Kultura

„Miasto Słowa” - literackie święto na horyzoncie

fot. Magdalena Czernek

fot. Magdalena Czernek

Spotkania z pisarzami, książkowe premiery, spektakle, koncerty i warsztaty. Gdynia po raz kolejny stanie się stolicą polskiej literatury. Wszystko za sprawą festiwalu „Miasto Słowa”, który towarzyszy finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA. Wydarzenie potrwa od 24 do 30 sierpnia. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. A jego najważniejszym punktem będzie ogłoszenie tegorocznych laureatów Gdyńskiej Kostki Literackiej.
 
To będzie idealne zwieńczenie wakacji, które przyniesie wszystko, co najważniejsze w literaturze. W ramach tegorocznej edycji festiwalu „Miasto Słowa” zaplanowano 50 spotkań z pisarzami i pisarkami, a także wiele warsztatów – nie tylko dla dzieci. Nie zabraknie również muzycznych i filmowych wrażeń. Wydarzenia będą się odbywać w kilku punktach miasta: na placu Grunwaldzkim, w Gdyńskim Centrum Filmowym czy Muzeum Emigracji.
 
Ostatnie miesiące były dla nas trudne, ale jestem przekonany, że skłoniły nas do refleksji. Samo funkcjonowanie sektora wydawniczego i czytelniczego było w poważny sposób utrudnione. To właśnie w książkach często szukaliśmy nie tylko pocieszenia, ale też odpowiedzi. Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo. Nie tylko dlatego, że będzie jedną z nielicznych, w tym roku, okazji do spotkania i wspólnej rozmowy, ale też do namysłu nad tym, co nas czeka i jak musimy przewartościować nasze myślenie o świecie, by stawić mu czoła w tych nowych okolicznościach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


 

NLG 2020


„Miasto Słowa” towarzyszy finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA. To jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych polskim autorom i tłumaczom. Dlatego na początek zapoznamy się z tymi punktami programu, które są poświęcone nagrodzie.
 
Tradycyjnie odbędą się spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w poszczególnych kategoriach. 26 sierpnia miłośnicy literatury będą mogli posłuchać rozmowy z Barbarą Klicką, Dorotą Kotas, Katarzyną Michalczak, Wojciechem Nowickim oraz Radkiem Rakiem. To autorzy nominowani w kategorii proza. Spotkanie z nimi, w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego, poprowadzi Maciej Jakubowiak. Tego samego dnia w centrum uwagi będą też finaliści kategorii przekład na język polski. Spotkanie z Wawrzyńcem Brzozowskim, Leszkiem Engelkingiem, Grzegorzem Franczakiem, Beatą Kubiak Ho-Chi oraz Piotrem Sommerem poprowadzi Marcin Sendecki. Odbędzie się ono w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na kolejną serię spotkań nie trzeba będzie długo czekać. Już dzień później, 27 sierpnia w sali Warszawa, Piotr Kieżun porozmawia z Michałem Milczarkiem, Pawłem Piotrem Reszką, Agatą Sikorą, Pawłem Sitkiewiczem oraz Urszulą Zajączkowską, czyli autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej. Kilka godzin później przepytania zostaną finaliści kategorii poezja: Tomasz Bąk, Konrad Góra, Monika Lubińska, Marcin Mokry i Joanna Oparek. Spotkanie, w sali Warszawa, poprowadzi Paulina Małochleb.
 
Wszystkie rozmowy z nominowanymi do nagrody będą transmitowane na żywo na facebookowym profilu Nagrody Literackiej GDYNIA oraz na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej.

Uroczysta gala Nagrody Literackiej GDYNIA odbędzie się 28 sierpnia w Muzeum Emigracji. Wtedy poznamy tegorocznych laureatów Kostki Literackiej. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na placu Grunwaldzkim lub na facebookowym profilu Nagrody Literackiej GDYNIA oraz na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej. 
 
Przewidziano też dodatkowe spotkanie z laureatami nagrody. 30 sierpnia w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego poprowadzi je Michał Nogaś. Streaming dostępny będzie na wymienionych już wyżej kanałach.

Festiwalowe atrakcje

 
Program festiwalu „Miasto Słowa” co roku zaskakuje bogactwem i różnorodnością wydarzeń. Nie inaczej będzie tym razem. 
 
Nie można sobie wyobrazić lepszego końca wakacji. Będą spotkania laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, a także cała masa pisarzy i pisarek, którzy przyjadą tu podzielić się swoimi nowymi książkami – mówi Szymon Kloska, kurator festiwalu Miasto Słowa i rzecznik prasowy Nagrody Literackiej GDYNIA.
 
Od 24 do 30 sierpnia gościć będziemy w Gdyni znamienitych polskich autorów i autorki.
 
Spotkania z polskimi literatami będą się odbywać w muszli na placu Grunwaldzkim. 24 sierpnia o swoich książkach opowiedzą: Aleksandra Radomska, Jakub Małecki i Mikołaj Łoziński. Krzysztof Varga, Stefan Chwin, Izabela Morska oraz Mira Marcinów będą za to gościć na festiwalu 25 sierpnia. Kolejne dni to kolejne rozmowy z autorami. 28 sierpnia zaplanowano spotkanie z Manuelą Gretkowską oraz Zygmuntem Miłoszewskim. Z kolei 29 sierpnia będzie można posłuchać Marka Niedźwieckiego, Mikołaja Grynberga, Marty Stecewicz-Paixao, Weroniki Wawrzkowicz, Katarzyny Tubylewicz, a także Doroty Masłowskiej. Tego dnia ponownie w gdyńskiej muszli zagości też Manuela Gretkowska. Ostatniego festiwalu po raz drugi pojawi się również Dorota Masłowska, która wraz z Martą Dymek opowie o książce „Jadłonomia po polsku”. 30 sierpnia zaplanowano także spotkania z Katarzyną Nosowską i Stanisławem Łubieńskim.
 
Organizatorom „Miasta Słowa” zależy, aby rozmów z pisarzami mogło posłuchać jak najwięcej osób. Dlatego podobnie jak w przypadku spotkań z nominowanymi do NLG, będą one transmitowane na facebookowym profilu Nagrody Literackiej GDYNIA oraz na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej.
 
Istotnym punktem programu będzie też dyskusja wokół książki „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”. Udział wezmą : Agata Bielik-Robson, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka i Tomasz Swoboda. Spotkanie odbędzie się 29 sierpnia w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Prowadzą je Maciej Jakubowiak i Szymon Kloska.


Kultura dla dzieci i dorosłych


„Miasto Słowa” to nie tylko książki. Uczestnicy festiwalu mogą liczyć również na atrakcje teatralne, muzyczne czy kinowe. Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych miłośników słowa.
 
Już pierwszego dni festiwalu trafi się spora dawka sztuki i to w aktorskim wydaniu. 24 sierpnia na placu Grunwaldzkim Roma Gąsiorowska będzie czytać fragmenty dzieł laureatek Nagrody Literackiej GDYNIA – Magdaleny Tulli oraz Zyty Oryszyn. Natomiast wieczorem na patio Gdyńskiego Centrum Filmowego aktorzy Teatru Gdynia Główna zagrają spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” na motywach „Potopu” Salci Hałas.
 
Miłośnicy kina z pewnością znajdą coś dla siebie w cyklu „Literatura i film”. W jego ramach wyświetlone zostaną produkcje związane z literaturą. Widzowie zobaczą: „Film o Pilchu” w reżyserii Adama Lewandowskiego, „My Generation” Davida Batty, „Księcia i Dybuka” autorstwa Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Całą przyjemność po stronie kobiet” w reżyserii Barbary Miller oraz „Zjedz to!” Granta Baldwina.
 
W tegorocznym programie będzie się działo również muzycznie. Koncerty, na placu Grunwaldzkim, zagrają Marcin Mokry i Bartek Horyza, Piotr Zemła Trio, a także Bisz/Radex.
 
Kiedy dorośli będą słuchać opowieści autorów, najmłodsi też będą się dobrze bawić. Do wyboru mają wiele możliwości, a każdy dzień to nowa przygoda. Dzieci będą mogły wziąć udział w spacerze przyrodniczym lub licznych warsztatach np. o tematyce komiksowej, Young Power czy pop-up books. Przygotowano też zajęcia z książką o przyjaznej przestrzeni miejskiej. Wszystkie atrakcje będą się odbywać na patio Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 
Specjalne warsztaty dla dzieci przygotuje Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Będą to zajęcia rzemieślnicze wokół książki „Pracownia Aurory”. Na te oraz wszystkie inne warsztaty obowiązują zapisy. Należy wysłać maila na adres: promocja@bibliotekagdynia.pl. W temacie wiadomości trzeba wpisać tytuł wybranego warsztatu.
 
Ci, którzy lubią leniuchować powinni się z kolei wybrać na literacki coming out, czyli leżakowanie z książką na placu Grunwaldzkim.
 
Szczegółowy program dostępny na: www.nagrodaliterackagdynia.pl facebooku Nagrody Literackiej Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 21.08.2020 20:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.08.2020 23:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona