Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Cosplay Club w Bibliotece z Pasją; sekretny pokaz filmów Rurales i Kolorytm; wernisaz wystawy

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: Cosplay Club w Bibliotece z Pasją; sekretny pokaz filmów Rurales i Kolorytm; wernisaz wystawy "Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka poddębskiego" w Muzeum Miasta Gdyni; zajęcia teatralne dla dzieci w Przystani Chabrowa 43. Źródło: materiały organizatorów

Zapraszamy na cotygodniową depeszę kulturalną – przegląd bezpłatnych i dostępnych dla każdego: dzieci, dorosłych i seniorów – wydarzeń kulturalnych oferowanych przez gdyńskie instytucje kultury.


Zajęcia teatralne dla dzieci 7-13 lat

Zajęcia teatralne dla dzieci 7-13 lat

Przystań Gdynia / sieć centrów sąsiedzkich zaprasza na zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 7-13 lat, które odbywać się będą w każdy poniedziałek w godzinach 16:30-18:30 w Sali Sąsiedzkiej w Przystani Chabrowa 43.

Zajęcia prowadzi p. Inessa Lerner z Centrum Rozwoju Osobowości Artystycznej „Modern”. Zapisy pod nr tel: 601 791 689.

Zajęcia kreatywne pomagają popatrzyć na rzeczy pod innym kątem, uczą myśleć i rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Główne założenie programu to rozwój harmonijnej, otwartej i twórczej osobowości dzieci i młodzieży, poprzez działalność artystyczną oraz kreatywne przygotowanie do samodzielnego i niestandardowego myślenia. Inspirowanie do własnej twórczości, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie przestrzennego i twórczego myślenia.

Poniedziałek, 19 września, godz. 16.30-18.30

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43, Gdynia


Teatrzyk dla dzieci - Śpiąca Królewna

Teatrzyk dla dzieci - Śpiąca Królewna

Biblioteka Wzgórze zaprasza najmłodszych czytelników na przedstawienia pt. „Śpiąca Królewna”. Spektakl o tym, że wiara w dobro, miłość, męstwo i odwaga są w stanie pokonać wszelkie zło. Adaptacja baśni Charles’a Perrault’a w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art.

Poniedziałek, 19 września, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3


Cosplay Club

Cosplay Club

Biblioteka z Pasją wskrzesza ulubiony klub kreatywnej młodzieży i zaprasza śmiałków, którzy chcą wspólnie z bibliotekarzami tworzyć przebrania i rekwizyty. Wasz szalony prowadzący, Królik, jak zawsze pomoże ziścić Wasze wizje. Gotowi na wyzwanie?

Zajęcia dla osób od 12 roku życia.

Poniedziałek, 19 września, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98


Rytmiczny wrzesień w Bibliotece Obłuże

Rytmiczny wrzesień w Bibliotece Obłuże

Biblioteka Obłuże oraz Rada Dzielnicy Obłuże zaprasza rodziców z dziećmi od 2 do 5 roku życia na warsztaty rytmiczno-muzyczne, które poprowadzi Sylwia Nowicka.

Obowiązują zapisy, e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl. Tel.: 58 625 08 16.

Spotkanie sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Obłuże.

Poniedziałek, 19 września, godz. 17.00-19.00

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6


Malowanie, manga i Mickiewicz

Malowanie, manga i Mickiewicz

Lubicie rysować? Malować? Brakuje wam jednak czasu, tematu albo tego kogoś, kto was trochę nakieruje i podpowie, co i jak? Chcecie podszkolić się w malowaniu niczym Yaguchi z „Blue Period"? Ha! To mamy dla was doskonałą propozycję — ilustratorka i bibliotekarka Agnieszka „Teya" Skulska bezboleśnie i szybko przeprowadzi was przez tę meandrującą rzekę farby na jedynym, niepowtarzalnym kursie inspirowanym pierwszym wydaniem „Ballad i Romansów", a zwłaszcza niesamowitością, fantastycznością oraz ludowymi wierzeniami.

Zajęcia od 12 lat, obowiązują zapisy na: pasja@bibliotekagdnia.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wtorek, 20 września, godz. 17.00-18.30

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98


Sekretny pokaz filmów Rurales & Kolorytm

Sekretny pokaz filmów Rurales & Kolorytm

Stowarzyszenie Traffic Designe ma dla was specjalne wydarzenie: gdyńską premierę nowej części Ruralesa oraz polską premierę dokumentu Kolorytm, o artyście Sainerze. Oba dokumenty to krótkie metraże w reżyserii Kuby Goździewicza.

Klasycznie, jak to podczas Biennale bywa pokaz odbędzie się w sekretnej lokalizacji. Dokładne poznamy we wtorek w evencie.

RURALES
Reżyser Kuba Goździewicz od lat dokumentuje działania twórców sztuki miejskiej, odwiedzających i tworzących na obszarach wiejskich. Obecny krótki metraż, skupiony wokół rodzącej się relacji gospodarz–artysta i szukania wspólnego języka, powstawał w zachodnio-południowym krańcu Polski w Górach Izerskich. Film, w odróżnieniu od poprzednich części, jest czarno-biały i nagrany w przywodzącym na myśl reportaż zdjęciowy standardzie 4:3.
Czas trwania 25:37 min

KOLORYTM
To film pokazujący rok przygotowań do wielkiej wystawy Sainera we Francji w Rouen. Wielkiej nie ze względu na ilość obrazów, lecz ich rozmiary i istotność wystawy w życiu twórcy. Widzowie mają niepowtarzalną okazję podglądać z bliska życie Sainera w tym okresie – jego relacje z ludźmi, rodziną i samym sobą. Film był kręcony w Normandii we Francji, w Szczecinie, na Kaszubach i w Gdyni.
Czas trwania: 42:37 min

Wydarzenie jest finansowane przez Miasto Gdynia.

Wtorek, 20 września, godz. 19.00

Gdynia, sekretna lokalizacja


Jam Session w Blues Club Gdynia

Jam Session w Blues Club Gdynia

Blues Club Gdynia zaprasza we wtorki na najstarsze Jam Session w Trójmieście - gramy dla Was od 2002 roku.

Wtorek, 20 września, godz. 20.00

Żywe Środy #034: Tczewski Jam, czyli napad muzyków z Tczewa - skład główny: bębny: TBA, bas: TBA, gitara1: Michał Saidowski (Golden Life), gitara2: Open/Free, klaw: Michał Puchowski, vox1: glennSKii Meyer, vox2: Open/Free plus friends, residents, guests no i muzycy z Tczewa, m.in.: Piotr Starzecki, Emilia Maria Kalinowska.

Środa, 21 września, godz. 20.00

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Śpiewogranie z Biblioteką Pogórze

Śpiewogranie z Biblioteką Pogórze

Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci od 2 do 6 roku życia wraz z rodzicami na warsztaty muzyczno-rytmiczne „Śpiewogranie", które poprowadzi Sylwia Nowicka.

Czwartek, 22 września, godz. 16.00-16.45

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21


Spotkanie autorskie z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie LUDZIE \ MIASTO \ PORT

Spotkanie autorskie z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie LUDZIE \ MIASTO \ PORT

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie autorskie w przestrzeni wystawy LUDZIE \ MIASTO \ PORT w Galerii Klif. Tym razem będziemy gościć dokumentalistę i miłośnika fotografii ulicznej – Krzysztofa Winciorka. Bada on zjawiska psychologiczne i socjologiczne i przekłada je na tor wizualny w ramach działań konceptualnych. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i zdobył tytuł magistra sztuki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Fotografia. Organizuje cyklicznie konkursy do wystaw zbiorowych fotografii ulicznej Gdyni – Gdynia Fotogeniczna. Jak widzi miasto, czy chętniej wybiera fotografię czy film w dokumentowaniu rzeczywistości, która perspektywa jest ciekawsza - ta z ziemi czy z powietrza ? Zapraszamy na spotkanie wraz z oprowadzaniem po wystawie, które poprowadzi kuratorka – Katarzyna Gec.

Bilety: prosimy o pobranie bezpłatnego biletu na stronie: www.bilety.muzeumgdynia.pl/rezerwacja, liczba uczestników: 50

Czwartek, 22 września, godz. 17.00

Galeria Klif, al. Zwycięstwa 256, 81-525 Gdynia


Makrama dla początkujących

Makrama dla początkujących

Biblioteka Obłuże oraz Rada Dzielnicy Obłuże zaprasza osoby dorosłe oraz seniorów na twórcze warsztaty dla początkujących, na których poznacie pierwsze sploty i podstawy plecenia techniką makramy. Podczas 2-godzinnych warsztatów stworzysz ozdobę ze sznurka do Twojego wnętrza. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonania swojej autorskiej makramy pod okiem prowadzącej, na zakonserwowanym przez morze patyku.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy, e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl, tel.: 58 625 08 16.

Wydarzenie sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Obłuże.

Czwartek, 22 września, godz. 17.00

Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6


Przedstawienie teatralne dla dzieci „Przygody świnek"

Przedstawienie teatralne dla dzieci „Przygody świnek"

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza na spektakl „Przygody świnek”. Trzy wesołe świnki chcą być nieco bardziej odpowiedzialne. Zamiast bawić się i dokazywać postanawiają wybudować domki. Jednak na drodze do ich szczęścia staje zły wilk, który myśli tylko o tym, jak schrupać nasze różowe bohaterki. Kolorowa i pełna humoru bajka uczy najmłodszych widzów, że warto być rzetelnym i obowiązkowym, a pracowitość popłaca.

Spektakl dla dzieci w wieku 3-6 lat pod opieką osoby dorosłej.

Czwartek, 22 września, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B


Ewa Formella - spotkanie autorskie

Ewa Formella - spotkanie autorskie

Biblioteka Działki Leśne zaprasza na kolejne w swojej filii spotkanie z Ewą Formellą, dotyczące jej najnowszej książki „Obiecuję ci szczęście".

- Jestem zodiakalną Wagą, urodzoną w 1961 roku na Górnym Śląsku, w Chorzowie. Prawie 40 lat mieszkam w Trójmieście. Z wykształcenia jestem technikiem administracji oraz opiekunem medycznym. Ponad 20 lat pracowałam w jednym z gdyńskich przedszkoli na stanowisku administracyjnym, obecnie zajmuję się opieką osób starszych i niepełnosprawnych. Pisanie traktuję jak pasję. Nie wyobrażam sobie dnia bez książki, dlatego czytam w każdej wolnej chwili, dzieląc się opiniami o przeczytanych lekturach na swoim blogu Książki Idy (ksiazkiidy.pl). Jako pisarka zadebiutowałam w 2010 roku książką „Leśniczówka” - mówi o sobie bohaterka spotkania.


Myślała, że szczęście nie istnieje. Ta dziewczynka pokazała jej, że to nieprawda. Kalina jest zatwardziałą singielką. Piastuje stanowisko dyrektora w dużej gdańskiej firmie. Prowadzi swobodne życie, nie stroni od alkoholu. Nie planuje dzieci. Z domu nie wyniosła dobrych wzorców, więc nie widzi siebie w roli żony i matki. Bronka, który stara się o jej względy, traktuje jedynie jak kolegę. Jednak przewrotny los płata jej figla. Po śmierci siostry zmuszona jest zaopiekować się jej córką, kilkuletnią Tosią. To prawdziwa rewolucja w życiu Kaliny, ale dzięki temu zaczyna weryfikować swoje podejście do wielu spraw i inaczej postrzegać małżeństwo. Postanawia również rozprawić się ze swoim cichym nałogiem. Czy dzięki Tosi i Bronkowi Kalina będzie miała szansę na prawdziwe rodzinne szczęście? (Opis książki „Obiecuję ci szczęście z portalu lubimyczytac.pl)

Tradycyjnie już spotkanie poprowadzi Dorota Lińska-Złoch.

Czwartek, 22 września, godz. 18.00

Biblioteka Działki Leśne, ul. Warszawska 3


Spotkanie autorskie dla dzieci z Wiolettą Czuryńską

Spotkanie autorskie dla dzieci z Wiolettą Czuryńską

Biblioteka Chylonia zaprasza na spotkanie autorskie dla dzieci z Wiolettą Czuryńską — autorką książki pt. „Troditle". To przygodowa książka dla dzieci powyżej 6 roku życia. W trakcie lektury poznamy małe stworki, które doskonale wiedzą czym jest poczucie odpowiedzialności i jaką wartość ma siła przyjaźni. Ich historie i przygody dają sporą dawkę zabawy, ale i adrenaliny. Książka czytana przed snem może zaowocować inspirującymi snami o mocy wsparcia i dobrych uczynków.

Wioletta Czuryńska, mieszkanka dzielnicy Leszczynki. Mama 3 chłopców. Trenerka personalna, trenerka biegania i ultramaratonka.

Piątek, 23 września, godz. 10.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego - wernisaż wystawy

Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego - wernisaż wystawy

23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Decyzja ta spowodowała, że w ciągu kilkunastu lat nadmorska wieś stała się ponad 120-tysięcznym miastem z największym portem na Bałtyku i jednym z najnowocześniejszych w Europie. Rezultat tej decyzji został udokumentowany na fotografiach Henryka Poddębskiego, wykonanych podczas jego podróży na Wybrzeże w latach 1927-1938. Jego zdjęcia przedstawiają wymiary nowoczesności, która była marzeniem, celem do którego dążyły inne regiony II RP. Niezwykły postęp przemysłowy i technologiczny, rozwój infrastruktury miejskiej, funkcjonalistycznej architektury użyteczności publicznej, obrazy nowoczesnych transatlantyków cumujących przy Dworcu Morskim, ale przede wszystkim nowoczesny styl życia oddziaływały na masową wyobraźnię.

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Piotrowska i Dariusz Małszycki

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Partner strategiczny wystawy: Port Gdynia
Partnerzy wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Klif Gdyni
Patroni medialni: TVP Gdańsk, TVP Kultura, Trójmiasto.pl
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Przez cały czas jej trwania od 23.09.2022 do 23.04.2023 wstęp na wystawę bezpłatny.

Bilety: prosimy o pobranie bezpłatnego biletu na stronie: www.bilety.muzeumgdynia.pl/rezerwacja, liczba uczestników: 100 osób.

Piątek, 23 września, godz. 18.00

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia


Międzypokoleniowe Oksywskie Kino Plenerowe

Międzypokoleniowe Oksywskie Kino Plenerowe

Międzypokoleniowe Oksywskie Kino Plenerowe to cykl projekcji filmowych, które odbywają się od sierpnia do września w Przystani Śmidowicza 49. To inicjatywa, o której realizacji zdecydowali mieszkańcy – w ramach głosowania w Budżecie Obywatelskim 2021.

Najbliższy seans: „Dom Gucci", USA 2021, reż. Ridley Scott. Film inspirowany jest szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za włoskim domem mody Gucci. Trzy dekady miłości, zdrady, dekadencji, zemsty, zwieńczone w końcu morderstwem, pokazują, co znaczy nazwisko Gucci, ile jest warte i jak daleko posunie się rodzina, by nie wypuścić z rąk kontroli nad fortuną. (opis portalu filmweb.pl)

Na miejscu czekać będą leżaki, ale ich liczba jest ograniczona, więc warto zabrać ze sobą kocyk, karimatę lub śpiwór.

Piątek, 23 września, godz. 19.30-22.00

Przystań Gdynia Śmidowicza 49, ul. Śmidowicza 49

  • ikonaOpublikowano: 19.09.2022 14:04
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.09.2022 14:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona