Aktualności

Morska odsłona Open House Gdynia

Morska odsłona Open House Gdynia // mat.prasowe Open House / fot. Dariusz Sobiecki, Dominik Jagodziński, Kuba Kujawa, Bartłomiej Ponikiewski, Hanna Kozicka, Sławomir Okoń
Czy ciekawi Was, jak wygląda wnętrze dawnego Banku Polskiego? Jaki widok można podziwiać z wieży kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa? Albo który budynek nazywany był „gdyńskim wysokościowcem”? Jeśli tak, to odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych, dotyczących gdyńskiej architektury, znajdziecie podczas czwartej edycji festiwalu Open House, który w dniach 25-27 maja odbywać się będzie w Gdyni. W programie zwiedzanie, spacery, wystawy fotografii gdyńskich twórców, koncerty i debata z ekspertami w dziedzinie projektowania.

Open House Gdynia to polska odsłona międzynarodowego festiwalu, który na całym świecie otwiera drzwi do dobrze zaprojektowanych przestrzeni. W czasie jednego weekendu organizatorzy zapraszają do najciekawszych miejskich lokalizacji na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.
 
Każda z edycji festiwalu skupia się wokół tematu przewodniego, którym w tym roku jest morze. Nie da się opowiadać o Gdyni z pominięciem jej morskiego rodowodu, tak jak nie da się mówić o polskiej obecności nad Bałtykiem nie wspominając o Gdyni. Dlatego też w czwartej edycji Open House Gdynia otwarte zostaną lokalizacje powiązane z morzem, eksperci i mieszkańcy wspólnie wezmą pod lupę morską tożsamość miasta. Do tematu nawiązują zarówno lokalizacje, jak i tematyka wydarzeń towarzyszących.
 
– Czwarta edycja festiwalu to spójna kuratorsko wizja, nad którą pracowaliśmy cały rok, żeby w ten jeden majowy weekend pokazać to, co najlepsze w mieście i dostosować program do różnych zainteresowań i potrzeb mieszkańców oraz wszystkich tych, którzy Gdynię chcą poznać. Miasto i morze oznacza, że poruszamy się w szerokiej tematyce morskości: poprzez emblematyczne modernistyczne ikony Gdyni, takie jak Bankowiec, budynek PLO, Dworzec Morski, po spacery śladami portowych opowieści. Open House Gdynia to cały weekend celebracji miasta. Architektura jest zawsze obecna, ale czasem staje się tylko tłem do interwencji artystycznych. W tej edycji odbędą się długo wyczekiwane wystawy indywidualne wybitnych gdyńskich fotografów - Joanny ‘froty’ Kurkowskiej, Doroty Ozy Kareckiej i Pawła Jóźwiaka – mówi Diana Lenart, założycielka i kuratorka Open House Gdynia.
 
Festiwal to także szansa, by zajrzeć do pięknie zaaranżowanych mieszkań prywatnych i porozmawiać z ich mieszkańcami. Zobaczymy między innymi dwa premierowe mieszkania w gdyńskim Bankowcu, czy wnętrza zaprojektowanej przez Jana Sikorę Willi Gdyńskiej. W mieszkaniu Diany Lenart, będącym jednocześnie centrum dowodzenia Open House Gdynia, oprócz zwiedzania odbędzie się performance Izabelli ‘Izes’ Sawickiej
 
W ramach festiwalu 26 maja o godz. 20.30 odbędzie się też długo wyczekiwany koncert zespołu The Shipyard, a 27 maja o godz. 14.00 w ogrodzie jednego z domów prywatnych właściciele zapraszają na koncert pianistki Katarzyny Borek i wystawę malarstwa Edgara J. Pilla. Swój wernisaż prac malarskich zaplanował także Jacek Piątek. Odbędzie się on 27 maja o godz. 17.30 w orłowskim Kurhausie (ul.Orłowska 2). Jednak wcześniej, już od godz.10.00 będzie można zobaczyć twórcę przy pracy – możemy spodziewać się malowania na żywo z widokiem na morze. Wystawę będzie można ogladać do 10 czerwca.
 
25 maja o godz. 18.00 w hotelu Mercure odbędzie się inicjująca festiwal debata „Gdynia. Morze wizji i możliwości”. Wspólnie z ekspertami odpowiemy na pytania, w jakim kierunku Gdynia rozwijała się w ostatnim czasie, a w jakim będzie rozwijać się w przyszłości. Swój udział w dyskusji potwierdzili: Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, dr hab. Jan Sikora, kierownik Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych, architekt Jerzy Wolski – Wolski Architekci, architekt Tomasz Janiszewski – BJK Architekci oraz Katarzyna Rodziewicz, architekt wnętrz z POTE Architekci. Debatę poprowadzi dziennikarz gospodarczy Maciej Dzwonnik.
 
Gdynia jest pierwszym polskim miastem, w którym odbyła się impreza.
 
Wstęp wolny do wszystkich lokalizacji. W wybranych miejscach obowiązują rezerwacje. Część lokalizacji i wydarzeń została dostosowana pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych i niesłyszących.
 
Mecenasem wydarzenia jest Invest Komfort.
 
Lista lokalizacji i wydarzeń: www.ohgdynia.org, www.facebook.com/OpenHouseGdynia, www.instagram.com/openhousegdynia.
  • Open House Gdynia 2018 - plakat
  • Akwarium Gdyńskie // mat.prasowe OHG / fot.Dominik Jagodziński
  • Dalmor // mat.prasowe OHG / fot.Dariusz Sobiecki
  • Kapitanat Portu // mat.prasowe OHG / fot.Dominik Jagodziński
  • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa // mat.prasowe OHG / fot.Kuba Kujawa
  • PLO // mat.prasowe OHG / fot. Bartłomiej Ponikiewski
  • Urząd Miasta Gdyni // mat.prasowe OHG / fot. Hanna Kozicka
  • Willa Gdyńska // mat.prasowe OHG / fot. Paweł Mądry
  • Wydział Oceanografii UG // mat.prasowe OHG / fot. Dominik Jagodziński