Aktualności

Jazda do muzeum!

kolaż ze zdjęć: od góry (idąc ruchem wskazówek zegara):
1. pomarańczowa mazda z MMg, 2. fragment słupów na wystawie stałej MEG, 3. ORP Gdańsk na morzu ze zbiorów MMW i fragment maski samochodu z GMM//mat. prasowe

Na zdjęciu collage z fragmentów gdyńskich wystaw oraz archiwalne zdjęcie ORP Gdańsk//fot. mat. prasowe MMg, MEG, MMW i GMM

31.01.2021 r.

Gdyńska kultura dzielnie walczyła z pandemią. Wskutek obostrzeń kina, muzea i teatry zmuszone były zamknąć swoje podwoje. I choć większość aktywności przeniesiono do sieci, nic nie zastąpi fizycznego obcowania z przestrzenią muzeum i obiektami, które były świadkami minionych epok. Na pewno wielu ucieszyła wiadomość, że po długiej przerwie muzea otwierają się dla zwiedzających. A to dopiero początek.

Budują gdyńską tożsamość i pamięć, edukują, wciągają do wspólnych aktywności. Gdyńskie muzea. Od 2 lutego zapraszają w swoje progi. Dla bezpieczeństwa odwiedzających i muzealników obowiązuje reżim sanitarny. Nic wielkiego: dystans, maseczki i dezynfekcja dłoni(w placówkach znajdują się płyny do dezynfekcji). Otwierają się też muzealne sklepiki i księgarnie.
 

Dzieje się na Zawiszy Czarnego

We wtorek do gry wracają dwa sąsiadujące ze sobą muzea: Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) i Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B). I świetnie, bo naprawdę jest tam co oglądać.

Nie oglądając się na pandemię, flagowe gdyńskie muzeum zorganizowało 2 ciekawe wystawy czasowe. To kolejna z serii „Polskie Projekty Polscy Projektanci” wystawa „Janusz Kaniewski” (którą przedłużono do końca maja) oraz Legenda Radmoru (którą przedłużono do końca sierpnia).
Na bohatera siódmej już odsłony cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci wybrano Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej. Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Współtworzył festiwal Gdynia Design Days (w 2012 r. był głównym kuratorem festiwalu), doradzał też Prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta. W 2021 roku minie 6 lat od jego śmierci.
Na wystawie prezentowane jest spectrum działalności Janusza Kaniewskiego, przybliżając sylwetkę artysty, błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.
Do dyspozycji zwiedzających jest też wystawa stała „Gdynia Dzieło Otwarte” z nowym modułem czasowym poświęconym dziejom gdyńskiej kolei.
Zajęcia edukacyjne oraz wykłady będą w lutym odbywały się jeszcze w formie online, na platformie zoom. Na zajęcia obowiązują zapisy oraz bilety.

Muzeum Marynarki Wojennej kusi fanów militariów oraz morskiej historii Gdyni wystawami stałymi: „Mamy rozkaz Cię utrzymać”, „Zbrojownia Muzeum MW” i „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycją Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego.
Muzeum czynne jest w godzinach 10.00-16.00 (z wyjątkiem poniedziałków). We wtorki wejście jest bezpłatne.
Zawieszone zostały zajęcia edukacyjne. Nie jest też oferowana usługa przewodnicka. Więcej o wytycznych sanitarnych tutaj.

 

Co słychać na Polskiej 1?

Od wtorku 2 lutego budynek Dworca Morskiego wraz z wystawą stałą Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) będą znów otwarte dla gości. Przedłużono też do końca maja wystawę czasową „Carboland”.

Wystawa stała przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście muzeum znajdą kilkumetrową, multimedialną instalację globu, poświęconą polskiej obecności na świecie, czy projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.
W trosce o dostępność wystaw w obecnej sytuacji muzeum udostępni aplikację, pełniącej funkcję przewodnika po wystawie stałej. Aplikacja powstała w oparciu o funkcję tradycyjnego audioprzewodnika. Została również przetłumaczona na polski język migowy.
Ponadto będzie można w pełni skorzystać z funkcji ekranów dotykowych, które wyposażono w rysiki dostępne przy odbiorze biletu w kasie.
Przedłużono czas trwania wystawy „Carboland”, poświęconej fali emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i w Belgii w okresie 20-lecia międzywojennego, która planowo miała zakończyć się 31 stycznia. W związku z dużym zainteresowaniem i licznymi zapytaniami, dostępna będzie do 30 maja.

Działania edukacyjne pozostaną na razie zawieszone do odwołania. Więcej o wytycznych sanitarnych tutaj.Na Żwirowej grzeją silnik


2 lutego swoje podwoje otwiera Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (ul. Żwirowa 2c).
Odwiedzający odnajdą tu autentycznego ducha motoryzacji XX wieku. Imponująca kolekcja zabytkowych samochodów i motocykli zawiera, między innymi, takie perły jak:
  • Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy,
  • Buick Master Six - w którym wszystkie części, a nawet powietrze w oponach, jest oryginalne,
  • Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone,
  • Harley Davidson 42 WLA – najbardziej znany motocykl wojskowy w historii.
Oprócz samochodów i motocykli, muzeum posiada też bogate archiwum dokumentów – schematy silników, zdjęcia z najsłynniejszych rajdów, stare mapy samochodowe – które można oglądać na antresoli, w gustownie urządzonej kawiarence z epoki. Warto też zwrócić uwagę na dekorację hali ekspozycyjnej. Scenerię stylizowanej na lata 20. brukowanej uliczki dopełniają fasady domów i kamienic, których drzwi, okna, szyldy i zdobienia są oryginalne – pochodzą z budynków, które w rzeczywistości stały w międzywojennej Gdyni i Gdańsku.
Odwiedzając muzeum przy Żwirowej 2c, należy pamiętać o zachowaniu dystansu (nie dotyczy rodzin), zasłonięciu nosa i ust oraz dezynfekcji dłoni. Placówka wyposażona jest w płyn do dezynfekcji. Obowiązuje zakaz dotykania eksponatów.

Planując odwiedziny, warto zapoznać się z regulaminem i aktualnymi zasadami. Tak jak w przypadku bibliotek, w pandemii zmianie mogą ulec godziny otwarcia placówek.