Aktualności

Kto zostawił niebieski ślad na filiżance?

Filiżanki z kobaltowym zdobieniem/fot. Arkadiusz Szwed
Po wystawie podsumowującej projekt myHand, którego celem było opracowanie spersonalizowanych protez dłoni w technologii druku 3D, Centrum Designu Gdynia zaprasza na kolejną wystawę z osobistym akcentem. 15 listopada o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Ludzie z fabryki porcelany”. Uroczyste otwarcie poprzedzi wykład Ewy Klekot „Estetyka ludzkiego śladu”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną efekty projektu „Ludzie z fabryki porcelany” oraz wyjątkowy serwis „Ślad człowieka”, który choć powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, nosi na sobie znak ludzki. Naczynia wykonane zostały przez rzemieślników, którzy podczas codziennej pracy mieli na sobie rękawiczki zanurzone w solach kobaltu.
Ślad dotyku ich palców pozostawał prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. Na wystawie będzie można również zobaczyć historie osób, które współtworzyły serwis – z reguły niewidocznych dla użytkownika, schowanych za maszynami, pracowników fabryki.
 
Prezentowane naczynia powstały przy współpracy ceramika i antropolożki, podczas badań nad różnymi rodzajami wiedzy i sposobami ich wartościowania w kontekście pracy w fabryce. Wyprodukowano je jako część projektu „Ludzie z fabryki porcelany”, realizowanego w Polskiej Fabryce Porcelany Ćmielów i w salach produkcyjnych spółki Chodzież, jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce.
 
Wernisaż poprzedzony zostanie wykładem Ewy Klekot, antropolożki zajmującej się m.in materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny. A zarazem kuratorki wystawy „Ludzie z Fabryki Porcelany”. Podczas wykładu „Estetyka ludzkiego śladu”. będzie można dowiedzieć się, jak zetknięcie ze śladem pozostawionym przez ludzkie ciało działa na odbiorcę i dlaczego, oraz jaką role pełni człowiek w procesie powstawania przedmiotów w fabryce porcelany.
 

Wystawa powstała z inicjatywy i we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Prezentowana była na Design March w Islandii (2016), Designblok w Czechach (2017) oraz podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie. Projekt „Ludzie z fabryki porcelany” finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2016-2018.

Kuratorami wystawy zostali:  Ewa Klekot – antropolożka (Uniwersytet Warszawski i School of Form, Poznań) oraz Arkadiusz Szwed – ceramik (School of Form, Poznań)

Wystawę można oglądać do 31 grudnia w godz. 10.00-18.00 (codziennie oprócz świąt) w galerii F0.20.

Wydarzeniem towarzyszącym będą dwudniowe warsztaty ceramiczne „Ludzki ślad” (prototypownia ceramiczna) w dniach 17-18 listopada w godz. 10.00-11.30, które poprowadzą Arkadiusz Szwed i Marta Łempicka z poznańskiej School Of Form.
Zapisy na: https://208088-253.evenea.pl.