Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend 14-16 sierpnia/collage z materiałów prasowych

Weekend 14-16 sierpnia/collage z materiałów prasowych

Kolejny weekend wart jest jest tego, by świętować go podwójnie. Sierpień zajmuje w naszych sercach miejsce szczególne. Święto Wojska Polskiego dla mieszkańców i turystów oznacza salut na ORP Błyskawica i żołnierski piknik. Chociaż dni są coraz krótsze, na Kamiennej Górze wciąż jest lato. W ten weekend nikt w Gdyni nie będzie się nudzić.

Święto Wojska Polskiego

Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą była przełomowym momentem na kartach historii Polski. To ona zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę.
Z tej okazji w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W nierozerwalnie związanej morzem Gdyni, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną, której dowództwo znajduje się właśnie w naszym mieście.
Marynarka Wojenna i jej historia jest ważną częścią gdyńskiej tożsamości. W naszym mieście znajdują się: uczelnie, muzeum, port wojenny i instytucje, których istnienie jest nierozerwalnie związane z tą formacją wojskową.
Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego na okrętach Marynarki Wojennej zostanie podniesiona wielka gala banderowa.
O godz. 8.30 planowane jest złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. O godz. 9.30 w Kościele Garnizonowym MW zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego przy Nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP ,,Błyskawica" odbędzie się o godz. 12.00.
Wezmą w nim udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Gdyni.
Przewidziano też atrakcje dla mieszkańców i turystów, by uczcić ten dzień.
Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.
W godz. 12.00-15.00 muzealnicy zaprezentują autobus sztabowy Star 660 M2 z 1969 r. Dla smakoszy nie zabraknie prawdziwej wojskowej grochówki, a pasjonaci historii wojskowości będą mogli spotkać się z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych.
Okręt „Błyskawica” nie będzie dostępny dla zwiedzających.

Sierpniowe weekendy na Kamiennej Górze

Miejsce na rodzinny piknik albo kameralny koncert? A do tego park w samym sercu miasta? Tak, to Kamienna Góra, która teraz pojawia się w zupełnie nowej odsłonie. Joga, spotkanie z książką, gry i animacje dla dzieci i koncerty. Plan na weekend idealny.
15 sierpnia
11.00-12.00 – Gdyńskie Poruszenie - zumba na powitanie dnia,
12.00-18.00 – Warsztaty żonglerki i cyrkowych sztuczek,
12.00-18.00 – Warsztaty kreatywne „Las w słoiku”,
12.00-18.00 – ekonspiracje (warsztaty) – Fundacja Planet for Generations,
12.00-18.00 – Animacje dla dzieci (gry podwórkowe, warsztaty mycia rąk),
12.00-18.00 – Atrakcje Biblioteki Gdynia
12.00-19.00 – Literacki coming out – wydarzenie w ramach Festiwalu Miasto Słowa,
17.30-19.00 – „Strefa zasilania umysłu” rozmowy na temat ekologii i relacji,
19.00-20.00 – Etnoscena! – Badji&Fola,
16 sierpnia
12.00-18.00 – Warsztaty cyrkowe,
12.00-18.00 – Warsztaty kreatywne „Las w słoiku”,
12.00-18.00 – Animacje dla dzieci (gra parkowa, gry podwórkowe),
12.00-18.00 – Atrakcje Biblioteki Gdynia,
12.00-19.00 – Literacki coming out – wydarzenie w ramach Festiwalu Miasto Słowa,
13.00-14.00 – Gdyńskie Poruszenie – pilates na lato,
14.00-18.00 – Warsztaty kreatywne Karuzela Pasji,
17.00-19.00 – Koncert Muzyki Promenadowej – Cały ten jazz… Agnieszka Babicz i Roma III – koncert biletowany.

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski (ul. Bema 26) zaprasza na spektakle. Dla bezpieczeństwa widzów zastosowano restrykcje sanitarne: m.in. ograniczenie o 50% liczby miejsc na widowni, konieczność noszenia maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja.
Najbliższe spektakle 14, 15, 16 sierpnia o godz. 19.00 – Peter Quilter „Następnego dnia rano”, reż. Grzegorz Kempinsky.
Komu się nie zdarzyło… Obudzić się następnego dnia rano i… wpaść w panikę. Bohater tej brawurowej komedii tak właśnie rozpocznie dzień.
Spektakl trwa godzinę 30 minut. Przedstawienie dla widzów dorosłych
Kasa teatru: tel. 58 660 59 46, czynna: wtorek-piątek w godz. 11.00-19.00, sobota-niedziela w godz. 15.00-19.00, mail: kasa@teatrgombrowicza.art.pl.
Szczegóły www.teatrgombrowicza.art.pl.

Filmowy sierpień na Kolibkach

Ruszyło kino plenerowe w Parku Kolibki. To letnie pokazy familijnego kina dla młodszych i starszych dzieci, a także ich rodziców, pamiętających niektóre filmy ze swojego dzieciństwa.
W każdym terminie odbędą się dwie projekcje – pierwsza w półotwartym namiocie dla młodszych dzieci, druga na dużym pneumatycznym ekranie dla młodzieży i widzów starszych. Filmy będzie można oglądać na leżakach, kocach, na trawie.
15 sierpnia
– godz. 18.30 / Basia 3 (2019), reż. Marcin Wasilewski, Polska, 50 min – pokaz w półotwartym namiocie.
– godz. 21.00 / Chłopiec z Burzy (2019), reż. Shawn Seet, Australia, 109 min.
16 sierpnia
– godz. 18.30 / Wiking Tappi (2018, zestaw odcinków), Polska, 50 min – pokaz w półotwartym namiocie.
– godz. 21.00 / Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), reż. Steven Spielberg, USA, 118 min.
Wstęp bezpłatny.
Liczba widzów ograniczona. Na pokazach o godz. 18.30 limit wynosi 50 miejsc siedzących, na pokazach o godz. 21.00 – 100 miejsc. Miejsca będą ustawione z zachowaniem społecznego dystansu, tj. 2 m. Rodziny i osoby zamieszkujące razem mogą usiąść obok siebie. Podczas przemieszczania się po wygrodzonym terenie pokazów należy mieć założoną maskę lub przyłbicę, które można zdjąć po zajęciu miejsc siedzących.
Podczas pokazów zachowane będą wszystkie środki ostrożności i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa publiczności, wynikające z obowiązujących przepisów MKiDN oraz GIS w związku z zagrożeniem pandemii COVID-19.
W przypadku złej pogody wybrany pokaz może zostać przełożony na inny dzień.
Więcej informacji na www.kinowparku.pl.
Organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Gdyni.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!

Przegląd kina włoskiego, spotkanie z malarstwem na ekranie, film o bieganiu i rozmowa z psycholożką sportu – druga połowa sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym zapowiada się bardzo ciekawie. Kino Studyjne GCF zaprasza codziennie, na seanse w trzech salach kinowych.
W Kinie Studyjnym GCF obowiązują zasady bezpieczeństwa: konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek okrywających usta i nos. Na każdy seans sprzedawana jest tylko część miejsc na widowni, tak by widzowie mogli bez trudu zachować dystans społeczny. Nowe filmy wchodzą do repertuaru co tydzień, a wszystkie szczegóły i sprzedaż biletów on line dostępne są na stronie www.gcf.org.pl.
Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego: Cinema Italia Oggi od 14 do 20 sierpnia o godz. 20.30 w sali kinowej Goplana. W programie m.in. film Marca Bellocchio „Zdrajca” (Il traditore), adaptacja kryminału Donato Carrisi „W labiryncie” (L'uomo del labirinto).
Przed nami finał wakacyjnej edycji cyklu filmowego „Sztuka w Centrum”. 16 sierpnia, w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć film pt. „Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a z The Royal of Arts w Londynie”. Cykl przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów świata.

Plenerowe LATO NA PATIO
Aż do końca wakacji, codziennie o godz. 15.00 w ramach „Lata na Patio” w Kinie Plenerowym obok Gdyńskiego Centrum Filmowego można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godz. 10.00 wyświetlane są filmy animowane w ramach cyklu „Bajka na Patio”. Wstęp wolny.
15 i 22 sierpnia, o godz. 18.00 można obejrzeć filmy krótkometrażowe pochodzące z festiwalu Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

„Gdynia o 10:00” Mieszkasz-Zwiedzasz-Polecasz

„Gdynia o 10:00” to projekt spacerów łączących historię Gdyni z prezentacją miejskich obiektów noclegowych.
Harmonogram spacerów w sierpniu:
Trasa: Śródmieście
15.08 o godz. 10.00 – Mercure Gdynia Centrum – Arkadiusz Brzęczek;

Trasa: Wielki Kack/Grabówek/Leszczyki
15.08 o godz. 10.00 – Baltic Hotel – Michał Miegoń;

Zapisy pod nr. tel. 58 622 37 66 zbiera Miejska Informacja Turystyczna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00. Limit jednej grupy wynosi 20 osób. Trasy mogą stanowić problem dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla małych dzieci.

Ptasie opowieści

Gdynia jest pełna ptaków, a mieszkańcy od lat dbają o to, by w naszym mieście czuły się one jak najlepiej. Miłośników tych zwierząt z pewnością zainteresuje spotkanie z wyjątkowym „ptasiarzem” i autorem książek – Jackiem Karczewskim. Wydarzenie odbędzie się 14 sierpnia.
Odbywająca się od wielu lat akcja „Zapraszamy ptaki do Gdyni” – podczas którego najmłodsi mieszkańcy przy wsparciu swoich bliskich konstruują karmniki i budki lęgowe – stała się już symbolem gdyńskiej troski o żyjące w mieście i okolicach ptactwo.
Spotkanie z Jackiem Karczewskim, autorem książek o ptakach „Jej wysokość Gęś” i „Noc sów. Opowieści z lasu” odbędzie się 14 sierpnia o godz. 19.00.
Przy ładnej pogodzie rozmowa o ptakach wyjdzie w plener, na plac Grunwaldzki. W przypadku opadów spotkanie odbędzie się w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie obowiązują zapisy.

Seanse kinowe pod chmurką w gdyńskich dzielnicach

W najbliższy weekend w ramach #kina po sąsiedzku w Gdyni odbędą się seanse plenerowe na Karwinach i Leszczynkach.
 
Karwiny, ul. Chwaszczyńska 26 (Amfiteatr Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4)
 
14 sierpnia /piątek/ godz. 20:30 - „Amy” to trzymająca w napięciu historia, stworzona z nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć, zbliżeń i wyznań. Przejmujący film, który ukazuje prawdziwą historię, znaną tylko z plotkarskich portali i pierwszych stron gazet. Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano.
Wydarzenie sfinansowane z budżetu Rady Dzielnicy Karwiny.
Leszczynki, teren przy Szkole Podstawowej nr 29, ul. ks. P. Ściegiennego 8, dwa seanse:
 
15 sierpnia /sobota/ godz. 20:30 – „Playmobil. Film”. Propozycja dla młodszych widzów.
 
Po raz pierwszy w historii zabawki ze świata PLAYMOBIL® ruszają na podbój wielkich ekranów w kipiącym od akcji i humoru pełnometrażowym filmie animowanym. Za przeniesienie małych ludzików na wielki ekran odpowiadają wielokrotnie nagradzani twórcy hitów: „Kraina lodu” i „Zaplątani”.„Playmobil. Film” to pełna przezabawnych bohaterów i zapierających dech w piersiach przygód, rozgrzewająca serca opowieść, która zawładnie wyobraźnią nie tylko najmłodszych widzów.
 
15 sierpnia /sobota/ godz. 22:15 – „Sokół z Masłem Orzechowym”
 
Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. Film drogi dla fanów „Green Book”.
Na wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19.06.2020 na widowni może przebywać więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego. Prosimy zabrać ze sobą indywidualne środki ochronne /maseczki, przyłbice/.
 
Wydarzenie finansowane z Budżetu Miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego.

  • ikonaOpublikowano: 13.08.2020 16:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.08.2020 16:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona