Kultura

Gdyński modernizm w Krakowie

Wernisaż wystawy fotografii - kuratorskiego wybory prac nadesłanych na konkurs

Wernisaż wystawy fotografii - kuratorskiego wybory prac nadesłanych na konkurs "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022" w galerii Dym w Krakowie. Źródło: Galeria Dym

Architektura modernistyczna Gdyni nie jest tylko lokalną atrakcją turystyczną. To dobro narodowe - oficjalny kandydat Polski na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaś konkurs fotograficzny Gdyński Modernizm w Obiektywie to nie tylko impreza dla miejscowych artystów, lecz projekt przyciągający fotografów architektury z całego kraju. Dlatego pokłosie GMWO zagościło w krakowskiej galerii Dym, by przybliżyć gdyński modernizm krakusom i turystom odwiedzającym Kraków.


Krakowski Dym, ukryty w „Zaułku Niewiernego Tomasza”, w samym sercu starego miasta, to lokakal z pogranicza baru i cafe, przy którym działa galeria, goszcząca wystawy fotografii, grafiki, plakatów i malarstwa. Mroczne, lecz wciąż przytulne wnętrze przyciąga intelektualno-artystyczno-studencką mieszankę bywalców, dyskutujących o problemach wszechświata, a atmosfera bohemy wabi turystów z całego świata. To idealne więc miejsce by siedząc przy drewnianym stoliku w stylu art deco wodzić wzrokiem po zawieszonych na odrapanych ścianach fotogramach i w oparach dymu (znad kawy) posłuchać prelekcji o gdyńskim modernizmie.

Okazja ku temu nadarzyła się w poniedziałek, 27 marca, kiedy to w Dymie odbył się wernisaż wystawy fotografii, będącej kuratorskim wyborem prac nadesłanych na konkurs „Gdyński Modernizm w Obiektywie” w 2022 r. 12. edycja tego popularnego wśród artystów z Gdyni, jak i z całego kraju konkursu była jednym z głównych wydarzeń letniego festiwalu „Weekend Architektury w Gdyni”. O wydarzeniu oraz specyfice gdyńskiej architektury modernistycznej na wernisażu opowiadał Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za projekt Gdyński Szlak Modernizmu.

- Powstanie konkursu ma swoją genezę w aktywnościach prowadzonych w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu. Odkrywanie modernistycznej architektury poprzez Archi Spacery zmotywowało lokalnych fotografów do dokumentowania gdyńskich obiektów. Konkurs jest skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i osób zajmujących się fotografią amatorsko. Każdego roku na uczestników czekają nowe kategorie, które od kilku lat poszerzają możliwości odkrywania modernistycznej architektury w różnych miejscach w Polsce i na świecie – mówił m.in. Jacek Debis, zachęcając krakowian do udziału w konkursie.

Dyskusję z uczestnikami wydarzenia o fotografii architektonicznej moderował na spotkaniu kurator wystawy profesor Politechniki Krakowskiej Mariusz Twardowski, architekt, fotograf architektury oraz przewodniczący jury konkursu GMWO w 2022 r.


- Zależało mi na tym, żeby pokazać piękne fotografie, opowiedzieć o architekturze i zaprezentować wyniki gdyńskiego konkursu, w którym miałem okazję brać udział w poprzednich edycjach jako uczestnik, a ostatnio oceniać prace jako przewodniczący jury. Zdjęcia pokazujące architekturę gdyńską i modernizm warto prezentować w różnych miejscach. To rodzaj dydaktyki. Opowiadanie o architekturze, prezentacja dobrych przykładów przy pomocy wyjątkowych zdjęć, w tym przypadku nagrodzonych w konkursie, jest bardzo wartościowym przekazem, ale i nauką dla społeczeństwa - mówi Mariusz Twardowski.



Modernistyczna klatka schodowa. Fot. Joanna Radziun
Jedna z prezentowanych na wystawie w Dymie fotografii autorstwa Joanny Radziun, laureatki II Nagrody konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022.

Autorzy prezentowanych na wystawie fotografii:
Dariusz Wojtała (laureat I Nagrody oraz wyróżnienia), Joanna Radziun (Laureatka II Nagrody oraz wyróżnień), Dominika Dudzik (laureatka III nagrody ex aequo), Sebastian Tamon Haściłowicz (laureat III nagrody ex aequo), Magdalena Korzewska (wyróżnienie), Ewa Kowalczyk (wyróżnienie), Julia Broszkiewicz (wyróżnienie), Marcin Kwietowicz (wyróżnienie), Joanna Chmielewska, Magdalena Ergietowska, Katarzyna Ćwikła, Tomasz Lelito, Dariusz Sobiecki, Sebastian Szostek.

Cafe bar / galeria Dym, Kraków, ul. św. Tomasza 13

Przypomnijmy, że to nie pierwsze lądowanie Gdyni w Krakowie. W grudniu 2021 roku w ramach kampanii "Odetchnij w Gdyni" na Rynku Głównym gościł pawilon, w którym krakowiacy mogli poczuć się przez chwilę jak w Gdyni - posłuchać szumu fal, krzyku mew, odetchnąć czystym, morskim powietrzem i poznać atrakcje miasta.

  • ikonaOpublikowano: 30.03.2023 13:25
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.03.2023 14:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona