Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Kultura

Kulturalna Gdynia przyznała granty

Para aktorów (w lekarskich kitlach) z Teatru Gdynia Główna w czasie sceny ze spektaklu. Fot. TGG

Kultura #wGdyni // fot. Teatr Gdynia Główna

Miniony rok w gdyńskiej kulturze był nietypowy. Pandemia wymusiła zmiany w wielu dziedzinach życia i sprowokowała do wprowadzenia całkiem nowych rozwiązań. Większość wydarzeń kulturalnych odbyła się w internecie. Artyści śmieją się, że „2020 to rok bez-brawia”. A co się wydarzy w kulturalnej Gdyni w tym roku? Poznaliśmy organizacje, którym przyznano miejskie dotacje w ramach otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych z dziedziny kultury. Grant otrzymało w sumie 9 fundacji i stowarzyszeń. Do wybranych organizacji trafi prawie pół miliona złotych.


Gdynia od lat jest miastem kultury - tak twierdzą mieszkańcy, podkreślając, że bogata i wysokiej jakości oferta kulturalna jest dla nich ważnym czynnikiem jakości życia. Podobne zdanie mają media i turyści, patrząc na nasze miasto z zewnątrz i czyniąc z niego cel eskapad służących udziałowi w różnych wydarzeniach: spektaklach, festiwalach, koncertach czy wystawach. Na takie działania miasto przeznacza część środków z budżetu, które rozdziela w ramach otwartego konkursu ofert. Mogą do niego przystąpić organizacje pozarządowe lub podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, które chcą współtworzyć życie kulturalne miasta i działać na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku nadesłano 49 projektów, z których 5, niestety, nie spełniało wymogów formalnych. Dlatego ostatecznie dofinansowanie otrzymało 10 wydarzeń z 44 biorących udział w konkursie. Przyznane kwoty grantów, w zależności od potrzeb i rozmiarów wydarzeń, sięgają od 9 do 128 tysięcy złotych. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się zarówno takie, które odbywają się w Gdyni cyklicznie, jak i te zupełnie nowe. 

- Gdynia od lat tętni życiem kulturalnym: muzyką, spektaklami teatralnymi i kinem. I choć w minionym roku było trochę inaczej, bo większość wydarzeń obejrzeliśmy w internecie, nie poddaliśmy się i nie poddamy. Jestem dobrej myśli i wierzę, że w tym roku ponownie spotkamy się na żywo w czasie licznych wydarzeń kulturalnych, na festiwalach, w kinie i teatrze. Czego nam wszystkim serdecznie życzę! - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Halo Kultura: projekt TU Zuzanny Seweryn, fot. HK
Halo Kultura: projekt „TU" Zuzanny Seweryny Dolegi można obejrzeć w podziemiach Hali płaskiej, fot. Halo Kultura

W tym roku Gdynia przyznała dotacje następującym projektom:

1) Fundacja Klinika Kultury - 2021: Odyseja Lemowska - 110 000,00 zł,
2) Fundacja Klinika Kultury - Akcja/Regeneracja 2021 - 37 000,00 zł,
3) Stowarzyszenie Halo Kultura - 128 350,00 zł,
4) Fundacja Vademecum – Wszystko jest filozofią 2.1 - 27 000,00 zł,
5) Fundacja Pura - Open House Gdynia, VII edycja - 44 000,00 zł,
6) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa - Dni Krytyki Filmowej, IV edycja - 35 000,00 zł,
7) MOZI - Kolekcja ceramiki inspirowana kaszubską sztuką ludową, stworzona z wykorzystaniem technologii druku 3D - 19 000,00 zł,
8) Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra - Wieczory z muzyką organową 2021 - kontynuacja zadania - 9 650,00 zł,
9) Fundacja 4 Sztuki - Buzz Jam - koncerty z autobusu w gdyńskich dzielnicach - 30 000,00 zł,
10) Fundacja Polihymnia - 5. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni - 25 000,00 zł.
 
Przyznane dotacje oznaczają, że każdy miłośnik kultury znajdzie w naszym mieście coś dla siebie. Magię teatru będzie można odkryć między innymi w projektach Fundacji Klinika Kultury: 2021: Odyseja Lemowska oraz Akcja/Generacja 2021.
 
Na kinomaniaków czekają Dni Krytyki Filmowej. To wydarzenie to przede wszystkim filmy, spotkania i dyskusje. Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa jest między innymi organizatorem kina letniego w Orłowie.
 
Recital Joanny Gostkowskiej-Białek na Świętej Górze w czasie Open House Gdynia 2020, fot. Tomek Wilary
Recital Joanny Gostkowskiej-Białek na Świętej Górze w czasie Open House Gdynia 2020, fot. Tomek Wilary

Nie zabraknie również doznań muzycznych. Zapewnią je między innymi: wieczory z muzyką organową zorganizowane przez Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra, Buzz Jam, czyli koncerty z autobusu w gdyńskich dzielnicach oraz Fundacja Polihymnia ze swoim projektem „5. Dni Muzyki Wokalnej”.
 
A miłośnicy lokalnej architektury mogą liczyć na kolejną edycję festiwalu Open House Gdynia, który ponownie otworzy przed uczestnikami miejsca zwykle niedostępne, o niepowtarzalnych i inspirujących wnętrzach.
 
Gdyńska kultura ma nadzieję, że w tym roku pandemia nie popsuje jej szyków i będzie mogła spotykać się ze swoimi widzami na żywo, a nie tylko online.

  • ikonaOpublikowano: 28.01.2021 12:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.04.2021 15:52
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także