Kultura

Kwiecień w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni. Na pierwszym planie szare schody prowadzące do budynku. Powyżej widoczne wejście do muzeum oraz piaskowa bryła budowli. Na fasadzie widoczny napis-logotyp

fot. Bogna Kociumbas (materiały Muzeum Miasta Gdyni)

Wirtualne zwiedzanie wystawy, wykłady poświęcone architekturze czy gra miejska dla dzieci i młodzieży – to niektóre z ciekawych, kwietniowych propozycji Muzeum Miasta Gdyni. Placówka przy ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza na spotkania online i na żywo – w przestrzeni miasta.


Muzeum Miasta Gdyni po raz kolejny udowadnia, że pandemia mu niestraszna, a oferta online także może być niezwykle interesująca. W kwietniu placówka zaprosi gdynian i wszystkich sympatyków m.in. na wirtualne spacery czy oprowadzanie po wystawie.

9 kwietnia, godz. 16:00 – [online] Znamy się! Czym skorupka za młodu – wirtualne oprowadzanie po wystawie Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci
Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie wydarzenia.

Już w piątek, 9 kwietnia będziemy mogli przyjrzeć się twórczości artysty-projektanta Janusza Kaniewskiego. Wszystko za sprawą wirtualnego oprowadzania po wystawie „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom w ramach cyklicznych działań animacyjnych „Znamy się!”.

15 kwietnia, godz. 11:00 – [online] Co słychać? – spotkanie online z pracownikiem Radmoru dla seniorów i seniorek w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa
Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie wydarzenia

W każdy trzeci czwartek miesiąca w muzeum spotykają się gdyńscy seniorzy i seniorki w ramach Klubu Doborowego Towarzystwa, oczywiście online. 15 kwietnia o godz. 11:00 będą mieli okazję gościć obecnego kierownika Pracowni Konstrukcji Mechanicznych Radmor. Grzegorz Bojke opowie o zmianach, jakie zaszły w firmie na przestrzeni lat, a także jak aktualnie wygląda praca projektowa przy produkowanym przez nią sprzęcie.

Spotkanie będzie udostępnione na kanale YouTube Muzeum Miasta Gdyni. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i jest częścią działań w ramach muzealnego Klubu Doborowego Towarzystwa.

17 kwietnia, godz. 11:00 – Muzeum w terenie – gdyńska gra miejska dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunem
Bilety: dla dziecka wraz z opiekunem to 20 zł, dla drugiego dziecka: 5 zł - dostępne na stronie.

Wyjście poza świat wirtualny i mury muzeum zapewni gra miejska dla dzieci, którą zaplanowano na sobotę, 17 kwietnia. Jej uczestnicy będą odkrywać detale gdyńskich kamienic. Gra zacznie się przed siedzibą Muzeum Miasta Gdyni, skąd wyruszy w miasto. W niespełna półtorej godziny pozwoli odkryć prawdziwe dzieła sztuki gdyńskiego modernizmu w architekturze.

23 kwietnia, godz. 16:00 – [online] Znamy się! Detal w architekturze – wirtualne oprowadzanie po ulicy Słupeckiej
Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie wydarzenia

Wirtualny spacer po ulicy Słupeckiej to doskonała propozycja dla każdego, kto interesuje się gdyńską architekturą. Tomasz Sosnowski z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni zabierze uczestników do wybranych miejsc na Działkach Leśnych. Za pomocą platformy Zoom pokaże, jak odkrywać perełki architektoniczne i ukryte detale bez wychodzenia z domu.

Wirtualny spacer po ulicy Słupeckiej odbywa się w ramach cyklicznych działań animacyjnych „Znamy się!”.

24 kwietnia, godz. 14:00 – [online] Dostępna sobota – spotkanie z pracownikiem Radmoru tłumaczone na Polski Język Migowy
Dostęp do wydarzenia jest bezpłatny.

W kwietniu w ramach cyklu Dostępna sobota Muzeum Miasta przybliży osobom niesłyszącym i niedosłyszącym historię firmy Radmor. Bohaterem spotkania będzie obecny kierownik Pracowni Konstrukcji Mechanicznych. Grzegorz Bojke opowie o zmianach, jakie zaszły w firmie na przestrzeni lat, a także jak aktualnie wygląda praca projektowa przy produkowanym przez nią sprzęcie.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy przez Joannę Olejnik. Film ze spotkania opublikowany zostanie na profilu Facebook Muzeum Miasta Gdyni oraz na profilu YouTube.

29 kwietnia, godz. 17:00 – [online] Perły – wykład dr. hab. Jacka Friedricha pt. Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu
Bilety: bezpłatnie, obowiązują zapisy na stronie wydarzenia.

Czy wiesz, że budynek obecnego Domu Marynarza, przy alei Marszałka Piłsudskiego był niegdyś jedną z pereł modernizmu? Więcej na jego temat będzie można dowiedzieć się podczas wykładu online z cyklu „Perły - Dom Marynarza. Od modernizmu do socrealizmu”. W czwartek, 29 kwietnia poprowadzi go dr hab. Jacek Friedrich.

Wykład to szansa na prześledzenie procesu, jaki dokonał się od powstania w 1929 roku modernistycznego Domu Zdrojowego w Gdyni do jego przemiany w socrealistyczny budynek Domu Marynarza w roku 1952.

Jacek Friedrich - historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, aktualnie dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. Piotra Krakowskiego (UJ 1989), a rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego (UG 2000). Od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Autor i redaktor ponad stu publikacji naukowych oraz kilku książek. Autor i współautor wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 31.03.2021 09:25
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.04.2021 14:32
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona