Kultura

Mikołajki #wGdyni pełne miłych niespodzianek

W tym roku Mikołaj ponownie odwiedzi Gdynię // mat. prasowe

W tym roku Mikołaj ponownie odwiedzi Gdynię // mat. prasowe

Gdzie będzie można spotkać świętego Mikołaja? Tradycyjnie w Gdyni. Już 6 grudnia muszla koncertowa przy placu Grunwaldzkim stanie się jego centrum dowodzenia. W olśniewającej scenerii z radością będzie przyjmował listy od dzieci i zapozuje do pamiątkowego zdjęcia. W tym roku świąteczna scenografia zaskoczy gdynian, ponieważ po raz pierwszy będzie nawiązywała do morskich akcentów.

We wtorek, 6 grudnia muszla koncertowa przy placu Grunwaldzkim stanie się centrum dowodzenia świętego Mikołaja, który z pomostu nawigacyjnego opowie najmłodszym o swoich wspomnieniach związanych z Gdynią. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.30.

Tego dnia, poza spotkaniem z Mikołajem, na najmłodszych będzie także czekać m.in. wspólne śpiewanie, tańczenie i zabawy z elfami. A wypatrywanie ulubionego gościa umili dzieciom kubek rozgrzewającego kakao.

Na placu Grunwaldzkim stanie także ośmiometrowa choinka. Uczestnicy gdyńskich mikołajek będą świadkami uruchomienia tych świątecznych iluminacji.

Na spotkanie przybędzie prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który wspólnie z Mikołajem i elfami wręczy dzieciom słodkie upominki.

Mikołajki w Konsulacie Kultury– W Konsulacie Kultury 6 grudnia o godz. 12.00 mamy mikołajkowy koncert rodzinny. 7 grudnia przygotowaliśmy dla dzieci spektakl o Plastusiu, który będzie ubierał choinkę, więc przygotuje nas do świąt. A w niedzielę, 11 grudnia o godz. 11.00 w sali Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej zagra nasza ulubiona Mała Gdyńska Filharmonia. Koncert o godz. 11.00 jest już wyprzedany, ale o godz. 13.00 mamy dodatkowy pokaz, więc zapraszamy, bo są jeszcze miejsca i wspólnie możemy przygotować się do świąt, zbudować rodzinną atmosferę i po prostu pokolędować – informuje Beata Nawrocka, dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury. 
Moc atrakcji czeka na dzieci i ich rodziców w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 już od 6 grudnia. Co w tym roku pojawi się w programie?

 • 6 grudnia o godz. 12.00 – Rodzinny koncert mikołajkowy. Wiek 0-99. Bilety w cenie 6 zł.
Podczas koncertu trzy wokalistki zabiorą najmłodszych gdynian w muzyczną podróż. Wspólnie będziemy słuchać, ale także doskonale bawić się z muzykami. Usłyszymy pastorałki, polskie kolędy oraz zagraniczne piosenki świąteczne. A na koniec uczestników odwiedzi specjalny gość – święty Mikołaj.

Na scenie wystąpi zespół „The White Sounds” w składzie: Kinga Rutschka-Pruś – wokal, Karolina Adamiak-Pruś – wokal, Katarzyna Laszkowska – wokal i Ariel Suchowiecki – fortepian.

 • 7 grudnia o godz. 12.00mikołajkowy spektakl dla dzieci „Plastusiowy Pamiętnik”. Bilety w cenie 6 zł.
„Szkolne przygody Tosi i Plastusia” to spektakl teatralny dla najmłodszych, ale i starszym zakręci się w oku łezka na widok sympatycznego ludzika, którego pamiętają z dziecięcych lat.

Na scenie pojawią się Tosia i Plastuś, a także przybory z piórnika. Będzie również straszny Kałamarz, z którym Plastuś stoczy pojedynek czy niegrzeczny Witek. Wyjątkowo z Plastusiem będzie można pośpiewać, bo adaptacja wzbogacona jest o autorskie piosenki. Tak więc będzie można zobaczyć, jak wyglądało szkolne życie, kiedy nasze babcie nosiły fartuszki i używały do pisania stalówek.

W spektaklu występują: Hanna Łubieńska, Jakub Piprowski, Magdalena Kurek i Dorota Sadowska. Tekst: Maria Kownacka, adaptacja: Ola Lis, reżyseria: Dariusz Majchrzak, scenografia i kostiumy: Magdalena Kurek, muzyka: Mateusz Lipiński, światło i dźwięk: Martyna Janczewska.

Bajka jest przeznaczona dla dzieci od 3 do 9 lat. Czas trwania: 50 min.

 • 11 grudnia o godz. 11.00 (wyprzedany) i 13.00 – świąteczny koncert pt. „Dzwonki, sanie i świąteczne kolędowanie” Mała Gdyńska Filharmonia. Bilety w cenie 25 zł.
Dzieci uwielbiają święta. Magię choinki, prezenty i świąteczne kolędowanie. Dlatego Konsulat Kultury zaprasza całe rodziny na niezapomniany świąteczny koncert, w którym nie zabraknie najpiękniejszych kolęd, pastorałek i muzycznych przebojów. Będzie wokalnie i instrumentalnie – w sam raz na święta.

Wykonawcy: chór żeński IV wydziału Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Beaty Śnieg. Koncepcja i prowadzenie: Karolina Klawitter.

Koncerty odbędą się w sali Portu Gdynia przy ul. Rotterdamskiej 9.

Z kolei dla nieco straszych Konsulat Kultury przygotował następujące propozycje:

 • 6 grudnia o godz. 19.00 – „Świątecznie” – Renata Irsa z zespołem. Bilety w cenie 50 zł.
Podczas koncertu mikołajkowego, poza autorskimi utworami z albumów „Nie z tej bajki” i „Czerwona spódnica”, muzycy zaprezentują znane świąteczne piosenki innych artystów w nowych aranżacjach jazzowych.

Renata Irsa to wokalistka o rzadko spotykanej trzyoktawowej skali głosu, autorka tekstów i muzyki, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W swojej twórczości łączy gatunki muzyczne, a ich wspólnym mianownikiem jest jazz. Koncerty Renaty Irsy to uczta muzyczna i słowna, dźwięki zagrane przez znakomitych muzyków, duża dawka dobrej energii i poczucia humoru.

 • 22 grudnia o godz. 19.00 – Koncert świąteczny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego. Bilety w cenie 20 zł.
Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego został założony w 2001 roku z inicjatywy studentów i władz uczelni. Jego członkami są studenci, absolwenci, pracownicy uniwersytetu oraz osoby niezwiązane z placówką. Chór wykonuje utwory z różnych epok: od średniowiecza po współczesność, zarówno utwory a cappella jak i duże formy oratoryjne.
Z okazji świąt zaprezentują wyjątkowy repertuar bożonarodzeniowy.

„Królowa Śniegu” w Teatrze Miejskim


Z okazji mikołajek Teatr Miejski przygotował dla dzieci spektakl pt. „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena. Przedstawienie będzie można obejrzeć 3, 4, 6 i 7 grudnia. Baśń wyreżyserował Krzysztof Babicki

Nieśmiertelna baśń Andersena opowiada o przyjaźni Gerdy i Kaja wystawionej na próbę przez okrutną Królową Śniegu. Barwne losy dwójki przyjaciół i fascynująca osobowość zimnej władczyni od lat przenoszą czytelników i widzów w magiczną przestrzeń, w której na szczęście, po wielu nieprzewidywalnych przygodach – dobro zwycięża.

W dniach 3 i 4 grudnia w teatrze odbędą się warsztaty dla dzieci, a po spektaklu – będzie można sobie zrobić grupowe zdjęcie z aktorami.

Więcej informacji o spektaklu znajduje się na stronie teatru.

XXII Złaz Mikołajkowy


Z kolei Klub Krajoznawców „BLIZA” i Klub SKKT „Morski Niedzwiedź” Oddział Morski PTTK w Gdyni  we wtorek, 6 grudnia organizują XXII Złaz Mikołajkowy z metą na Świętej Górze w Chyloni – w miejscu  kultu św. Mikołaja.

To dobra okazja na wspólną wędrówkę i spotkanie z Mikołajem, integrację dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz poznanie Gdyni podczas czynnego wypoczynku.

Więcej informacji o trasach oraz zgłoszenia przyjmuje OM PTTK pod nr tel. 500 567 834 lub mailowo: wrzosekgdynia@wp.pl.

„Mikołajkowy Kompas”


W sobotę, 10 grudnia odbędzie się rajd na orientację pt. „Mikołajkowy Kompas”. Organizatorzy informują, że na wszystkich aktywnych mieszkańców czeka magiczna, przedświąteczna atmosfera, a wszyscy uczestnicy wystartują w czerwonych czapkach.

Każdy otrzyma bogate pakiety startowe, mikołajkowe czapki, unikatowe numery startowe, piękne medale, obfity rajdowy bufet i nagrody, o które zdecydowanie warto powalczyć. Losowane będą m.in. bilety na rejs do Szwecji na wiosenny „Kompas Wikingów”.

Podczas rajdu do wyboru będzie pięć tras pieszych i okazja, aby spotkać na szlaku tajemniczego gościa.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Więcej informacji i zapisy na stronie: www.zkompasem.pl.

Organizatorzy: Gdynia, Agencja Rozwoju Gdyni. Partner medialny: Radio Gdańsk. Partnerzy: OPEC, ENERGA Grupa Orlen, Port Gdynia.

 • ikonaOpublikowano: 24.11.2022 08:45
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 07.12.2022 15:55
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona