Kultura

Depesza kulturalna – w połowie tygodnia

Depesza kulturalna -w połowie tygodnia

Depesza kulturalna -w połowie tygodnia

Debata klimatyczna w Bibliotece Gdynia, arie włoskich kompozytorów, lektury o wędkowaniu i rzut oka z lotu ptaka na Działki Leśne. To propozycje kulturalne w połowie tygodnia.

Debata klimatyczna w Bibliotece Gdynia – retransmisja
Debata klimatyczna w Bibliotece Gdynia – retransmisja
Dla tych, którym nie udało się uczestniczyć na żywo w piątkowej debacie online, Biblioteka Gdynia udostępnia zapis rozmowy z Katarzyną Boni, prof. Julią Fiedorczuk i Stanisławem Łubieńskim. Natalia Soszyńska z Biblioteki Gdynia pyta o ekologię, rozwiązania, które muszą być wdrożone, aby w miastach żyło się zdrowo i bezpiecznie, a także - a może przede wszystkim - o działania, które możemy podejmować we własnych domach i w najbliższym otoczeniu, by pomóc środowisku. Punktem wyjścia w dyskusji są tematy, które gdynianie wskazali podczas sondy ulicznej oraz w ankiecie na bibliotecznym fanpejdżu.
Katarzyna Boni - publicystka i reportażystka specjalizująca się w pisaniu o Azji, w której spędziła 4 lata. Autorka książek "Auroville. Miasto z marzeń", "Ganbare! Warsztaty umierania". Razem z Wojciechem Tochmanem napisała "Kontener".
Prof. Julia Fiedorczuk - wybitna poetka, tłumaczka i krytyczka literacka, laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018. Autorka takich tytułów jak: "Pod słońcem", "Nieważkość" i "Listopad nad Narwią".
Stanisław Łubieński - ukrainista i kulturoznawca. Za książkę "Dwanaście srok za ogon" otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominację do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Spod jego pióra wyszły takie tytuły jak: "Książka o śmieciach", "Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie" i "Pirat stepowy".
Debata klimatyczna

Dziewczyny z Neapolu - Les Femmes Opera
Dziewczyny z Neapolu - Les Femmes Opera
Gdynia Kulturalna zaprasza na „Dziewczyny z Neapolu, czyli od tawerny do La Scali " - operowe pasticcio oparte głównie na ariach włoskich kompozytorów XIX i XX w.
Jest to opowieść o pracownicach włoskiej, małomiasteczkowej tawerny, które prozę życia zmieniają w scenę teatru muzycznego. Głowy mają pełne marzeń, codziennym przedmiotom nadają nowe, artystyczne znaczenie, a dania przygotowują w niekonwencjonalny sposób... Spektakl, choć silnie nacechowany różnorodnymi emocjami, niesie przesłanie, że warto posiadać najwyższe aspiracje, a jednocześnie cieszyć się każdą chwilą tu i teraz.
Występują: Gianna: Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran; Lucia: Natalia Krajewska-Kitowska – sopran; Maria: Emilia Osowska – mezzosopran; Piotr Jamioł – skrzypce; Arkadiusz Farkowski – fortepian. Reżyseria: Les Femmes
Projekt realizowany w ramach programu wsparcia - Gdyńskiego Falochronu Kultury.
Dziewczyny z Neapolu

Serwis literacki – o wędkowaniu
Serwis literacki – o wędkowaniu
W kolejnym odcinku popularyzowanego przez Gdynię Kulturalną serwisu literackiego, prowadzący dziennikarze Tomasz Pindel i Szymon Kloska ze studia radiowego RMF Classic zabierają słuchaczy na ryby. A właściwie, że jako sami nie złowili nigdy w życiu żadnej ryby, omawiają dwie lektury o rybach - „Śmierć pięknych saren” Oty Pavla i „Moja kochana, dumna prowincja” Kornela Filipowicza. Obaj pisarze dużo wędkowali i o rybach pisali. Obaj są mistrzami krótkiej formy.
Serwis literacki o wędkowaniu

Open House Air - Działki Leśne
Open House Air - Działki Leśne
To czwarta podróż online nad Gdynią, w jaką zabiera nas Gdynia Kulturalna. Tym razem przyglądamy się z lotu ptaka wraz z Michałem Miegoniem z Muzeum Miasta Gdyni Działkom Leśnym, które wchodzą w obręb miasta Gdyni od 1933 roku.
Open House Air jest opowieścią o kształtującym się mieście, które powoli wtapiało się w kaszubski krajobraz. Bohaterką cyklu jest Gdynia widziana z innej perspektywy.
Open House Air - Działki Leśne

  • ikonaOpublikowano: 29.07.2020 15:33
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.07.2020 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona