Kultura

Depesza kulturalna – na nowy tydzień

Depesza kulturalna na nowy tydzień

Depesza kulturalna na nowy tydzień

Dla dzieciaków bajki, a dla dorosłych teatr, kino i koncert. Tak zaczynamy nowy tydzień dzięki rekomendacjom Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej

„Baśń o rycerzu bez konia” 
„Baśń o rycerzu bez konia” – spektakl marionetkowy online Teatru Barnaby dla dzieci.
Scenariusz: Marta Guśniowska, lalki: Robert Poryziński, animacja i muzyka: Marcin Marzec.
Dawno, dawno temu w jednym z najodleglejszych królestw żył sobie rycerz bez konia... Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie...
Poniedziałek, 18 maja, godz. 18.30 (dostępne przez tydzień)
Baśń o rycerzu bez konia

Darmowe audiobooki dla dzieci od Kubuś 
Darmowe audiobooki dla dzieci od Kubusia.
A wśród nich kultowe „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne, „Mały książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego czy „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” Lymana Franka Bauma. A dla młodszych „Piękna i bestia”, „Ołowiany żołnierzyk”, „Czerwony Kapturek” i dziesiątki innych bajkowych klasyków.
Audiobooki dla dzieci

"Lęki poranne", źródło" Teatr Dramatyczny 
"Lęki poranne" Stanisława Grochowiaka – czytanie otwarte Teatru Dramatycznego z Warszawy (reż. Ewa Małecki).
Akcja „Lęków porannych” dzieje się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Alf – niegdyś fryzjer, dziś właściciel „Prywatnej Kliniki Lalek” to dręczony delirium alkoholik. Każdy kolejny dzień egzystencji przynosi mu ból, upokorzenie i strach przed obezwładniającą ciało i umysł chorobą. W chwilach całkowitego upojenia Alfa odwiedza Bis – pijacka halucynacja i tajemniczy upiór, który stoi na straży zagubionej i zdezintegrowanej świadomości bohatera. Groteskowo-realistyczny dramat Grochowiaka opublikowany w 1976 roku to psychologiczne studium uzależnienia, które sprowadza człowieka do roli zniewolonej marionetki: słabej, cierpiącej, pogrążonej we wstydzie.
Poniedziałek, 18 maja, godz. 19.00 (dostępne przez 12 godzin)
Lęki poranne

„Honorowy obywatel” 
Pokaz filmu „Honorowy obywatel” w reżyserii Gastóna Duprata i Mariano Cohn w ramach inicjatywy "Gdyńska kultura łączy siły!"
Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza o międzynarodowej sławie, który zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla, jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani (Oscar Martínez, najlepszy aktor festiwalu w Wenecji 2016) niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się i Mantovani będzie zmuszony walczyć o… własne życie.
Poniedziałek, 18 maja, godz. 18.00 (dostępny tylko do końca dnia)
Honorowy obywatel

Koncert ZRYW 
Koncert ZRYW z cyklu Wolność Kosmos Improwizacja.
Koncert ZRYW nagrany 16 maja w Klubie Desdemona to zryw społeczny, egzystencjalny, żywiołowy, wspólnotowy i online’owy.
Artyści: Piotr Pawłowski (Dance Like Dynamite, Made in Poland) – gitara basowa; Adam Piskosz (Gars Czechoslovakia) – gitara elektryczna; Marcin Lewandowski (Judy’s Funeral, Kiev Office, Sposób na Alcybiadesa) – perkusjonalia, gitara, gitara basowa; Dariusz Dudziński (Titanic Sea Moon, Przyzwoitość, Ewa Braun, Najprzyjemniejsi) – perkusja; Zuzanna Dolega (Zuza Dolega) -wizualizacje/performance.
Kurator: Michał Miegoń (Michał Miegoń Music, Kiev Office) – syntezatory, gitary
Organizator: Fundacja 4sztuki
Koncert ZRYW

  • ikonaOpublikowano: 18.05.2020 13:38
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2020 11:25
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona