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, taneczne i muzyczne, filmy, poezja, architektura i dużo więcej… Zapraszamy na przegląd wydarzeń kulturalnych w Gdyni – bezpłatnych i dostępnych dla każdego.


Zaczarowany młynek – teatrzyk dla dzieci

Zaczarowany młynek – teatrzyk dla dzieci

Biblioteka Wzgórze zaprasza dzieci na przedstawienie w wykonaniu Studia Teatralnego Kra-Art pt. „Zaczarowany młynek”.

Pewnego dnia ubogi rybak dostaje od tajemniczego przybysza młynek. Okazuje się, że prezent nie jest zwyczajny. Historia uczy, że w życiu warto być dobrym i dzielić się z innymi nawet wtedy, gdy niewiele się posiada. Uczciwa i ciężka praca zawsze jest wynagradzana, a chytrość i skąpstwo prowadzą do zguby. Spektakl oparty na motywach legendy estońskiej.

Obowiązują zapisy pod adresem: b.jasek@bibliotekagdynia.pl

Poniedziałek, 18 października, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Krystyna Mirek – spotkanie autorskie

Krystyna Mirek – spotkanie autorskie

Biblioteka Obłuże zaprasza na spotkanie autorskie online z Krystyną Mirek - pisarką, autorką książek obyczajowych, mamą czwórki dzieci (trzech dorastających córek i jednego małego synka). Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia powieści, a kolejna jest w drodze. Jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie pisarstwo stało się dominującym zajęciem w jej życiu zawodowym. Pisze książki obyczajowe osadzone w realiach życia. W swoich historiach nie stroni od problemów, ale niesie pozytywne przesłanie. Zachęca kobiety, by się nie poddawały wobec trudności losu, ale walczyły o miłość, rodzinę, marzenia.

Spotkanie poprowadzi Zuzanna Gajewska – promotorka czytelnictwa.

Wtorek, 19 października, godz. 18.00 – 20.00

Spotkanie odbędzie się na profilu FB Biblioteki Gdynia 


Powrót Wilka – spotkanie autorskie

Powrót Wilka – spotkanie autorskie

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na spotkanie autorskie z Mirosławem Tomaszewskim, pisarzem i scenarzystą, autorem powieści „Powrót Wilka”, w której przedstawione zostały losy człowieka powracającego do Polski z emigracji. Książka została nagrodzona w ostatniej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca.

Po dziewiętnastu latach na emigracji tytułowy Wilk przypływa swoim jachtem z Kanady, by odwiedzić rodzinne Trójmiasto, skąd uciekł po stanie wojennym. Wiele spraw czeka na wyjaśnienie. Czy pierwsza miłość, którą porzucił, jeszcze się tli? Kto był zdrajcą w grupie konspiratorów? Co przyniesie spotkanie z synem, którego Wilk widział tylko na zdjęciach? Kto zrobił karierę, a komu się nie udało? Spotkanie dawnych przyjaciół kipi od tłumionych latami emocji.

„Powrót Wilka” opowiada o losie pokolenia, które miało szansę doświadczyć udręk końca PRL, jak i być świadkiem początków rodzącego się kapitalizmu. Po latach okazuje się, że w okropnych czasach można wieść pasjonujące, pełne przygód życie, a późniejszy dostatek, który miał być nagrodą za cierpienia, nie cieszy, gdy wspólny cel gdzieś się rozpłynął.

Mirosław Tomaszewski – absolwent Politechniki Gdańskiej. Urodził się i mieszka w Gdyni. Prowadził warsztaty scenariuszowe dla trzech roczników (2015-2017) na Uniwersytecie Gdańskim (Filologia Polska – Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej). Więcej o autorze w wydarzeniu na Facebooku.

Wtorek, 19 października, godz. 18.00 – 19.30

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia


Zumbini dla rodzin

Zumbini dla rodzin

Biblioteka Pogórze zaprasza rodziny z dziećmi do 4 roku życia na innowacyjne zajęcia umuzykalniające zumbini - 40-minutową zabawę muzyką i ruchem, stworzoną specjalnie dla dzieci w odpowiednim zakresie wiekowym.

Zumbini to ruch - taniec, granie na instrumentach oraz śpiewanie, kontakt z muzyką oraz wszystkie korzyści z tym związane.

Warsztaty poprowadzi Diana Smolarz.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 58 622 44 43 lub mailowe: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Środa, 20 października, godz. 11.30 – 12.30

Biblioteka Pogórze, ul. Wadm. K. Porębskiego 21, Gdynia


Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych

Biblioteka Wzgórze zaprasza dorosłych na Dyskusyjny Klub Książki. Kolejne spotkanie DKK poświęcone będzie książce „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radosława Raka.

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Spotkanie ma charakter otwarty, nie obowiązują zapisy.

Środa, 20 października, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


More is more. Niemodernistyczne detale architektoniczne Gdyni

More is more. Niemodernistyczne detale architektoniczne Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wirtualny spacer z Patrycją Wójcik w poszukiwaniu niemodernistycznych detali architektonicznych.

Gdynia wciąż jest kojarzona z modernistyczną wizją białego miasta o oszczędnej dekoracji, tworzonej zgodnie z zasadą „less is more”. Czy w naszym mieście znajdziemy bogate detale architektoniczne? Tak! Podczas spaceru online nie tylko zobaczymy urodzaj gdyńskiej dekoracyjności, ale też niezwykłą różnorodność stylistyczną niemodernistycznej część miasta.

Patrycja Wójcik jest absolwentką historii sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zakres jej zainteresowań obejmuje architekturę średniowieczną, ze szczególnym uwzględnieniem gotyku ceglanego oraz francuskiego gotyku płomienistego (flamboyant) oraz architekturę po roku 1920. Animatorka kultury od kilku lat związana z Muzeum Miasta Gdyni, obecnie specjalistka do spraw edukacji szkolnej w Dziale Edukacji Muzeum Miasta Gdyni. Zaangażowana w działalność na rzecz teatru oraz projektów o tematyce historii sztuki skierowanych do najmłodszych.

Środa, 20 października, godz. 17.00

Zapis spaceru zostanie udostępniony na facebookowej stronie Muzeum Miasta Gdyni 


Witamy w Polsce – spotkanie autorskie Laurą Klos Sokol

Witamy w Polsce – spotkanie autorskie

Cafe Księgarnia Vademecum zaprasza na spotkanie autorskie z mieszkającą w Polsce Amerykanką Laurą Klos Sokol, autorką książki „Witamy w Polsce. Polacy oczami obcokrajowca”.

Autorka ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz socjolingwistyczne studia doktoranckie. Przyjechała do Polski w 1992 roku w ramach rocznego stypendium Fulbrighta. Ku wielkiemu rozczarowaniu swojej matki nie ukończyła doktoratu. Zamiast tego napisała teksty, które trafiły do tej książki i założyła firmę szkoleniową Klos Training, którą do dziś zarządza.

„Witamy w Polsce" to zbiór zabawnych esejów analizujących codzienne zachowania Polaków i Amerykanów w nadziei, że lepiej się wzajemnie zrozumieją, które przypadną do gustu każdemu, kogo interesuje komunikacja międzykulturową.

Książkę, wydaną przez Wydawnictwo Kagra, przełożyła na polski gdynianka Joanna Bogusławska.

Środa, 20 października, godz. 18.00

Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia


Małpki na Strychu

Małpki na Strychu

Przystań Poetycka „Strych” i Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają na wydarzenie „Małpki na Strychu”.

W programie:
  • spotkanie z poetką Dominiką Kaszubą
  • promocja nowego zbioru wierszy „Małpki, małpki do domu"
  • akcja „Dorzuć do pieca!” - każdy z publiczności będzie mógł przedstawić wiersz lub fragment swojej twórczości.

Spotkanie poprowadzą: Wojciech Boros & Paweł Baranowski
Patronat: Kwartalnik Artystyczny „Bliza" i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich o. Gdańsk

Dominika Kaszuba - ur. 1992. Poetka i inżynierka, gdynianka. Debiutowała zbiorem wierszy „Domy pasywne" (Warszawa, 2014) nominowanym do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, wyróżnionym w konkursie na debiutancki tom wierszy „Złoty Środek Poezji" w Kutnie, nagrodzonym nagrodą „Mały Browar". Wyróżniona w „Pracowni po debiucie" Biura Literackiego. Laureatka konkursów poetyckich, publikowała w czasopismach literackich. Kiedy nie pisze, rysuje kanały i rurki, jest sanitariatem. Wychowuje dwoje dzieci. Właśnie ukazała się jej najnowsza książka poetycka „Małpki, małpki do domu" (Łódź, 2021).

Środa, 20 października, godz. 19.30

Cafe „Strych", pl. Kaszubski 7B, Gdynia


Dzień bez skarpetek - zajęcia plastyczne

Dzień bez skarpetek

Biblioteka Chylonia zaprasza na warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku do 12 lat na podstawie książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".

W pierwszej części spotkania dzieci wysłuchają przygód, jakie na swej drodze napotkają skarpetki. W drugiej zaś dzieci wykonają piękne, kolorowe, papierowe skarpetkowe zakładki do książek.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623 00 11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 21 października, godz. 16.30

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Zumba Kids

Zumba Kids

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci powyżej 4 roku życia na na zajęcia sportowo-ruchowe Zumba Kids - program taneczno-ruchowy, który promuje zdrowy styl życia, uczy pracy zespołowej, poprawia pamięć i koncentrację uwagi, dodaje pewności siebie. Podczas zajęć dzieci rozwijają koordynację i równowagę.
Spotkania poprowadzi instruktorka z MTV Dance Fit – Mobilna Szkoła Tańca.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: 58 622 44 43 lub mailowo filianr4@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 21 października, godz. 16.30 – 18.00

Biblioteka Pogórze, ul. Wadm. K. Porębskiego 21, Gdynia


Warsztaty z dźwiękiem

Warsztaty z dźwiękiem

Biblioteka Śródmieście zaprasza dzieci na zajęcia dźwiękowe, które odbywać się będą pod okiem doświadczonego pedagoga i terapeuty dźwiękowego. To okazja aby poznać niezwykłe, wysokiej klasy instrumenty. Przy okazji prób wydobywania z nich melodii, dzieci będą mogły pobudzić własną wyobraźnię i kreatywność, która będzie wspierać standardową edukację w szkole. Poza tym pozwoli się dzieciom zrelaksować i zanurzyć w różnorodnych, rzadko spotykanych dźwiękach. A kto wie, może w trakcie warsztatów dzieci odkryją w sobie pasję do nauki gry na jednym z instrumentów?

Oprócz mis dźwiękowych dzieci będą mogły poznać różnego rodzaju gongi, bębny, ocean drum, kij deszczowy, dzwonki koshe shruti box oraz rav vast i inne, czyli instrumenty służące zarówno do celów terapeutycznych, jak i koncertowych.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 21 października, godz. 17.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Filmowe czwartki w Bibliotece Oksywie

Filmowe czwartki w Bibliotece Oksywie

Biblioteka Oksywie zaprasza dzieci i młodzież w czwartki na seanse bajek i filmów familijnych.

21 październkia, godz. 17.00 - ruszymy z rodziną Grega w drogę pełną śmiechu i zabawy. Rodzinna wyprawa na urodziny do babci przybierze nieoczekiwany, szalony obrót.

28 października, godz. 17.00 - ruszamy w magiczną i pełną przygód podróż. Mała dziewczynka poznaje staruszka sąsiada, który opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe.

Spotkania realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie."

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza na zajęcia plastyczne z Romanem Czemplikiem w ramach cyklu rozmów o sztuce, malarstwie i technikach malowania.

Podczas atelier będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Piątek, 22 października, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 18.10.2021 12:40
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.10.2021 13:37
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona