Aktualności

Poznaj historię kapitana Krzysztofa Baranowskiego

Kadr z filmu

„Kapitan” to refleksyjna opowieść o przemijaniu // mat. prasowe

18.02.2021 r.

Od piątku, 19 lutego w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można obejrzeć film dokumentalny „Kapitan”, opowiadający o legendarnym żeglarzu – Krzysztofie Baranowskim. Scenarzystą i reżyserem produkcji jest gdynianin - Kryspin Pluta, który przez blisko rok towarzyszył kapitanowi z kamerą.


„Kapitan” to refleksyjna opowieść o przemijaniu. Blisko 80-letni legendarny żeglarz – kpt. Krzysztof Baranowski nie wybiera się na żeglarską emeryturę. Chce zbudować nowy, potężny żaglowiec szkoleniowy, a jednocześnie zmaga się z postępującą chorobą swojej żony - Bogumiły Wander, niegdyś popularnej prezenterki telewizyjnej. Czy ciemne chmury nad horyzontem państwa Baranowskich jeszcze się rozproszą?

Kadr z filmu "Kapitan". // mat. prasowe
mat. prasowe

Ta swoista, tym razem lądowa, podróż kapitana, jest pretekstem do przypomnienia historii Krzysztofa Baranowskiego, jednego z największych polskich żeglarzy, pioniera edukacji morskiej, który dwukrotnie opłynął świat w samotnych rejsach. W 1980 r. doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego „Pogoria”, tworząc unikatową na skalę światową „Szkołę pod żaglami”, kształcącą młodzież podczas dalekomorskich rejsów. Obecnie „Pogoria” należy do prywatnego armatora, ale kapitan się nie poddaje - ma projekt kolejnego żaglowca. Czy w nowej, rynkowej rzeczywistości, gdzie liczy się tylko zysk i walory komercyjne projektu, jego dokonania mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie?

„Kapitan” będzie grany w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego od piątku, 19 lutego przez cały nadchodzący tydzień. Bilety dostępne są na stronie internetowej GCF.
Z kolei w Kinie Kameralnym Cafe w Gdańsku (ul. Lektykarska 4) odbędzie się pokaz specjalny filmu z udziałem reżysera. Spotkanie zaplanowano 19 lutego o godz. 17.30.

Czas trwania filmu: 50’
Scenariusz i reżyseria: Kryspin Pluta
Produkcja: DAREK DIKTI Biuro pomysłów
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia/Gdyński Fundusz Filmowy

Plakat filmu "Kapitan". // mat. prasowe
Plakat filmu "Kapitan". // mat. prasowe