Kultura

Głosujemy na gdyńskie nominacje

Baner WHR2018/mat. prasowe organizatora

Baner WHR2018/mat. prasowe organizatora

Ruszyło internetowe głosowanie w ogólnopolskim konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2018. W plebiscycie znalazły się 2 gdyńskie nominacje: wystawa Muzeum Miasta Gdyni „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci” oraz rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” przygotowana przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Głosowanie na stronie www.whr.muzhp.pl potrwa do 15 maja.
 
Zakończył się pierwszy etap 12. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. Drugi etap, mający charakter plebiscytu internetowego, potrwa do 15 maja.

W kategorii „Wystawa” komisja konkursowa zakwalifikowała ekspozycję czasową Muzeum Miasta Gdyni „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Wystawa Karola Śliwki/z mat. pras. Muzeum Miasta Gdyni
Stanowi ona prezentację dorobku Karola Śliwki, nestora polskiego projektowania, autora dziesiątek opakowań, etykiet, okładek i plakatów, mistrza znaku graficznego. Jego prace przez ostatnie 60 lat współtworzyły codzienność Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Liternicza skarbonka firmująca Bank PKO BP czy matczyne serce w znaku Centrum Matki i Dziecka zachwycają kolejne pokolenia, które często nie zastanawiają się nawet, kto jest ich autorem. Na wystawie oddano głos Karolowi Śliwce: z nagranych rozmów z artystą wybrano cytaty, które prowadzą przez kolejne etapy życia i twórczości mistrza. Pełne humoru i nostalgii historie barwnie opowiedziane przez Karola Śliwkę pozwalają odbiorcom spojrzeć na pracę projektanta grafiki „od kuchni”, zapoznając ich z realiami kolejnych etapów jego twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych. Wyeksponowane w przestrzeni wystawy cytaty uzupełnił film z udziałem projektanta. Trzonem aranżacji wystawy jest system modularnych ścianek wystawienniczych, opartych na formach plam występujących w znakach Karola Śliwki. Ścianki te, wykonane z tektury falistej, składają się z kształtów najczęściej przez projektanta wykorzystywanych, tj. łuków, linii wklęsłych, pełnych kwadratowych płaszczyzn. Na ściankach zaprezentowane zostały nie tylko znaki graficzne, ale także opakowania, etykiety czy rysunki. Na wystawie próżno szukać nowoczesnych technologii i aplikacji multimedialnych. Ekspozycja jest analogowa, tak jak twórczość Karola Śliwki, który każdy projekt wykonywał ręcznie, z precyzją i zaangażowaniem.
Kuratorami wystawy są historyczki sztuki Agata Abramowicz i Agnieszka Drączkowska oraz grafik Patryk Hardziej.
Wystawa jest piątą odsłoną cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, realizowanego przez Muzeum Miasta Gdyni od 2014 roku. Celem cyklu jest popularyzacja polskiego projektowania i jego historii oraz podkreślenie jego wartości, poprzez prezentację dorobku uznanych polskich projektantów. Cykl wpisuje się w misję Muzeum Miasta Gdyni, które za cel obrało promowanie projektowania, jako dziedziny leżącej u podstaw powstania Gdyni – modernistycznego miasta.

W kategorii „Edukacja i multimedia” nominowana została rodzinna publikacja edukacyjna Muzeum Emigracji w Gdyni „Książka otwarta na świat”.

Okładka książki Muzeum Emigracji/fot. MEG
To spojrzenie na historię Polski, a przede wszystkim historie Polaków i Polek z innej, nieoczywistej perspektywy. Przyglądając się ludzkim losom, autorzy chcą budzić ciekawość wobec innych zakątków Ziemi i śledzenia tropów tych, dla których z różnych powodów stały się one nowym domem. Celem twórców książki było stworzenie publikacji, która przybliży najmłodszym odwiedzającym trudny temat, jakim jest pojęcie emigracji, przedstawi wątki z wystawy stałej w przystępny dla dzieci dla sposób, ale także zachęci do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Dlatego też na pierwszej stronie „Książki otwartej na świat” znajduje się list, adresowany jest do dorosłych, z którymi dzieci czytają książkę, inspirujący do wspólnego jej odkrywania. Do pracy nad książką muzeum stworzyło interdyscyplinarny zespół pracowników i współpracowników muzeum. Do tworzenia ilustracji książki zaangażowano Dawida Ryskiego. Główne osoby odpowiedzialne za stworzenie „Książki otwartej na świat to”: Katarzyna Witt – historyczka sztuki i edukatorka muzealna, Dawid Ryski – projektant graficzny, autor ilustracji prasowych (Computer World, The Washington Post The New York Observer, L'Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych oraz Anna Posłuszna – główna specjalistka ds. edukacji w Muzeum Emigracji.
 
W skład komisji konkursowej weszli: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa),
dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), prof. Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl)

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.
 
Ostateczne wyniki głosowania poznamy na początku czerwca. Podczas uroczystego zakończenia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi wręczenie nagród głównych – statuetek, wykonanych przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.
 
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku jego istnienia zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w plebiscycie głosowało już łącznie ponad 50 tys. internautów.
 
Muzeum Miasta Gdyni ma już na swoim koncie nagrodę za 2016 rok za wystawę czasową „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach”. Inni laureaci poprzednich edycji to m.in.: „Pogromcy Enigmy” (kategoria „Wystawa”, 2017), akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca '56” (kategoria „Edukacja i multimedia”, 2017), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (kategoria „Wydarzenie”, 2017), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria „Edukacja i multimedia”, 2016), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”, 2014), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”, 2014), projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” (2012), otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie (2010).
 
 
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ikona