Kultura

Kinowe hity na „Święto Morza”

Kadr z filmu „41 dni nadziei” // mat. prasowe

Kadr z filmu „41 dni nadziei” // mat. prasowe

Nadchodzący tydzień w Kinie Studyjnym GCF-u to nie tylko filmy obsypane nagrodami na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, ale również pozycje o tematyce związanej z morzem. W specjalnym repertuarze pojawiły się dzieła idealne na rozpoczynające się w piątek „Święto Morza”.


W ramach „Święta Morza” w Gdyńskim Centrum Filmowym, w kameralnej sali „Morskie Oko”,  przez kolejne cztery wieczory – od 21 do 24 czerwca – zobaczymy filmy o tematyce morskiej. 

Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprasza na trzy znakomite dokumenty. Dwa z nich zostały zrealizowane przez trójmiejskiego reżysera Kryspina Plutę. To: „Kapitan”, opowieść o  legendarnym żeglarzu, kapitanie Krzysztofie Baranowskim oraz „Optimista”, historia ośmiolatka, który uczy się żeglowania w szkółce dla dzieci w gdyńskiej marinie.

Brytyjski dokument „Maiden” odsłania kulisy słynnego okołoziemskiego rejsu, w który w ramach regat Whitbread wyprawiła się pierwsza kobieca załoga.

Kino Studyjne przypomni również dwa filmy fabularne. W pierwszym z nich wzburzone morze jest nie tylko malowniczą scenerią wydarzeń, ale jednym z bohaterów. Film „41 dni nadziei” to opowieść oparta na faktach. To historia dramatycznego rejsu przez Pacyfik, w który wybrała się para zakochanych.

„Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego to z kolei filmowy ukłon w stronę Gdyni. Akcja filmu osadzona jest w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a losy bohaterów filmu splatają się z dziejami budowy miasta i portu w Gdyni.

Filmy o tematyce morskiej


  • 21 czerwca, godz. 18:30 „Maiden”
Trzymający w napięciu jak dreszczowiec. Ten znakomity dokument jest opowieścią o kobietach, które pragnęły żyć. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race.

Buntowniczka Tracy Edwards zgromadziła je na jachcie „Maiden”. „Dziewczyny na morzu to same problemy”, „dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą.

„Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem” – mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają jej koleżanki.

Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

Pasjonujący, emocjonujący, jak najlepsza sportowa rozgrywka, a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń film „Maiden” Alexa Holmesa dowodzi, że dla Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie.

Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale „próbuje cię zabić”) są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest po prostu wolnością.
 
  • 22 czerwca, godz. 18:30 „Kapitan” i  „Optimista”
„Kapitan” to refleksyjna opowieść o przemijaniu. Blisko 80-letni legendarny żeglarz, kapitan Krzysztof Baranowski nie wybiera się na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, który służyć będzie przyszłym pokoleniom, a jednocześnie zmaga się z postępującą chorobą swojej żony – Bogumiły Wander, popularnej kiedyś prezenterki telewizyjnej. Czy ciemne chmury nad horyzontem państwa Baranowskich jeszcze się rozproszą?

Z kolei „Optimista” to emocjonująca, subtelna opowieść o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych dzieciaków.

Mateusz rozpoczyna kurs żeglarski w szkółce dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce, sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim z własnym strachem. Nauka żeglarstwa to twarda szkoła charakterów. Czy Mateuszowi uda się pokonać swoje słabości i zdać swój pierwszy życiowy egzamin?

„Optimista” zachwyca walorami wizualnymi, ale może też stanowić inspirujący materiał edukacyjny dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z jakimkolwiek sportem oraz dla ich rodziców.
 
  • 23 czerwca, godz. 18:30 „Miasto z morza”
Poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach oraz o początkowym, pionierskim, okresie budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem polskiego rządu, inżynierów i robotników. To również historia rodzącego się miasta i obejmuje okres około trzech lat - od wiosny 1923 roku do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 lutego 1926).

Główny bohater, Krzysztof Grabień, w którego wciela się Jakub Strzelecki, przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby – razem ze swoim przyjacielem Wołodią Jazowieckim (Paweł Domagała) – uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu.

Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę Konkę (Julia Pietrucha). Młodzi zakochują się w sobie, a na swojej drodze spotykają panią Helenę (Małgorzata Foremniak), wdowę po oficerze legionów, która po przyjeździe z Warszawy próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć nowe życie.
 
  • 24 czerwca, godz. 18:30 „41 dni nadziei”
Film zrealizowany z ogromnym rozmachem i oparty na prawdziwych wydarzeniach. O wielkiej miłości i walce o przetrwanie w obliczu jednego z największych sztormów w historii.

W rolach głównych występuje Shailene Woodley, nominowana do Złotego Globu gwiazda „Wielkich kłamstewek” oraz Sam Claflin – kochany przez damską część widowni za role w filmach „Zanim się pojawiłeś” oraz „Love, Rosie”.

Tami i Richard, dwoje szaleńczo zakochanych młodych żeglarzy wyrusza w rejs przez Pacyfik do odległej o tysiące kilometrów Kalifornii. Nie mają pojęcia, że płyną wprost na spotkanie jednego z największych huraganów w historii. Ich jacht w starciu z żywiołem nie ma żadnych szans.

Cudem udaje im się ocaleć, ale łódź jest w ruinie, a ciężko ranny Richard nie jest w stanie żeglować. Tami nie mogąc liczyć na pomoc z zewnątrz, musi znaleźć w sobie siłę, by na pokładzie roztrzaskanego jachtu przepłynąć ocean i ocalić mężczyznę swojego życia.

Co jeszcze na dużym ekranie?


„Sweat” to laureat Srebrnych Lwów  na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także nagród za reżyserię dla Magnusa von Horna oraz za role kobiece: pierwszoplanową (Magdalena Koleśnik) i drugoplanową (Aleksandra Konieczna). Jury doceniło także zdjęcia i montaż.

„Sweat”  opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki i trenerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama.

Akcja filmu „Ostatni Komers” w reżyserii Dawida Nickela, który wygrał Konkurs Filmów Mikrobudżetowych na 45. FPFF, rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły – w gimnazjum w małym miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei.
 
W Kinie Studyjnym obejrzymy również filmy: „Tom i Jerry”, „Na rauszu”, „Minari”, „Paryskie tango”, „Spacer z Aniołami”, „W jak morderstwo”, „Geniusze”, „Najlepsze lata”, „Śniegu już nigdy nie będzie” i „Najlepsze lata”.

Szczegóły i bilety są dostępne na stronie GCF-u.

  • ikonaOpublikowano: 16.06.2021 10:23
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.06.2021 11:51
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także