Kultura

Kurtyna opadła

Katarzyna Gruszecka-Spychała wręcza Srebrną Kurtynę dla Teatru Ephata. Fot. Michał Puszczewicz

Katarzyna Gruszecka-Spychała wręcza Srebrną Kurtynę dla Teatru Ephata. Fot. Michał Puszczewicz

Sobota to siódmy dzień tygodnia, w którym Bóg odpoczywał po swym stwórczym dziele. To też siódmy dzień Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna”, w którym rozdano nagrody 6. edycji Przeglądu, promującego ponadczasowe i uniwersalne ewangeliczne wartości.

Przez sześć ostatnich dni dziesięć zróżnicowanych, amatorskich zespołów teatralnych z całego kraju, liczących łącznie 147 artystów, przedstawiało swoje spektakle, pobudzając do refleksji, stawiając pytania o sens życia, pokazując wybór pomiędzy dobrem a złem oraz relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. Zaprezentowano 10 spektakli konkursowych oraz pozakonkursowy „Król wschodzącego słońca" w dniu otwarcia w wykonaniu gospodarzy, Grupy Artystycznej Nazaret.

- Wśród artystów najliczniej reprezentowani są młodzi ludzie – licealiści i studenci, ale nie zabrakło grupy dziecięcej i kilku grup osób dorosłych oraz grup osób z niepełnosprawnością. Na scenie królowały w tym roku autorskie scenariusze oparte na baśniach, prozie, fragmentach biblijnych lub nawiązujące do prawdziwych postaci i własnych doświadczeń życiowych. "Kurtyna" obfitowała również w różnorodne formy przekazu – klasyczne inscenizacje teatralne, spektakle ruchu scenicznego i gestu, te z bogatą scenografią i rekwizytami i takie, gdzie światło i ciemność towarzyszyło czerni i bieli bez rekwizytów. Ponadto w związku z nieoczekiwaną nieobecnością dwóch finalistów odbyły się godzinne warsztaty muzyczne i aktorskie adresowane do widzów – podsumowuje Przegląd Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK.


Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia Kack, organizator "Kurtyny". Fot. Michał Puszczewicz
Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, jurorka "Kurtyny" i Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK, organizator "Kurtyny". Fot. Michał Puszczewicz
Po sześciu dniach konkursowych zmagań na deskach teatru zaaranżowanego w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku, przyszedł czas na Galę Finałową. Siódmego dnia Przeglądu odbyły się koncert zespołu Siewcy Lednicy oraz uroczyste rozdanie nagród 6. "Kurtyny".

Koncert zespołu Siewcy Lednicy. Fot. Michał Puszczewicz
Koncert zespołu Siewcy Lednicy. Fot. Michał Puszczewicz
O tym, do kogo trafiła Złota Kurtyna i pozostałe nagrody zdecydowało Jury w składzie:

  • Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki;
  • Maja Garmulewicz – reżyserka oraz scenarzystka;
  • Weronika Łucyk – pedagog teatru, animatorka kultury, specjalistka ds. edukacji Teatru Wybrzeże;
  • Katarzyna Bierecka – śpiewaczka operowa, dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Kack;
  • Anna Halasz – powieściopisarka, polonistka, przewodnicząca Jury;
  • Artur Guza – aktor scen muzycznych, wokalista, kierownik muzyczny, kompozytor, aranżer;
  • Marek Woźniak – amator sztuki oraz teatrów, radca prawny.

Zwycięzcami 6. Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna „Kurtyna” i laureatami Złotej Kurtyny został Teatr Reduta Śląska z Chorzowa, który przedstawił spektakl „Przycisk”.

Laureaci Złotej Kurtyny z Teatru Reduta Śląska. Fot. Michał Puszczewicz
Laureaci Złotej Kurtyny z Teatru Reduta Śląska. Fot. Michał Puszczewicz

- Jednogłośnie nagrodziliśmy spektakl, który bez przesady można ocenić jako wybitny. Nagrodę przyznaliśmy za niezwykłą kompletność dzieła: spektakl cechuje się świetnym scenariuszem, wybitnymi i bardzo równymi kreacjami aktorskimi oraz doskonałą reżyserią. W dodatku porusza palące kwestie i nie daje gotowych odpowiedzi na trudne pytania, lecz zmusza nas do zastanowienia. Jestem pewna, że gdyby trafił na deski któregoś z profesjonalnych teatrów, cieszyłby się dużym powodzeniem u publiczności. Przyznaliśmy także nagrodę specjalna za muzykę dla grupy, która z sukcesem porwała się na przygotowanie musicalu, łącznie z opracowaniem utworów oraz ich wykonaniem instrumentalnym na żywo. W mieście Teatru Muzycznego nie sposób było nie docenić takiego ogromu pracy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i jurorka „Kurtyny”.

- Drodzy przyjaciele, drodzy gospodarze, z całego serca w imieniu tej nieznośnej grupy dziękuję za gościnność, za serdeczność, za atmosferę, którą odczuwaliśmy na każdym kroku, w każdym miejscu. Było nam z wami cudownie. Bardzo się cieszymy, że wreszcie, po raz pierwszy, mogliśmy zaistnieć w Gdyni. Powodem tej wielkiej radości jest fakt, że stworzyliście nam Państwo okazję do przeżycia historycznej chwili. Reduta Śląska działa 89 lat, a jednym z pierwszych reżyserów Reduty Śląskiej była Danuta Baduszkowa. I podczas naszej obecności tutaj, po raz pierwszy przeżyliśmy historyczny moment, że mogliśmy zwiedzić, poznać wielkie dzieło Pani Danuty. W 1955 roku Danuta Baduszkowa reżyserowała nam spektakl "Henryk VI na łowach", który zdobył wszystkie możliwe nagrody na wszystkich przeglądach i festiwalach. A dzisiaj naszą obecnością chcieliśmy Państwu i Wam Przyjaciele udowodnić, o czym wszyscy wiemy, tylko może nie zawsze pamiętamy, że teatr to nie tylko miejsce zabawy, ale to miejsce refleksji, zadumy i bardzo często poruszanie problemów, o których nie wszyscy mają odwagę mówić. Serdecznie dziękuję! - mówiła odbierając nagrodę Barbara Michalik, prezes Teatru Reduta Śląska.


Laureaci Brązowej Kurtyny z Małej Akademii Teatralnej. Fot. Michał Puszczewicz
Laureaci Brązowej Kurtyny z Małej Akademii Teatralnej. Fot. Michał Puszczewicz
Pozostałe nagrody przypadły:

  • Brązowa Kurtyna dla Małej Akademii Teatralnej z Pruszcza Gdańskiego za spektakl „Cicha noc”,
  • Srebrna Kurtyna dla Teatru Ephata z Gdańska za spektakl „Law story”,
  • Kurtyna Specjalna dla Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl „Miłość zmartwychwstała”,
  • Kurtyna Dla Najlepszej Aktorki dla Wspólnoty Aktorek Grupy Teatralnej Czarne Owieczki ze wsi Pniewite,
  • Kurtyna Dla Najlepszego Aktora dla odtwórcy głównej roli męskiej w spektaklu „Cicha noc” Małej Akademii Teatralnej z Gdańska,
  • Kurtyna Medialna dla Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl „Miłość zmartwychwstała”,
  • Kurtyna Publiczności dla Teatralnej Szóstki z Rumi za spektakl „Tam gdzie spadają anioły”.

Kurtyna opadła w sobotę. Ponownie, po raz siódmy, pójdzie w górę za rok.

  • ikonaOpublikowano: 28.11.2021 12:55
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.11.2021 13:36
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona