Kultura

Depesza kulturalna – książki, musicale, sitodruk

Depesza kulturalna - książki, musicale, sitodruk

Depesza kulturalna - książki, musicale, sitodruk

Opowieści o Bieszczadach, największe światowe musicale, Lalka w świecie Facebooka, targi książki i sitodruk. Różnorodna oferta kulturalna od Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej na czwartkowy wieczór.

„Kiczery. Podróż przez Bieszczady” 
„Kiczery. Podróż przez Bieszczady” – spotkanie autorskie online z Adamem Robińskim.
Pierwsza książka Adama Robińskiego „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018. Był za nią także nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. W listopadzie 2019 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego druga książka, „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”, za którą został nominowany do Odkryć Empiku.
Bieszczady – wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się – jak głosi slogan przepracowanych – rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce’a Chatwina w plecaku i garścią orzechów w kieszeni przemierza pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji, nie mając żadnego innego celu poza byciem w drodze. Natyka się na ludzi, którzy w tutejszych dolinach zapuścili korzenie, i z każdym kolejnym miesiącem podróży uświadamia sobie, że coś tu nie gra. Bo w Bieszczadach wszystkim się coś wydaje, nie ma jednej pamięci, a pięknego kłamstwa nigdy nie wolno mylić z oszustwem.
Spotkanie prowadzi Hanna Łozowska, dziennikarka, specjalista ds. marketingu Biblioteki Gdynia.
Czwartek, 21 maja, godz. 18.00. (dostępne przez 3 dni)
Kiczery. Podróż przez Bieszczady - spotkanie

Koncert Studia Konsulat 
Koncert Studia Konsulat
Natalia Smagacka i Zbigniew Kosmalski zaprezentują piosenki z największych światowych musicali.
Natalia Smagacka - aktorka scen muzycznych, absolwentka Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, aktualnie studentka Wokalistyki w specjalności musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Zbigniew Kosmalski - muzyk, pianista, akompaniator do dziś związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni i ze Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Współpracuje też z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Akompaniuje przyszłym adeptom sztuki aktorskiej i wokalnej. Bierze udział w wielu projektach w Polsce, Europie i na świecie.
Czwartek, 21 maja, godz. 20.15.
Koncert Studia Konsulat

"Lalka 2020" 
Autorska interpretacja klasyki, czyli "Lalka 2020" według Kamila "Safula" Nożyńskiego w ramach akcji #allegrolektury20.
Kamil „Saful Nożyński, raper i aktor znany z serialu „Ślepnąc od świateł” bierze na warsztat „Lalkę” – opowieść o miłości i pieniądzach w sferach biznesu i arystokracji. Bolesław Prus wiedział o czym pisać, by wywołać w czytelnikach emocje. Był w tym tak dobry, że jego książki czyta się do dziś, „Lalka” często uważana jest za najlepszą polską powieść.
Lalka 2020

Booktarg 
BooktargWirtualne Targi Książki
Ponad 40 autorów i autorek, z którymi będziecie mogli spotkać się w wirtualnym świecie. Jacek Dukaj w duecie z Tomaszem Bagińskim, Mario Escobar, Trudi Canavan, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz czy Alek Rogoziński - to kilkoro z nich.
Wirtualne spotkania będą miały charakter rozmowy na żywo z możliwością zadawania pytań lub premiery nagrania przeprowadzonej wcześniej rozmowy. Wszystkie spotkania będą dostępne na fanpage'u BookTargu 
Internetowa formuła targów pozwala obejrzeć nagrania w każdym momencie - wszystkie zostaną udostępnione do ponownego odtworzenia.
Wszystkie działania jakie w ramach BookTargu podejmują wspólnie organizatorzy, wydawnictwa czy autorzy mają jeden główny cel - wesprzeć całą branżę wydawniczą, która w tej trudnej sytuacji potrafi się zjednoczyć i pomagać sobie nawzajem.
Dlatego wraz ze startem BookTargu na charytatywni.allegro.pl rusza akcja “Wsparcie dla kultury”. Do 14 czerwca będą odbywać się licytacje przedmiotów przekazanych przez ludzi kultury i instytucje, a także oferty zawierające spotkania z pisarzami czy udział w specjalnych wydarzeniach literackich. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane Unii Literackiej na zapomogi dla twórców znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej spowodowanej pandemią. Ponadto, organizatorzy BookTargu postanowili wesprzeć Fundację Wisławy Szymborskiej kwotą 50 tys. złotych, która przeznaczy je na swoją działalność pomocową.
21 – 24 maja.
BookTarg

Warsztaty z sitodruku 
Warsztaty z sitodruku
Technika sitodruku wywodzi się od metod druku szablonowego, stosowanego na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat, zwłaszcza w Japonii. Mateusz Żywicki - grafik, wykładowca ASP, założyciel fundacji MORZE (tuBAZA), entuzjasta sitodruku – pokazuje jak sitodruk wygląda w praktyce.
sitodruk - warsztaty

  • ikonaOpublikowano: 20.05.2020 14:03
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.05.2020 14:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona