Kultura

Dobre kino? Młodzi wiedzą, o co chodzi

Grafika z mat. pras. Gdyńskiego Centrum Filmowego

Grafika z mat. pras. Gdyńskiego Centrum Filmowego

5 maja przypada w tym roku Dzień Młodego Widza. W Gdyni ten dzień będzie wyjątkowy. W Gdyńskim Centrum Filmowym po raz pierwszy odbędą się obrady komisji konkursowej złożonej z młodych jurorów, która weźmie udział w przyznaniu Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej.

EFA Young Audience Award 2019 to międzynarodowe wydarzenie kulturalne skierowane do młodych widzów w wieku 12-14 lat z całej Europy. W Dniu Młodego Widza odbędzie się równolegle w 55 miastach w 34 państwach. Polskę oprócz Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe) reprezentować będą również: Wrocław (Kino Nowe Horyzonty), Poznań (International Young Audience Film Festival Ale Kino!) i Warszawa (Akademia MDP).
 
Do udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu Gdyńskie Centrum Filmowe zaprosiło do współpracy kilkudziesięciu młodych ludzi, miłośników filmu, w wieku 12-14 lat. Elementem zgłoszenia było uzasadnienie, czym charakteryzuje się dobry film oraz podanie własnej subiektywnej listy filmowej. Ciekawa angażująca widza historia, przekonująca gra aktorska, dobre zdjęcia, muzyka i zdjęcia – na te elementy filmu zwracali uwagę młodzi jurorzy, którzy finalnie wezmą udział w obradach w Gdyńskim Centrum Filmowym i będą mieć wpływ na to, jakiemu filmowi przypadnie prestiżowa Nagroda Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej.
 
– Najważniejsza jest spójność scenariusza, ale bardzo ważne są też dobrze poprowadzone, niewymuszone dialogi. Wbrew pozorom ogromną rolę odgrywa także muzyka uwypuklająca nastrój danej sceny i potęgująca przeżycia widza. Film jest sztuką wizualną, więc oczywiście podczas oceny należy zwrócić uwagę na zdjęcia – bez zdjęć film by nie istniał. – zapewniał jeden z kandydatów.

Młodzi ludzie znaleźli też receptę na produkcję doskonałą: – Najważniejsza jest gra aktorska – to, czy odtwórca roli wczuł się w swoją postać, oddał jej emocje i czy widz mógł utożsamić się z nią. Kolejny element to fabuła. Nie może być zagmatwana, ale też nie za prosta. Moim zdaniem powinna zawierać co najmniej jeden zaskakujący zwrot akcji oraz śledzić losy przynajmniej dwóch postaci, które nie zawsze są w tym samym miejscu. Jednak jeśli historia będzie miała kilkanaście wątków, oglądający niekoniecznie się w niej odnajdzie. Obecność scen lub motywów poruszających trudne tematy to także ważny element mojej oceny. Film przekazujący wartości moralne zostaje w głowie widza i zmusza go do myślenia.

Wśród młodych jurorów znaleźli się też językowi puryści: – Dykcja! w XXI wieku ludzie przestali dbać o swój język i mówią niedbale. Żeby być dobrym aktorem, trzeba mówić wyraźnie i zrozumiale. Jest to podstawa tego zawodu.
Filmowe zainteresowania przyszłych młodych jurorów są bardzo zróżnicowane. Wśród swoich ulubionych filmów wymieniają między innymi takie tytuły: „Hydrozagadka”, „Sok z żuka”, „Jak zostać królem”, „Hotel Transylwania”, „Wojna światów”, „Poszukiwacze Zaginionej Arki”, „Jumanji”, „Jak wytresować smoka”, „Sekrety Morza”.
 
Jurorów czekają ciekawe projekcje filmowe, warsztaty, dyskusje i dodatkowe atrakcje.
 
Młodzi kinomaniacy spędzą u nas niezapomnianą filmową niedzielę. Nie dość, że obejrzą kilka najlepszych europejskich filmów dla dzieci i młodzieży, to jeszcze będą o nich dyskutować ze swoimi rówieśnikami, a własne opinie skonfrontują z wrażeniami młodych jurorów z innych miast i krajów. Poza tym czekają ich filmowe warsztaty i zajęcia integracyjne. Od początku działalności Gdyńskiego Centrum Filmowego stawiamy na edukację filmową, która obejmuje między innymi zajęcia praktyczne związane z krytycznym odbiorem dzieła filmowego. Cieszymy się, że jako członek organizacji Europa Cinemas możemy korzystać z doświadczeń międzynarodowych, a teraz również być współgospodarzem finału Nagrody Młodej Widowni Europejskiej Akademii Filmowej. – mówi Magdalena Jacoń, rzeczniczka prasowa Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 
Wszyscy obejrzą filmy nominowane przez Europejską Akademię Filmową, a potem będą głosować na swoich faworytów. Młodzi jurorzy przekażą swój werdykt na żywo do Erfurtu (Niemcy) za pośrednictwem wideokonferencji, gdzie zostanie ogłoszony zwycięzca podczas ceremonii wręczania nagród transmitowanej na żywo za pośrednictwem strony internetowej http://yaa.europeanfilmawards.eu.
 
Do konkursu filmowego zgłoszono w tym roku holendersko-belgijską produkcję „Fight Girl” („Vechtmeisje”) w reżyserii Johanna Timmersa, norwesko-szwedzki „Los Bando” w reżyserii Christiana Lo i angielsko-szwedzki film „Old Boys” w reżyserii Toby’ego McDonalda. Nominowane filmy będą udostępnione dla szerokiej publiczności na platformach VOD.
Nagroda Młodej Widowni została ustanowiona przez Europejską Akademię Filmową w 2012 roku z myślą o młodych widzach i w celu upowszechniania sztuki filmowej wśród nastolatków. Nagroda co roku przyznawana jest w Dniu Filmu Młodego Widza. Impreza, która ma zaledwie pięć edycji, urosła do skali międzynarodowego prestiżowego wydarzenia, zapraszając młodzież z całej Europy do udziału w roli profesjonalnego jury.

Organizatorami wydarzenia są: EFA Young Audience Award 2019, Europa Cinemas, Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdyńska Szkoła Filmowa i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Na stronie https://yaa.europeanfilmawards.eu można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o projekcie i uczestniczących miastach.

Źródło: www.gcf.org.pl.

  • ikonaOpublikowano: 02.05.2019 09:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2019 09:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona