Kultura

„Lombard” i „Pisklaki” – gdyńscy laureaci MDAG

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni zdobył film „Lombard”. Na zdj. (od prawe): Małgorzata Muraszko, Maciej Cuske, Maciej Salamon i Honorata Martin // fot. Anna Rezulak

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni zdobył film „Lombard”. Na zdj. (od prawe): Małgorzata Muraszko, Maciej Cuske, Maciej Salamon i Honorata Martin // fot. Anna Rezulak

W czwartek, 19 maja podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowym poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Trzyosobowe jury w składzie Maciej Cuske, Honorata Martin i Maciej Salamon przyznało ją najlepszemu spośród dwunastu filmów nominowanych do Konkursu Głównego. Oprócz tego wręczono również Nagrodę Etnomatograf Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 
Choć 19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity trwa jeszcze do 22 maja, gala wręczenia nagród odbyła już w czwartek, 19 maja. Podczas ceremonii poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Nagrody Etnomatograf. Uroczystość w Gdyńskim Centrum Filmowym połączona była z jedynym pokazem filmu „Podwodne życie Jacques’a Cousteau” w reż. Liz Garbus.
 
W tegorocznym gdyńskim jury zasiadali: Maciej Cuske, Honorata Martin i Maciej Salamon. I to oni ogłosili podczas gali wyniki konkursu.
 
Zdobywcą tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i tym samym zdobywcą 15 tys. zł został film pt. „Lombard” wyreżyserowany przez Łukasza Kowalskiego.
 
– Nagrodę tę przyznajemy za wyjątkową czułość i uważności w przedstawieniu pracowników tytułowego lombardu. Autorzy sprawili, że poczuliśmy się jak część rodziny, będąc świadkami ich dramatów i tryumfów, dzieląc z bohaterami radości i smutki dnia powszedniego. Gorąco im kibicujemy w nierównej walce z codziennością. Przy okazji namawiamy do zakupów na aukcjach Allegro lombardu Helikopter II lub osobistej wizyty na ul. Wytrwałych 1A w Bytomiu – informują członkowie jury.
 

W tym roku w Gdyni przyznano także wyróżnienie. Otrzymał je film pt. „Pisklaki” w reżyserii Lidii Dudyza pokazanie niezwykłego dziecięcego tria, które uczy nas, jak ważne są emocje, uczucia, empatia, czułość i dotyk”.
 
Po raz drugi na festiwalu nagrodę wręczył również Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nagroda Etnomatograf trafiła do najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej.

Trzyosobowe jury w składzie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Anna Ratajczak-Krajka i Waldemar Elwart wyróżniło dokument, który ich zdaniem w najczulszy sposób ukazuje autentyczne oblicze człowieka.
 
– Wytypowane do konkursu filmy łączy pełne wrażliwości spojrzenie na różne aspekty współczesności, autentyczność, ale także unikalne środki artystycznego wyrazu. Rdzenna ludność walcząca przekazem medialnym o dziewicze terytoria amazońskiej dżungli; medytacyjna rzeczywistość buddyjskich mniszek na tybetańskim płaskowyżu; trudne losy afrykańskich migrantów marzących o Europie; historia chińskiego ludu Miao czy w końcu szalona wytwórnia filmowa Wakaliwood w Ugandzie – wachlarz tematów i form był naprawdę szeroki – mówią członkowie jury z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
 
Nagroda Etnomatograf trafiła do reżyserki Dongan Chen za film „Zdradzone pieśni”.
 
Na zdj. Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Anna Ratajczak-Krajka i Waldemar Elwart z Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku // fot. Anna Rezulak
– Za niezwykłą czułość dla bohaterów oraz to, że jak w soczewce skupia wielowymiarowość skomplikowanych relacji między polityką, religią i losami zwykłych ludzi, za ukazanie przykładu, jak w mediach i propagandzie zachować autentyczne dziedzictwo i kulturę przodków – Nagroda Etnomatograf trafia w ręce reżyserki Dongan Chen za film „Zdradzone pieśni”. Dojrzałość debiutu, syntetyczność narracji i zarejestrowanie zjawisk, które niepostrzeżenie zmieniają rzeczywistość wokół zasługują na najwyższe wyróżnienie – uzasadnili swój wybór jurorzy.
 
Przypomnijmy, że część online 19. edycji Millennium Docs Against Gravity potrwa od 24 maja do 5 czerwca. Wybrane tytuły będzie można obejrzeć na stronie internetowej MDAG.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.05.2022 11:06
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.05.2022 15:51
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także