Kultura

Podwójne „Platynowe Lwy” na 45. FPFF

Znamy laureatów tegorocznych „Platynowych Lwów

Znamy laureatów tegorocznych „Platynowych Lwów" // mat. FPFF

Dwóch twórców, dwa odmienne nurty w polskiej kinematografii. „Platynowe Lwy", nagroda Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przyznawana ludziom filmu za całokształt twórczości, trafią w tym roku do dwóch wybitnych reżyserów: Andrzeja Barańskiego i Feliksa Falka. Święto polskiego filmu w grudniu w Gdyni! 

Tegorocznymi laureatami „Platynowych Lwów”, nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznawanej za całokształt twórczości, zostali dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi: Andrzej Barański i Feliks Falk. Panowie są rówieśnikami i znają się od dawna. W latach 70. razem studiowali w Szkole Filmowej w Łodzi.

„Platynowe Lwy” co roku przyznaje Komitet Organizacyjny Festiwalu, aby uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. Do tej pory nagrodę otrzymali między innymi: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza Jerzy Skolimowski. A w ubiegłym roku do tego szacownego grona dołączył Krzysztof Zanussi.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, z powodu pandemii, w tym roku odbędzie się w Gdyni w dniach 8-12 grudnia.

O laureatach

Andrzej Barański, fot. Rafał Guz/PAP
Andrzej Barański, fot. Rafał Guz/PAP

Andrzej Barański urodził się w 1941 w Pińczowie. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w 1973 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jego filmem dyplomowym była etiuda „Księżyc”.

Początkowo zajmował się filmami oświatowymi w Wytwórni Filmów Oświatowych, później skupił się na fabule. Autor filmowych, lirycznych obrazów polskiej prowincji znany jest z takich tytułów jak: „Kobieta z prowincji” (1984), „Nad rzeką, której nie ma” (1991), „Kawalerskie życie na obczyźnie” (1992), „Dwa księżyce” (1993), „Horror w Wesołych Bagniskach” (1995), „Parę osób, mały czas” (2005) czy „Księstwo” (2011).

Feliks Falk, zdj. www.imdb.com
Feliks Falk, zdj. pochodzi ze strony www.imdb.com

Feliks Falk urodził się w 1941 w Stanisławowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1966) oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1973).

Autor sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca studium scenariuszowego „Wytwórnia Scenariuszy” działającego przy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

W dorobku jednego z najważniejszych twórców Kina Moralnego Niepokoju są między innymi głośne i nagradzane filmy: „Wodzirej” (1978), „Szansa” (1979), „Był jazz” (1981), „Idol” (1984), „Bohater roku” (1986), „Samowolka” (1993), „Komornik” (2005) i „Joanna” (2010).


Źródło: GCF

ikona

Zobacz także