Aktualności

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 4-6 października/collage z materiałów prasowych

Weekend 4-6 października/collage z materiałów prasowych

03.10.2019 r.

Po dwutygodniowym festiwalowym szaleństwie wreszcie możemy trochę odetchnąć. Ale nie oznacza to, że w mieście nic nie będzie się działo. Na nudę na pewno nie będą narzekać Morsy Gdyńskie, które w ten weekend zainaugurują sezon. Warto skorzystać z jesiennego słońca i pospacerować po Kolibkach, które opanowały Formy Towarzyskie. A w nocy, wiadomo, do biblioteki!

Kosmiczna Noc Bibliotek #wGdyni

Czytanie w ciemnościach, kosmiczny koncert czy wróżby z książek. Będzie nieziemsko. Biblioteka Gdynia zaprasza na Noc Bibliotek już w sobotę, 5 października.
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.
Z tej okazji atrakcje czekają także na mieszkańców Gdyni. Główne wydarzenia będą odbywały się w Bibliotece Śródmieście. A będzie ich sporo.
Wszystkich, którzy chcieliby wzbogacić swoją biblioteczkę niewielkim kosztem zapraszamy na kiermasz książek używanych. Skoro to noc, to obowiązkowo musi być czytanie w ciemnościach, które planujemy w dwóch turach. Dzieci zapraszamy z własnymi latarkami. Gwoździem programu będzie iście kosmiczny koncert „Voices of the cosmos”. To połączenie astronomii z muzyką elektroakustyczną. Uczestnicy będą mogli usłyszeć sygnały pochodzenia pozaziemskiego, jak pulsary, Słońce czy zorza polarna. Koncert z prelekcją do usłyszenia i zobaczenia w Bibliotece Gdynia – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.
W pozostałych naszych filiach: w Bibliotece z Pasją odbędzie się spektakl teatralny, a w Bibliotece Chylonia Centrum na uczestników czekać będzie rozwiązywanie zagadek literacko-kryminalnych. Natomiast w przeddzień wydarzenia - w piątek, 4 października zapraszamy do Biblioteki Wzgórze na zajęcia o tematyce morskiej i do Biblioteki Wiedzy na specjalny quiz – mówi Agnieszka Pękała z Biblioteki Gdynia.

Program:

Piątek, 4 października,
Biblioteka Wzgórze, godz. 17.30
Ahoj marynarze  - zajęcia dla dzieci o tematyce morskiej
Biblioteka Wiedzy, godz. 18.30
Quiz Wiedzy

Sobota, 5 października
Biblioteka z Pasją
godz. 15.00: „Jestem Człowiekiem!” - spektakl autorstwa grupy teatralnej (NIE)FORMALNI
godz. 16.00: warsztaty  teatralne – informacje i zapisy pasja@bibliotekagdynia.pl
Biblioteka Chylonia Centrum, godz. 19.00-21.00
- Kryminał w Bibliotece – zapraszamy do zabawy w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych i nie tylko…
- Książeczkowe zagadki - rozwiązywanie zagadek w tematyce ulubionych postaci z dziecięcych książeczek.

GŁÓWNE WYDARZENIA
Biblioteka Śródmieście, 5 października, godz. 16.00 - 21.00:
16.00 -17.00 – warsztaty z wykonywania przypinek
17.00 - 18.00 - warsztaty wykonywania toreb z cytatami
17.30 - 18.00 - czytanie w ciemnościach przy latarkach
18.00 - 19.00 - warsztaty z wykonywania przypinek
18.30 - 19.00 - czytanie w ciemnościach przy latarkach
19.00 - 20.00 - wróżenie z książek
20.00 - 21.00 - koncert
od 16.00-20.00:
- Kiermasz książek,
- Gry planszowe,
- Nocny dyżur bibliotekarzy.
Szczegóły na bibliotekagdynia.pl.

Powalczą o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej

5 października o godz. 11.00 wystartują regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Regaty te odbywają się w formule australijskiej – jachty ścigają się „kto pierwszy na mecie”. Dzięki temu są widowiskowe, a zmagania mogą oglądać mieszkańcy Trójmiasta.
Trasa rozpoczyna się widowiskowym startem spod bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, na wysokości Redłowa, a następnie prowadzi po bojach umiejscowionych przy: molo w Sopocie – molo w Brzeźnie – molo w Sopocie. Meta przy wejściu do Mariny Gdynia.
Gdyńskie Centrum Sportu oraz Yacht Klub Stal Gdynia, który po raz 68. organizuje wydarzenie, zapraszają mieszkańców Gdyni oraz Trójmiasta do oglądania w godz. 10.00-18.00 zmagań ponad 100 jachtów z gdyńskiego bulwaru, plaż trójmiejskich oraz mola w Sopocie i w Brzeźnie.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 4 i 5 października na komedię Petera Quiltera „Następnego dnia rano” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.
„Cały ten wysiłek: zagadywanie, flirtowanie i czasami noc wypełniona zdumiewającym seksem. Potem okazuje się, że niczego nie pamiętasz. Obciach”. No cóż… Trzeba przyznać, że to się zdarza… Obudzić się następnego dnia rano i… Następnego dnia rano wszystko jest możliwe.
Spektakl dla dorosłych.

Juwenalia w Experymencie

Akademia Experymentu dla dzieci w wieku 6-12 lat lada moment otwiera dziesiąty rok funkcjonowania. Z tej okazji wszystkich (niezależnie od tego, czy są z Akademią związani, czy nie) zaprasza na Juwenalia Akademii, które odbędą się 5 października.
Rozpoczną się o godz. 10.00 specjalną galą, podczas której na uczestników czekać będzie spektakularne Science Show przygotowane przez edukatorów Centrum oraz dwa wykłady spośród najlepszych, jakie odbyły się w ramach Akademii Experymentu. Uczestnictwo w gali jest darmowe, lecz ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na adres m.daniluk@experyment.gdynia.pl.
Druga część Juwenaliów Akademii Experymentu to naukowe aktywności przygotowane przez edukatorów CN Experyment, którzy zaprezentują najlepsze i najefektowniejsze doświadczenia. Aktywności będą otwarte dla wszystkich. Odbędą się w godz. 11.00-13.00 w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (budynek III, parter).
Ostatni element święta Akademii Experymentu to cztery różne warsztaty naukowe prowadzone przez prelegentów Akademii. Uczestnictwo w warsztatach kosztuje 5 zł od osoby.
Informacje i bilety:
experyment.gdynia.pl.

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej z filmową projekcją

Blisko 80-osobowy zespół orkiestry symfonicznej CoOperate Orchestra oraz Chóru Akademickiego UAM (kierownik artystyczny Beata Bielska) pod batutą Adama Domurata wypełni muzyczną przestrzeń́ w rytm filmowego obrazu, ukazującego najbardziej niezwykłe i spektakularne miejsca na naszej Ziemi: od uroczych plaż na hawajskich wyspach, poprzez 7 Cudów świata, niezwykłe Parki Narodowe, lasy tropikalne, ośnieżone szczyty górskie po miejskie dżungle na całym świecie.

W urozmaiconym repertuarze w symfonicznym brzmieniu słuchacze usłyszą utwory muzyki FILMOWEJ z takich filmów jak: Gladiator, Avatar, Kod Da Vinci, Piękny Umysł, Marzyciel, Transformers, Teoria Wszystkiego oraz utwory muzyki EPICKIEJ, m.in. znanej na całym świecie wytwórni Two Steps From Hell.

W Teatrze Gdynia Główna

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza na nowy sezon teatralny:
– 4 października o godz. 20.00 – Tchórz! (…odważna tragikomedia) w reż. Jacka Bały. Główny bohater – życiowy tchórz jest przekonany o swojej całkowitej nieprzydatności dla społeczeństwa i rozpaczliwie marzy o dokonaniu heroicznych czynów.
Bilety 30/35 zł.
– 6 października godz. 12.00 na Stację Bajek: „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka? Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi.
– 12 października godz. 17.00 i 13 października godz. 12.00 na premierowe przedstawienia „Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak.
To trzecia i ostatnia część historii opowiadającej burzliwe losy księcia Pipo i księżniczki Popi, na przykład ich podróż po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują przeczytać Księgę Swojego Życia.
Bilety 25 zł.
Rezerwacja biletów: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl i www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna.

Odwiedź Konsulat Kultury

Spektakle i wydarzenia odbywające się przy ul. Jana z Kolna 25:
– 4 i 5 października o godz. 19.00 i 6 października o godz. 17.00 – premierowe pokazy spektaklu „Koszt życia” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok podejmuje temat relacji międzyludzkich w ekstremalnych sytuacjach. Wbrew pozorom nie jest to sztuka o osobach niepełnosprawnych, ale o skrajnych stanach, które pozbawiają nas niezależności. W tej historii zdrowie, majątek i pozycja społeczna schodzą na dalszy plan. Liczy się potrzeba bliskości z drugim człowiekiem i poszukiwanie sposobu na radzenie sobie z kolejami losu, cierpieniem, bólem. W obsadzie Karolina Bacia, Aleksandra Derda, Gracjan Kielar i Konrad Michalak.
Bilety: 50/45 zł.
– 5 października o godz. 10.00 na Artystyczny Klub Rodzica „O rety, ale portrety!”, czyli warsztaty kreatywne z historii sztuki, podczas których będziemy tworzyć własny portret z nietypowych materiałów. Artystyczny Klub Rodzica to cykl zajęć dla dzieci i opiekunów, który rozwija artystyczne pasje, przy okazji bawiąc i ucząc. Spotkania są przeznaczone dla dzieci w wieku 2-5 lat i odbywają się w sobotnie poranki.
Wstęp wolny, zapisy: edukacja@gck.gdynia.pl.
– 5 października o godz. 11.00, 12.00 i 13.00 na Rodzinne warsztaty ceramiczne „Jesienne liście”. Prowadzenie: Grażyna Błaszczyk. Zajęcia odbędą się w trzech grupach. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy drogą mailową: culturebox@gck.gdynia.pl oraz tel. 58 523 99 08. Koszt: 10 zł/1 praca.

***
4 października o godz. 18.00 i 20.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2, Sala Warszawa) odbędzie się spektakl „Zacznijmy jeszcze raz” w reż. Tomasza Sapryka. Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech. Wszystko to odnajdziecie w komedii specjalnie napisanej przez Olę Wolf dla dwojga aktorów – Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej. To sztuka bardzo bliska polskiemu widzowi, ciepła i mądra.
Bilety: 60/50 zł.

Spotkajmy się w Kinie Studyjny GCF!

Kolejny seans dla dzieci ze spektrum autyzmu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie – to tylko niektóre propozycje Gdyńskiego Centrum Filmowego na najbliższe dni. W repertuarze od piątku jest też długo oczekiwany film „Joker”, nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji.
 
Na ekrany wchodzi „Joker” – na ten film czeka wielu widzów! Historia Jokera, jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC, podbiła  w tym roku jurorów Festiwalu Filmowego w Wenecji, którzy przyznali mu główną nagrodę. W tytułowej roli w filmie Todda Phillipsa wystąpił Joaquin Phoenix, zachwycając krytyków poruszającym studium obłędu.
 
Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.
Kolejny dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu seans odbędzie się w sobotę,  5 października, o  12.00. Dzieci zobaczą „Wyprawę Magellana”, hiszpańską przygodową animację.
 
Czy region, w którym powstał film, wpływa na jego treść? Co łączy filmy stworzone przez mieszkańców nadbałtyckich krajów? Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na bezpłatny pokaz filmowy w ramach „Baltic Identity Film Tour” – w sobotę, 5 października, o godzinie 16.00, w sali kinowej Morskie Oko. W programie: zestaw ośmiu filmów krótkometrażowych z krajów nadbałtyckich: Niemiec, Litwy, Szwecji oraz Polski. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.
 
Sala Warszawa
Piątek, 4 października
Czarny mercedes – 13.00
Zacznijmy jeszcze raz. Spektakl teatralny Gdyńskiego Centrum Kultury – 18.00, 20.30
Sobota – Niedziela, 5-6 października
Legiony – 10.40
Joker – 13.30, 16.00, 20.40
Czarny mercedes – 18.20
Sala Goplana
Piątek, 4 października
Był sobie pies 2 – 9.50, 15.50
Piłsudski – 12.00
Parasite – 18.00
Joker – 20.40
Sobota, 5 października
Był sobie pies 2 – 9.50, 16.10
Wyprawa Magellana. Pokaz w ramach Kina Przyjaznego Sensorycznie – 12.00
Piłsudski – 13.50
(Nie)znajomi – 18.15
Parasite – 20.20
Niedziela, 6 października
Był sobie pies 2 – 11.30, 16.00
Piłsudski – 13.45
(Nie)znajomi – 18.10
Parasite – 20.20
Sala Morskie Oko
Piątek, 4 października
Niedziela, 6 października
(Nie)znajomi – 10.30
Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy – 12.40
Legiony – 15.20
Głos Pana – 18.00
Mowa ptaków – 20.10
Sobota, 5 października
(Nie)znajomi – 11.10
Legiony – 13.20
Baltic Film Net. Blok krótkich filmów znad Bałtyku –16.00   
Głos Pana – 18.00
Mowa ptaków – 20.10

Szczegóły repertuaru Kina Studyjnego GCF dostępne są na stronie www.gcf.org.pl. Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 złotych (normalny/ulgowy/grupowy), a w Tanie Poniedziałki 14 i 12 złotych. Posiadacze Metropolitalnej Karty do Kultury mogą skorzystać z oferty promocyjnej również w każdy wtorek (przy zakupie biletu w kasie).