Kultura

Po „Vincencie" kręcą malowanych „Chłopów"

Antek i Jagna - namalowany kadr z filmu „Chłopi” // mat. prasowe, malarz: Małgorzata Kuźnik

Antek i Jagna - kadr z filmu „Chłopi” // mat. prasowe, malarz: Małgorzata Kuźnik

Po sukcesie animacji „Twój Vincent”, reżyserka Dorota Kobiela postanowiła stworzyć kolejne dzieło. Film „Chłopi”, na podstawie powieści Władysława Reymonta, zostanie zrealizowany z wykorzystaniem tej samej techniki malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie. Ostatnie dogrywki były kręcone między innymi na łonie przyrody w Gdyni.

 
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Chłopi”, który powstanie w technice animacji malarskiej. Obecnie trwa rekrutacja malarzy w studiach: w Polsce, Serbii i na Ukrainie. Niebawem rozpocznie się montaż, a na początku przyszłego roku grupa malarzy rozpocznie prace w studio BreakThru Films w Sopocie. Premiera filmu odbędzie się za dwa lata.


„Chłopi” to najnowszy film w reżyserii Doroty Kobieli - artystki nominowanej między innymi do Oscara, Złotych Globów i Nagród BAFTA.

Produkcja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem tej samej techniki malarskiej, co poprzedni obraz Kobieli - „Twój Vincent". W czwartek, 19 listopada tak zwane dogrywki były kręcone w Gdyni w Rezerwacie Przyrody Kępa Redłowska, przy wejściu na plażę numer 13.






- Film „Chłopi” powstał na podstawie powieści Reymonta, która otrzymała nagrodę Nobla. Uważam, że to wspaniała powieść, którą warto jest jeszcze raz zobaczyć we współczesnym ujęciu, które my zupełnie inaczej pokazujemy. Powstanie 80 tysięcy namalowanych obrazów - każdy z nich namalowany przez artystę i w związku z tym jest to dość kosztowne przedsięwzięcie oraz bardzo czasochłonne - opowiada reżyserka Dorota Kobiela.
 

Historia filmu oparta jest na noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta. Książka ukazuje życie na wsi na przełomie XIX i XX wieku. Dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, sezonowych prac polowych i wiejskich obyczajów. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny.

Unikalny mikroświat wiejskiej społeczności jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Na planie filmowym obok Kamili Urzędowskiej, Roberta Gulaczyka, Mirosława Baki, Andrzeja Konopki, Ewy Kasprzyk i Sonii Mietielicy, pojawili się również: Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa oraz Mateusz Rusin.

Za produkcję odpowiadają nominowani do Oscara twórcy „Twojego Vincenta": Dorota Kobiela, Hugh Welchman i Sean Bobbitt.

Muzykę do filmu „Chłopi" stworzy wielokrotnie nagradzany producent muzyczny Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor chce wykorzystać tradycyjne środki, i tak jak malarze, korzystający z autentycznych pędzli i farb, tak i muzycy zarejestrują brzmienia tradycyjnych polskich  instrumentów ludowych. Liry korbowe, bębny tradycyjne, instrumenty dęte, akordeony, fidle płockie, suki biłgorajskie, flety, tubmaryny, dudy wielkopolskie oraz oczywiście śpiewy stworzą magiczny pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.
 
Budżet filmu „Chłopi” wyniósł 20 mln złotych. Powstanie około 80 tysięcy namalowanych obrazów. Premierę zapowiedziano w 2022 roku.

 



Dorota Kobiela - scenarzystka i reżyserka



Dorota Kobiela jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Była czterokrotnie nagrodzona stypendium Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia w malarstwie i grafice. Równolegle w czasie studiów w ASP w 2004 rozpoczęła edukację w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Reżyserii.

Dorota Kobiela jest pomysłodawczynią, współautorką scenariusza, reżyserką i montażystką filmu „Twój Vincent”. Dzieło powstawało z udziałem ponad 100 malarzy z całego świata, w trzech studiach: w Gdańsku, Wrocławiu i Atenach. „Twój Vincent” zdobył między innymi: Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film animowany, główną nagrodę w konkursie filmów animowanych na 20 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej za najlepszy montaż i scenografię oraz ponad 40 innych nagród na całym świecie.

„Twój Vincent” zdobył również nominacje do tak prestiżowych nagród jak: Oscar, BAFTA i Złote Globy. Cieszył się dużą oglądalnością na całym świecie i jako pierwsza w historii polska produkcja, przekroczył 40 mln dolarów w światowym box office.

Dorota Kobiela jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Pracuje w komisji artystycznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 10 lat jest związana zawodowo z sopockim studiem Breakthru Films.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.11.2020 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.11.2020 12:29
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona