Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 31 lipca-1 sierpnia//collage z materiałów prasowych

Weekend 31 lipca-1 sierpnia//collage z materiałów prasowych

Idealne miejsce na rodzinny piknik albo kameralny koncert? A do tego park w samym sercu miasta? Tak, to Kamienna Góra, która teraz pojawia się w zupełnie nowej odsłonie. A jakie kolejne atrakcje czekają na nas w nadchodzący weekend? Nieopodal szykuje się prawdziwa uczta dla wielbicieli książek plener literacki na bulwarze Nadmorskim. A to jeszcze nie wszystko!

Widzimy się na Kamiennej Górze

Na miejscu działa nowoczesna winda, a zadaszona scena z widownią jest gotowa na występy. Nowe alejki i kolorowe nasadzenia przyciągają spacerowiczów. Kamienna Góra to miejsce, które warto odwiedzić i odetchnąć tam przez chwilę od zgiełku dnia codziennego. Joga, spotkanie z ksiażką, gry i animacje dla dzieci, a na koniec dnia klimatyczne koncerty. Plan na weekend wręcz idealny.

A co nas czeka w sierpniu? Już tę sobotę będzie można zacząć od jogi. Natomiast na dzieci czekają animacje i warsztaty kreatywne. Poza tym w ramach Festiwalu Miasto Słowa w ten weekend atrakcją będzie też literacki coming out. Porozmawiamy o ekologii, relacjach społecznych i zdrowym stylu życia.
A przysłowiową „wisienką na torcie” będzie sobotnia etnoscena i występ duetu MANIUCHA & KSAWERY, natomiast w niedzielę Koncert Muzyki Promenadowej - Tribute to Ladies of Jazz, w którym posłuchamy Krystyny Durys z zespołem.

1 SIERPNIA
10.00-11.00 - Gdyńskie Poruszenie - joga na powitanie dnia
11.00-14.00 - Warsztaty kreatywne Karuzela Pasji
11.00 -17.00 - Warsztaty recyklingowe - Łapacze Snów
11.00-17.00 - Animacje dla dzieci (gra parkowa, giga planszówki, warsztaty)
11.00-17.00 - Literacki coming out: wydarzenie w ramach Festiwalu Miasto Słowa
18.00-19.00 - Strefa zasilania umysłu czyli spotkanie poświęcone rozmowom nt. ekologii, relacji społecznych, zdrowego stylu życia
19.00-20.00 - Etnoscena! Maniucha & Ksawery
2 SIERPNIA
11.00-12.00 - Gdyńskie Poruszenie - zumba
11.00-14.00 - Warsztaty kreatywne Karuzela Pasji
11.00-17.00 - Animacje dla dzieci (gra parkowa, giga planszówki, warsztaty)
11.00-17.00 - Wyplatanie EkoWianków (warszty upcyclingowe)
11.00-17.00 - Literacki coming out: wydarzenie w ramach Festiwalu Miasto Słowa
17.00-19.00 - Koncert Muzyki Promenadowej - Tribute to Ladies of Jazz: Krystyna Durys z zespołem (bilety na koncert w cenie 10 zł można nabyć w CulturBoxie, Konsultacie Kultury oraz na stronie interticket.pl

Morze książek na bulwarze Nadmorskim

31 lipca rozpocznie się Plener Literacki w Gdyni i potrwa do 2 sierpnia. W programie spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, ciekawa oferta książek przygotowana przez 60 wystawców oraz wiele atrakcji dla całych rodzin.
Wśród gości pleneru m.in. Łukasz Orbitowski, Jakub Ćwiek, Nina Majewska-Brown, Tomasz Organek, Barbara Kosmowska, Ziemowit Szczerek, Marcin Kącki, Janusz Leon Wiśniewski, Maciej Siembieda, Jakub Szamałek, Adrianna Trzepiota, Stefan Szczepłek, Aleksandra Tyl i Iwona Kienzler. Spotkania z autorami poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Adam Szaja oraz Piotr Dobrołęcki.
Na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego swoją ofertę zaprezentuje 60 wystawców z całej Polski. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach.
Zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia szczególnie polecamy wizytę na stoisku Nagrody. Można się tam będzie zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych.
Plener Literacki rozpocznie się w piątek o godz. 12.00. Atrakcje i otwarcie stoisk zaplanowano do godz. 19.00. W sobotę i niedzielę, 1 i 2 sierpnia, z książką spotkamy się w godz. 11.00-19.00.
PIĄTEK, 31 LIPCA
– w godz. 12.00-12.50 – Rodzinne czytanie bajek – Fundacja Miasta Słów zaprasza do udziału w plenerowym czytaniu bajek; scena pleneru.
– o godz. 13.00 – otwarcie Pleneru Literackiego w Gdyni; scena pleneru.
– w godz. 13.20-13.50 – Rodzinne czytanie bajek; scena pleneru.
w godz. 14.00-14.50 – spotkanie z Barbarą Kosmowską, która w swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Aleksandrą Tyl, autorką bestsellerowych powieści obyczajowych. Akcja jej ostatniej powieści „Wschody i zachody słońca” zaczyna się w 1936 roku i przenosi nas do Sopotu. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Koniec samotności” oraz najnowszej „Nazwijmy to miłość”. Prowadzenie: Adam Szaja; scena pleneru.
– w godz. 17.00-17.50 – spotkanie i rozmowa ze Stefanem Szczepłkiem, dziennikarzem sportowym, znawcą piłki nożnej o sporcie, życiu i pasji, a także o jego najnowszej książce „Szkoła falenicka”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 18.00-18.50 – spotkanie i rozmowa z Iwoną Partyką wokół premiery książki „Teodor Hoppe idzie do nieba”, niezwykłej historii pełnej cudowności i oryginalnego, kaszubskiego realizmu magicznego. Prowadzenie: Elżbieta Żukowska; scena pleneru
SOBOTA, 1 SIERPNIA
– w godz. 11.00-11.50 – spotkanie i rozmowa z Rafałem Skąpskim poświęcone książce Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 12.00-12.50 – spotkanie i rozmowa z Łukaszem Orbitowskim o najnowszej książce „Kult”. Prowadzenie: Szymon Kloska; scena pleneru.
– w godz. 13.00-13.50 – spotkanie i rozmowa z Niną Majewską-Brown, autorką znaną czytelnikom z m.in. powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, kryminału „Grzech”, która opowie o swoich najnowszych książkach: „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”. Prowadzenie: Adam Szaja, scena pleneru.
– w godz. 14-00-14.50 – spotkanie i rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem powieści „S@motność w Sieci”, „Los powtórzony”, zbiorów opowiadań „Zespoły napięć”, „Intymna teoria względności”, „Molekuły emocji”, „Koniec samotności” oraz najnowszej „Nazwijmy to miłość”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Jakubem Szamałkiem, autorem trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, ukazał się w 2018 roku, „Kimkolwiek jesteś” to kontynuacja bestsellerowej serii. Prowadzenie: Adam Szaja, scena pleneru.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Ziemowitem Szczerkiem. Jego najnowsza książka „Cham z kulą w głowie” to epicka powieść utrzymana w klimacie kryminału noir, w której II wojny światowej nie było… Prowadzenie: Szymon Kloska, scena pleneru.
– w godz. 17.00-17.50 – spotkanie i rozmowa z Marcinem Kąckim, który w swojej najnowszej książce „Oświęcim. Czarna zima” przedstawia studium miasta napiętnowanego przez historię. Prowadzenie: Szymon Kloska, scena pleneru.
– w godz. 18.00-18.50 – spotkanie i rozmowa z Małgorzatą Starostą, która zadebiutowała w kwietniu tego roku komedią kryminalną „Pruskie baby”, wokół jej premierowej powieści „Wesela nie będzie!”. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki; scena pleneru.
NIEDZIELA, 1 SIERPNIA
– w godz. 11.00-11.50 – spotkanie z Barbarą Kosmowską, która w swoim dorobku ma kilka powieści dla dorosłych ale najbardziej, jak sama mówi, lubi pisać dla młodego czytelnika. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki, scena pleneru.
– w godz. 12.00-12.50 – spotkanie i rozmowa z Maciejem Siembiedą, dziennikarzem i reportażystą, autorem bestsellerowych thrillerów: „444”, „Miejsce i imię”, „Gambit” oraz najnowszej „Wotum”, która jest trzecim tomem serii z Jakubem Kanią. Prowadzenie: Adam Szaja, scena pleneru.
– w godz. 13.00-13.50 – spotkanie i rozmowa z Klementyną Suchanow, autorką m.in. głośnej biografii Witolda Gombrowicza wokół najnowszej książki „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze”. Prowadzenie: Szymon Kloska, scena pleneru.
– w godz. 13.00-13.50 – spotkanie i rozmowa z Niną Majewską-Brown, autorką znaną czytelnikom z m.in. powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień”, kryminału „Grzech”, która opowie o swoich najnowszych książkach: „Tajemnica z Auschwitz”, „Anioł życia z Auschwitz” i „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; Muszla Koncertowa/pl. Grunwaldzki.
– w godz. 14.00-14.50 – Marcin Kącki i Ziemowit Szczerek – Jak reporter z reporterem – rozmowę dwóch znanych i nagradzanych autorów reportaży poprowadzi Szymon Kloska; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Jakubem Ćwiekiem, autorem ponad dwudziestu książek, w tym kryminału „Szwindel”. Jego najnowsza książka to thriller obyczajowy „Topiel”. Prowadzenie: Szymon Kloska; scena pleneru.
– w godz. 15.00-15.50 – spotkanie i rozmowa z Łukaszem Orbitowskim o najnowszej książce „Kult”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; Muszla Koncertowa/pl. Grunwaldzki.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Adrianną Trzepiotą, która zadebiutowała w październiku 2015 roku powieścią „Zwilczona”, a jej najnowsza powieść to „Zimowa jutrzenka”. Prowadzenie: Jerzy Kisielewski; scena pleneru.
– w godz. 16.00-16.50 – spotkanie i rozmowa z Tomaszem Organkiem wokół książki „Teoria opanowywania trwogi”, debiutu prozatorskiego polskiego muzyka, dwukrotnego zdobywcy platynowej płyty. Prowadzenie: Szymon Kloska; Muszla Koncertowa/pl. Grunwaldzki.
– w godz. 17.00-17.50 – spotkanie i rozmowa z Iwoną Kienzler, autorką książek historycznych i popularnonaukowych m.in:. „Ignacy Paderewski – ulubieniec kobiet”, „Bodo i jego burzliwe romanse”, „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości”, „Krwawa Luna i inni”, czy najnowszych „Waleczne kobiety roku 1920” „Kobiety wojowniczki”, „Czerwone księżniczki PRL-u”. Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki; scena pleneru.
Szczegóły na www.historiaikultura.pl/pl/plener-literacki-w-gdyni/program.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Historia i Kultura oraz Miasto Gdynia. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski (ul. Bema 26) zaprasza na spektakle. Dla bezpieczeństwa widzów zastosowano restrykcje sanitarne: m.in. ograniczenie o 50% liczby miejsc na widowni, konieczność noszenia maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja.
Najbliższe spektakle:
– 1, 2 sierpnia o godz. 19.00 – Anna Burzyńska „Czarne wdowy”. Reżyseria: Józef Opalski.
Dramatyczne i komiczne sploty wydarzeń, poruszające włoskie przeboje, a w tle miłość pary młodych ludzi uwikłanych w mafijne rozgrywki swoich bezwzględnych matek.
Spektakl trwa godzinę i 40 minut z przerwą.
Kasa teatru: tel. 58 660 59 46, czynna: wtorek-piątek w godz. 11.00-19.00, sobota-niedziela w godz. 15.00-19.00, mail: kasa@teatrgombrowicza.art.pl.
Szczegóły www.teatrgombrowicza.art.pl.

Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej
Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej, łączący muzyczne tradycje dawnego pokładu i współczesną muzykę morza, narodził się w 1986 roku. Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 31 lipca-1 sierpnia.
31 lipca o godz. 19.00 na pokładzie „Daru Pomorza” wystąpią: Marek Szurawski, Cztery Refy i Klang.
1 sierpnia o godz. 17.00 w Muszli Koncertowej na pl. Grunwaldzkim wystąpią: Mirosław Koval Kowalewski, Drake, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski oraz Atlantyda.
Impreza jest niebiletowana i otwarta dla publiczności.
Obowiązuje dystans społeczny.

Odwiedź Konsulat Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza do Konsulatu Kultury (ul. Jana z Kolna 25):
– 1 sierpnia o godz. 17.00 i 20.00 oraz 2 sierpnia o godz. 17.00 na „Lekko nie będzie” w reż. Tomasza Sapryka. To klasyka francuskiej komedii i opowieść o miłości i szukaniu szczęścia na przekór konwenansom. W okresie wakacyjnym spektakl prezentowany równolegle na sali teatralnej i na dużym ekranie na patio Konsulatu Kultury.
Bilety: 80/70/30 zł (pokaz na patio + bezalkoholowy napój).

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Klasycznie, w języku migowym oraz dla dzieci wrażliwych sensorycznie – Przyjaciele Treflika to nowy cykl poranków filmowych w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostosowanych do różnych dziecięcych potrzeb. W programie Kina Studyjnego wkrótce również Tydzień Kina Hiszpańskiego.
1 sierpnia po raz pierwszy odbędzie się poranek filmowy dla dzieci w nowym cyklu zatytułowanym Przyjaciele Treflika. W trzech salach kinowych równolegle będzie można zobaczyć te same odcinki polskiej serii animowanej „Rodzina Treflików”, ale w trzech odmiennych formułach: klasycznego seansu filmowego, pokazu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie oraz projekcji uzupełnionej o tłumaczenie w języku migowym. Kino Przyjazne Sensorycznie to pokazy filmowe dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu. W sali kinowej światło jest nie do końca wygaszone, dźwięk zostaje przyciszony, a widzowie mogą przemieszczać się po sali. Cena biletu na wszystkie typy pokazów: 13 złotych. Kolejne takie pokazy będą odbywać się co miesiąc.
Przed nami kolejne seanse z cyklu „Sztuka w Centrum”, poświęcone twórczości wybranych malarzy i kompozytorów: 2 sierpnia – „W poszukiwaniu Haydna”, 16 sierpnia – „Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a”.
Plenerowe Lato na Patio
Codziennie o godz. 15.00 w ramach „Lata na Patio” w Kinie Plenerowym obok Gdyńskiego Centrum Filmowego można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane w ramach cyklu „Bajka na Patio”, między innymi „Agatka”, „Mami Fatale”, „Bolek i Lolek”. Wstęp wolny.
1 sierpnia o godz. 18.00 można obejrzeć wyjątkowy film dokumentalny „Pavarotti”. Zaraz po wieczornym seansie w Kinie Plenerowym, ok. godz. 20.00, rozpocznie się Wieczór Karaoke.

Kino po sąsiedzku

Na mieszkańców Gdyni czeka kolejny weekend filmowych emocji. Tym razem na kino po sąsiedzku zapraszają wszystkich kinomanów Karwiny, Dąbrowa, Cisowa oraz Leszczynki.
 31 lipca o godz. 21.00 na Karwinach w Amfiteatrze ZSP nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej 26, zobaczymy film "Dywizjon 303”.
 Kolejna projekcja, także w piątek 31 lipca, godz.21:00 na Leszczynkach, teren przy Szkole Podstawowej nr 29, ul. Ks. P. Ściegiennego 8. Będzie to film familijny z nutką dreszczyku „Zegar Czarnoksiężnika”.
 W pierwszy sobotni sierpniowy wieczór, aż dwa seanse filmowe na Cisowej, pokazy odbywają się na boisku „Skórki” przy ulicy Chylońskiej 237:
1 sierpnia godz. 21.00 - „Chłopiec z burzy”.
1 sierpnia godz. 23.00 „(Nie)znajomi”
Również 1 sierpnia o godz. 21.00 seans na Dąbrowie, który odbędzie się na terenie przy Szkole Podstawowej nr 47, ul. Nagietkowa 73.
Amatorzy kina będą mieli okazję obejrzeć nagrodzony Złotymi Lwami podczas  ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland.
Projekcje filmowe pod chmurką. Na seanse wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Szczegółowy repertuar dostępny na stronie www.gdynia.pl/dzielnice/wydarzenia oraz na fb Dzielnice#wGdyni.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19.06.2020 r. zmieniają się zasady organizacji imprez plenerowych. Na widowni może przebywać więcej niż 150 osób, pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego. Należy zabrać ze sobą indywidualne środki ochronne /maseczki, przyłbice/.
Wydarzenie sfinansowane z Budżetu Miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego oraz ze środków statutowych Rady Dzielnic Karwiny.

Latające psy na Kolibkach

Miłośnicy psów powinni w najbliższy weekend – 1-2 sierpnia – zarezerwować swój czas na odwiedzenie parku Kolibki. Będzie to bowiem okazja do podziwiania w akcji prawdziwych psich akrobatów w ramach zawodów dogfrisbee z serii Latające Psy.
Harmonogram zawodów:
– 1.08 od godz. 9.00: ThrowNGo Level 1, Freestyle Level 1 – runda kryteriów, pokaz Mondioringu, ThrowNGo Level 1 – cd, Freestyle Level 2 – runda kryteriów, pokaz Frizgility Level 2, Time Warp Level 2, konkurencja dla ludzi (niespodzianka);
– 2.08 od godz. 8.00: Frizgility Level 1, Time Warp Level 1, Freestyle Level 1 – runda efektu, pokaz Mondioringu, ThrowNGo Level 2, Freestyle Level 2 – runda efektu, Masters – Top 10, Frizgility lvl 2, ThrowNGo lvl 2, Time Warp lvl 1, zakończenie zawodów, dekoracja zwycięzców.
Impreza trwać będzie do godzin wieczornych. W trakcie wydarzenia będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarza weterynarii, a także zapoznać się ze sportowym asortymentem dla psów. Zawody otwarte są dla widzów, a wstęp na nie jest bezpłatny.
Szczegóły na www.latajacepsy.org.

ikona