Aktualności

Jak spędzić weekend #wGdyni

na kolażu atrakcje weekendowe, lis ze Śnieżki, Pchła Szachrajka, góry i rozpiska spacerów z Arkiem Brzęczkiem z grafiką budynków zabytkowych

Co jeszcze czeka Was w ten weekend w Gdyni?//collage z materiałów prasowych i zdjęć Teatru Miejskiego i Teatru Czwarte Miasto

26.05.2022 r.

W ten weekend poczujemy w Gdyni północny wiatr we włosach, a to za sprawą znanego i lubianego Festiwalu Nordic Talking, który zawita do Gdyni. Gdy wokół zielono, aż chce się zajrzeć do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo, gdzie na całe rodziny będzie czekać psotna i wesoła Pchła Szachrajka. Co jeszcze czeka Was w ten weekend w Gdyni? Sprawdźcie sami.Północ jest bliżej, niż myślicie!
28-29 maja spotykamy się na V Spotkaniu Miłośników Północy – festiwalu Nordic Talking w Gdyni! Festiwal jest bezpłatny.
28 maja w godz. 10.15-17.15 w Konsulacie Kultury odbędą się wykłady w ramach Nordic Talking Festival, o godz. 13.45 prezentacja aplikacji: „Valhalla App – wyrusz w podróż po świecie wikingów”, a o godz. 19.30 koncert Music for Wolves and Trees – Torgeir Vassvik & Łukasz Sabat. Wstęp wolny, obowiązują zapisy poprzez stronę organizatora: nordic-talking.pl.
29 maja w godz. 10.00-16.30 w Konsulacie Kultury odbędą się wykłady w ramach Nordic Talking Festival, a o godz. 17.00 na koncert Sounds of Valhalla – Tomasz Chyła Special Project. Oprócz tego wydarzenia festiwalowe będą mieć miejsce w Gdyńskim Centrum Filmowym, na pl. Grunwaldzkim i w przestrzeni miejskiej.
Program festiwalu dostępny jest na internetowej: nordic-talking.pl.
Festiwal Nordic Talking organizują Fundacja Art of Freedom oraz Miasto Gdynia.
Patronami głównymi festiwalu są Fundusze Norweskie i EOG oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza:
  • 27, 28 i 29 maja oraz 1 czerwca na spektakl dla dzieci „Śnieżka i krasnoludki” Braci Grimm w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Któż nie zna historii ciemnowłosej dziewczynki, siedmiu uroczych krasnali i owładniętej obsesją piękna okrutnej macochy? Opowieść ta w każdej epoce na nowo wzrusza, niosąc przesłanie o sile przyjaźni, miłości i poczuciu własnej wartości. Do naszej scenicznej wersji tej baśni teksty piosenek i muzykę napisali Grażyna Lutosławska i Janusz Grzywacz, autorzy przebojów z „Królowej śniegu”.
  • 28 i 29 maja na „Misery” Williama Goldmana wg powieści Stephena Kinga w reż. Krzysztofa Babickiego.
Autor popularnych romansów, jego największa fanka, śnieżna zamieć, dom na odludziu, tajemnicza atmosfera i, jak to w thrillerach Stephena Kinga bywa… zło w najczystszej postaci. Z pasją i mistrzostwem opowiedziana historia, trzymająca w napięciu do ostatniej sceny. Chodźcie do nas, a zapewnimy Wam nieobliczalną w skutkach podróż w głąb szalonego umysłu…

Więcej na stronie teatrgombrowicza.art.pl.

Teatr Gdynia Główna poleca
Teatr Gdynia Główna zaprasza:
  • 28 maja o godz. 19.00 „Dojrzeć do dzieciństwa” wg prozy B. Schulza w reż. Ewy Ignaczak. Obsada: Ida Bocian, Jacek Panek i Filip Wójcik.

Historia Józefa, który „dojrzewa do dzieciństwa” budując własną mitologię z obrazów wczesnych lat dziecięcych, zawieszonych między jawą a snem, tworząc nadświaty, przestrzeń magiczną i wierząc, że wszechmoc marzenia pozwoli kreować świat od nowa, dokonywać nowe jego stworzenie. Są to obrazy dane człowiekowi tylko na wczesnym etapie życia, znikają bądź przeobrażają się w momencie, gdy zaczyna wchodzić on w wiek dojrzały, zawsze jednak pozostają jako wspomnienia. Bilety: 35/40 zł.
  • 29 maja o godz. 12.00 STACJA BAJEK: „Śpiąca Królewna” Teatru Stacja Szamocin w reż. Luby Zarembińskiej ponownie na deskach TGG.

Znana wszystkim doskonale baśń opowiada o królewnie, na którą zła wiedźma rzuca urok. W dniu jej 15. urodzin, tuż przed zachodem słońca, królewna ukłuje się wrzecionem i zapadnie w głęboki sen. Czar może zdjąć jedynie pocałunek przystojnego księcia…
Bilety 35 zł.

Sprzedaż online:
http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.p.

Przed nami 25. edycja festiwalu Gdynia Classica Nova
Arcydzieła muzyki klasycznej ponownie zabrzmią w Gdyni. Wszystko w ramach festiwalu Gdynia Classica Nova, który potrwa od 28 maja do 12 czerwca. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa edycja. Wydarzenie jest bowiem organizowane już od ćwierć wieku. Podczas festiwalu będzie można wysłuchać 7 wyjątkowych koncertów. Na początek wystąpi Marcin Wyrostek, który zagra z zespołem Corazon oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Ariela Ludwiczaka. Koncert otwarcia odbędzie się w sobotę, 28 maja w Gdynia Arenie.

Festiwal zainauguruje galowy koncert jubileuszowy wybitnego akordeonisty Marcina Wyrostka, który będzie świętował 20-lecie pracy artystycznej. Muzyk zagra razem z zespołem Corazon oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Ariela Ludwiczaka. Koncert odbędzie się w sobotę, 28 maja o godz. 19.00 w Gdynia Arenie (ul. K. Górskiego 8). Tego wieczoru ze sceny popłyną utwory Antonio Vivaldiego, Astora Piazzolli, Isaaca Albeniza, Wiaczesława Siemionowa oraz autorskie kompozycje Marcina Wyrostka.
Bilety w cenie 20 i 30 zł są dostępne na stronie gck.interticket.pl.
W niedzielę, 29 maja o godz. 19.00 w dolnym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 24) wystąpi Cappella Gedanensis. W programie: koncerty organowe Georga Friedricha Händla oraz Stabat Mater Giovanniego Batisty Pergolesiego. Wśród wykonawców pojawią się: Agnieszka Franków-Żelazny (dyrygentka), Agnieszka Tomaszewska (sopran), Helena Poczykowska (alt) i Roman Perucki (pozytyw).
Bilety w cenie 20 zł można nabyć na stronie gck.interticket.pl.

W Uchu gra muzyka
27 i 28 maja o godz. 17.00 w Klubie Ucho (ul. św. Piotra 2) odbędzie się przegląd zespołów rockowych GdyniaROCKZ!
Bilety do kupienia na stronie internetowej podworkoart.interticket.pl.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
„Infinite Storm”, pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej, to jedna z bardziej oczekiwanych premier tego tygodnia w Kinie Studyjnym GCF.
„Infinite Storm” to mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę w inspirowanym prawdziwą historią thrillerze zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts. Jej bohaterka wyrusza na samotną wędrówkę na Górę Waszyngtona, najwyższe wzniesienie nieprzewidywalnych, targanych lodowatymi wichurami Gór Białych w amerykańskim stanie New Hampshire. Ta wyprawa to jej rytuał i sposób na poradzenie sobie z dramatycznymi wspomnieniami. I właśnie w dniu, w którym czuje się najsłabsza, będzie musiała wykazać się największą siłą: ktoś umrze, jeśli nie udzieli mu pomocy.
W repertuarze również filmy: „Chiara”, „Boscy”, „F_cking Bornholm”, „Rytmy Casablanki”, „Książę”, „Mała Mama” oraz mnóstwo propozycji dla najmłodszych widzów z okazji Dnia Dziecka.
Szczegóły i bilety na www.gcf.org.pl.

Centrum Nauki Experyment ma 15 lat
1 czerwca 2007 r. oficjalnie otwarto Centrum Nauki Experyment w Gdyni. W ciągu 15 lat Experyment odwiedziły ponad 2 miliony gości, którzy nie tylko eksplorowali wystawy, ale również brali udział w tysiącach warsztatów, wykładów i wydarzeń specjalnych.
Jak gdyńskie Centrum będzie świętować swój jubileusz? Od 28 maja do 5 czerwca wszyscy goście wejdą do CNE w specjalnej, urodzinowej cenie 15 złotych. W weekendy 28-29 maja i 4-5 czerwca odbędą się warsztaty rodzinne dla rodzin z dziećmi 6+, a 1 czerwca Experyment, wraz z PPNT Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu, zaprasza na Dzień Dziecka.

Pchła Szachrajka w Marszewie
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo Nadleśnictwo Gdańsk i Teatr Czwarte Miasto zapraszają 29 maja o godz. 12.00 na bajkę o zawadiackich przygodach psotnej Pchły, które bawią dzieci od blisko 70 lat.
Spektakl jest wspaniałą propozycją dla najmłodszych, młodych, a także dorosłych widzów na przeżycie niepowtarzalnej przygody teatralnej, utrzymanej w komediowo-kabaretowej atmosferze, przepełnionej słownym i sytuacyjnym humorem. Widzowie, biorąc czynny udział w przedstawieniu, mają wpływ na rozwój wydarzeń scenicznych.
Spektakl w ramach Ogrodowej Niedzieli będzie grany na Scenie Leśnej, a w razie niepogody spektakl odbędzie się w budynku Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” (ul. Marszewska 5).
Wstęp wolny.

„Z Pogórza Lato Rusza!”
29 maja w godz. 12.00-22.00 na parkingu Galerii Szperk odbędzie się festyn rodzinny „Z Pogórza Lato Rusza!”
To kolejna edycja imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń rozpoczynających lato w północnych dzielnicach.
Na uczestników czekają: ekstremalny pokaz cięcia drewna, pokaz strażacki, strefa KIDS, food trucki, strefa zdrowia przygotowana przez Centrum Medyczne Medicorum oraz Saturn Fitness, zabawy, konkursy z nagrodami. O godz. 16.00 rozpoczną się koncerty. Wystąpią: Dawid Kwiatkowski, Francesco Napoli, Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, In.stand i Tayka.
Wstęp na festyn i koncerty jest bezpłatny.
Tegoroczna edycja jest wynikiem współpracy Gdyni, Gminy Kosakowo, Galerii Szperk, a także partnerów m.in. Euro Styl, PGE Energia Ciepła, Kemon i najemców Galerii Szperk.

„Odkryj sekrety Śródmieścia”
Rada Dzielnicy Śródmieście i Gdynia Kulturalna zapraszają 29 maja na kolejny spacer z cyklu „Odkryj sekrety Śródmieścia”.
Wydarzenie pt. Miejsca, gdzie Żydzi współtworzyli rozwój naszego miasta, poprowadzi Arkadiusz Brzęczek, pasjonat i badacz Gdyni. Wstęp wolny. Start o godz. 11.00 sprzed Centrum Aktywności Rodziny ul. Świętojańska 1.

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład „Daru Młodzieży”
Uniwersytet Morski zaprasza 28 maja w godz. 11.00-15.00 i 29 maja w godz. 11.00-17.00 na Dni Otwarte „Daru Młodzieży”.
„Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, udostępni swój pokład dla zwiedzających. Znana na całym świecie biała fregata cumuje przy nabrzeżu Pomorskim. W lipcu tego roku obchodzi swoje 40-lecie.
Dni Otwarte będą doskonałą okazją do zwiedzenia statku. 28 maja na pokład będzie można wejść od godz. 11.00, zwiedzanie zakończy się o godz. 15.00. 29 maja z kolei statek będzie dostępny dla zwiedzających w godz. 11.00-17.00.
Oprócz udostępnienia „Daru Młodzieży” dla zwiedzających, Uniwersytet Morski w Gdyni przygotowuje dodatkowe, „morskie” atrakcje na nabrzeżu Pomorskim naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.
W sobotę o godz. 17.15 z pokładu „Daru Młodzieży” usłyszymy godzinny koncert szantowy w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. To jedyny taki chór w Polsce i w swojej kategorii, jeden z najlepszych na świecie, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie – poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną – tradycje morskie. Zespół tworzy 70 mężczyzn w wieku 20-80 lat, a w tym roku chór obchodzi 10-lecie swojej działalności.
Podczas Dni Otwartych „Daru Młodzieży” na skwerze Kościuszki Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza do odwiedzenia stoisk z okolicznościowymi materiałami promocyjnymi. Będzie można bezpłatnie wysłać kartki pocztowe przygotowane specjalnie na obchody 40-lecia „Daru Młodzieży”. Uczelnia zadba, by pozdrowienia wypisane w Gdyni szybko dotarły do każdego zakątka w kraju i na świecie.
Nie zabraknie oczywiście prezentacji oferty edukacyjnej Uniwersytetu. Trwa rekrutacja na studia, będzie to więc dla młodych ludzi i ich bliskich doskonała okazja, by zapoznać się z programem studiów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i porozmawiać z pracownikami i studentami Uczelni.
Uwagę najmłodszych przyciągną niewątpliwie wilki morskie – maskotki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będą krążyć w okolicy skweru i przyjaźnie pozować do pamiątkowych zdjęć.
Goście będą mogli odpocząć na rozłożonych leżakach, posilić się oferowanymi przez food trucki przekąskami, a chętni będą mogli obejrzeć pokazy ratownictwa, które przygotują studenci Wydziału Nawigacyjnego wraz z ratownikami medycznymi.

Mieszkańcy Chyloni będą świętować
27 maja z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada odbędzie się spotkanie w Ogrodzie na Checzy.
Od godz. 17.00 w Ogrodzie na Checzy (ul. Zamenhofa 17) czekać będzie nie tylko grillowanie i wspólne przygotowywanie posiłków – także dla wegan i wegetarian. W programie potańcówka w ogrodzie, warsztaty robienia zakładek do książek z ozdobnym chwostem oraz możliwość samodzielnego wybicia pamiątkowej przypinki. Na czytelników czekać będzie mobilny punkt bookcrossingu, z którego będzie można wziąć książkę dla siebie lub bliskich, a także dorzucić coś z własnej półki. A to nie koniec atrakcji, bo zaplanowano różne niespodzianki.
Wydarzenie organizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego przez Laboratorium Innowacji Społecznych i Bibliotekę Gdynia.