Kultura

Historia narodzin tanga w Gdynia Arenie

Historię tańca poznamy #wGdyni // mat. prasowe

Historię tańca poznamy #wGdyni // mat. prasowe

Podobno zmysłowe i wyrafinowane tango to świat, w którym wszystko można powiedzieć jednym ruchem nogi, szarpnięciem ręki, klepnięciem stopy i łukiem brwi. Czy tak jest faktycznie, będziemy mogli przekonać się już 5 grudnia podczas widowiska „Forever tango” w Gdynia Arenie. Reżyserem koncertu jest Luis Bravo, a występują w nim m.in. światowej sławy tancerze z Argentyny.


„Forever tango” to widowisko taneczne wykreowane i wyreżyserowane przez Luisa Bravo. Bay Area Theatre Critics Circle w San Francisco uznał je za najlepszy musical koncertowy, a w Theatre on the Square był prezentowany przez 92 tygodnie i wracał tam przez następne sezony. Z kolei w 1996 roku widowisko zostało nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem Simpatia na festiwalu Spoleto we Włoszech.

W spektaklu biorą udział światowej sławy tancerze tanga z Argentyny, wokalista i zespół muzyczny wykorzystujący takie charakterystyczne dla tego gatunku instrumenty jak bandoneon.

Prezentowane przy oryginalnej i tradycyjnej muzyce tańce są wynikiem współpracy tancerzy z reżyserem Luisem Bravo, który mówi:

– Tango, to uczucie, że tańczysz historię, która opowiadasz w kilka minut. To taniec namiętny i melancholijny, czuły i jednocześnie gwałtowny. Tańczysz go z kimś, ale jest jednocześnie twoim wewnętrznym przeżyciem. Tango to coś więcej niż taniec, muzyka, dramat, kultura, to sposób na życie.
Widowisko „Forever tango” opowiada historię narodzin tanga w Argentynie w XIX wieku. Przybyło tam wówczas tysiące ludzi, którzy porzucili rozpadającą się Europę. Emigranci odnajdywali się w zatłoczonych barach na narożnikach ulic, arrabales (peryferyjnych knajpach) oraz w enramadas (dość szemranych przybytkach). Tango narodziło się z samotnej i gwałtownej egzystencji tych ludzi.

Tango – pierwotnie odrzucone przez społeczeństwo jako nieprzyzwoite – stało się nocnym szaleństwem wyższych klas Paryża, kiedy argentyńscy intelektualiści uczyli go podczas podróży zagranicznych. Szybko rozprzestrzeniło się w Europie i Ameryce, a ostatecznie zostało ponownie sprowadzone do Argentyny, choć o dziwo nie uległo przekształceniom. Zrodzone w przybytkach i knajpach Buenos Aires może być uznawane za najbardziej znany produkt eksportowy Argentyny.

Twórca „Forever tango” Luis Bravo to światowej klasy wiolonczelista, który występował ze znanymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie. Jego wybitne osiągnięcia obejmują występy w Los Angeles Philharmonic, Colon Theatre Opera House, Buenos Aires Philharmonic i innych prestiżowych zespołach.

W skład zespołu: wchodzą Argemira Affonso (kostiumy), Luis Bravo (oświetlenie), Mike Miller (dźwięk), Jean-Luc Don Vito (makijaż) i Víctor Lavallén (dyrektor muzyczny, aranżer i kompozytor części muzyki).

Widowisko zadebiutowało na Broadwayu w czerwcu 1997 roku. Później było prezentowane przez kolejne 14 miesięcy i wracało na Broadway trzy razy.  Ostatni raz pojawiło się latem 2013 roku w Walter Kerr Theatre.

Tak o widowisku pisały prestiżowe magazyny:

– Zmysłowa, uwodzicielska przyjemność – USA Today.

– Wieczór czystej przyjemności! Zmysłowy, elegancki, olśniewający! – The New York Daily News.

Kiedy?

  • poniedziałek, 5 grudnia o godz. 19.30.

Gdzie?

  • Gdynia Arena przy ul. K. Górskiego 8.

Bilety można kupić na stronie: www.biletyna.pl.

  • ikonaOpublikowano: 01.12.2022 08:54
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.12.2022 15:04
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona