Kultura

Precz rajstopy i goździki, czyli Dzień Kobiet po gdyńsku

Gdyńskie Urodziny Niepodległej/fot. Dawid Linkowski

Gdyńskie Urodziny Niepodległej/fot. Dawid Linkowski

Poetycko, twórczo i nieszablonowo – tak zapowiada się świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet w naszym mieście. W planie są wystawy, warsztaty, projekcje kinowe i prelekcje. Coś dla tych pań, które chciałyby się wsłuchać w siebie, jak i tych, które lubią świętować w towarzystwie.
 
Do 17 marca w gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) można oglądać wystawę Miki Szymkowiak „WYjątkowe KobieTy”. Jest to owoc ponad 300 sesji kobiecych, które powstały na przełomie lat 2016-2019.

Fotografia zrobiona przez Mikę Szymkowiak
Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
 
Dzień Kobiet w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) upłynie pod znakiem projekcji dramatu „Wszyscy wiedzą” i muzyki na żywo. Słynna hiszpańska para aktorska, Penelope Cruz i Javier Bardem, spotkali się ponownie na ekranie w dramacie „Wszyscy wiedzą”. Film w reżyserii Asghara Farhadiego można zobaczyć przedpremierowo w Klubie Wysokich Obcasów 6 marca.

"Wszyscy wiedzą"/mat. dystrybutora/Gutek film
 
7 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Wzgórze (ul. Bpa Dominika 3)
Dzień Kobiet w Bibliotece uświetnią wspólne gry i zabawy, które przybliżą gościom sylwetki znanych kobiet.
Podczas spotkania uczestnicy stworzą kartki okolicznościowe.

plakat dzień kobiet w bibliotece

Nie od dziś wiadomo, że poezja jest kobietą.
7 marca o godz. 19.30 w Przystani Poetyckiej „Strych” (pl. Kaszubski 7B) odbędzie się spotkanie z 11 poetkami: Joanną Bonarską, Anną Pitrą, Leną Pelowską, Moniką Milewską, Ewą Poniznik-Bach, Moniką Maciasz, Aleksandrą Wroną, Anetą Kozłowską, Katarzyną Rosicką, Anną Wieser i Aleksandrą Perzyńską.
Tradycyjnie zostanie zaprezentowany tom twórczości – tym razem będzie to kobieca antologia „Konstelacje”.
Spotkania w przystani poetyckiej angażują również samych widzów i tym razem nie będzie inaczej – chętne i chętni spośród publiczności będą mogli zaprezentować próbki twórczości w ramach akcji „Dorzuć do pieca”.
Poetycki wieczór poprowadzą: Wojciech Boros i Paweł Baranowski. A zapraszają Gdyńskie Centrum Kultury i Kwartalnik Artystyczny Bliza.
Wstęp wolny.

Fragment plakatu Konstelacje/proj. Magdalena Nowak
 
Akwarium Gdyńskie MIR (ul. Jana Pawła II 1) zaprasza 8 marca wszystkie kobiety, małe i duże, ciekawskie i nieśmiałe. Po godz. 15.00 wstęp na ekspozycję będzie dla nich bezpłatny.
 
8 marca o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) rozpocznie się wernisaż wystawy 11. Baltic Mini Textile Gdynia oraz wystawy towarzyszącej Henryki Zaremby – laureatki Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni 10. Baltic Mini Textile Gdynia.

Zapowiedź wernisażu Baltic Mini Textile
 
Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. W ciągu 25 lat swoje miniatury zaprezentowali tu artyści niemal z całego świata: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Inicjatorką i pomysłodawczynią przeglądu jest gdyńska artystka Aleksandra Bibrowicz-Sikorska.
 
Na wystawie zostanie zaprezentowanych 50 miniatur tkackich, wybranych przez jury konkursu 11. Baltic Mini Textile Gdynia spośród 324 prac zgłoszonych przez 155 artystów.
 
Szczególnie interesujące w miniaturach tkackich jest ich ścisłe powiązanie z kierunkami twórczych poszukiwań sztuki współczesnej. Narzucony wymóg skali czyni z nich swoiste laboratorium, pozwalające odkrywać nowe możliwości tkaniny artystycznej. Artyści eksperymentują ze skomplikowanymi, czasochłonnymi technikami, które umożliwiają zastosowanie delikatnych, nietrwałych materiałów. Różnorodność autorskiego warsztatu oraz interesujące rozwiązania twórcze przekonują, że miniatura tkacka jest nie tylko samodzielną, ale ważną i pełną potencjału dziedziną sztuki.
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
Partnerami wystawy zostali Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Bezirk Mittelfranken.
 
Tego samego dnia o godz. 22.00 w nowej przestrzeni Halo Kultura w podziemiach Hal Targowych rozpocznie się wernisaż wystawy G8. G8 to osiem kobiet, które uczestniczą w tej wystawie: 7 artystek i 1 kuratorka: Anna Borowska, Zuzanna Seweryna Dolega, Agnieszka Jewasińska, Katarzyna Stefania Józefowicz, Aleksandra Majzel, Katarzyna Michalkiewicz-Hansen, Anita Wasik i Diana Lenart.
Wystawa jest hołdem dla naturalnego złoża ogromnego talentu i wrażliwości, jakie posiada to miasto. Odkrycie potencjału, jaki niesie za sobą twórczość gdyńskich kobiet zajmujących się grafiką artystyczną, jest nieocenioną wartością nie tylko dla Gdyni i nie tylko dla kobiet. – mówi Diana Lenart, kuratorka. 

Plakat wernisażu Halo kultura

Wystawa potrwa 2 tygodnie, G8 jest pierwszą odsłoną kuratorskiego cyklu odbywającą się w podziemiach modernistycznej Hali Targowej w Gdyni. G8 przedstawia dorobek twórczy siedmiu znakomitych gdyńskich graficzek. Większość z nich związana jest ze stowarzyszeniem Halo Kultura, gdzie prowadzą pracownie grafiki artystycznej. Artystki zaprezentują także nowe prace, przygotowane z myślą o temacie przewodnim pierwszego roku kuratorskich działań Halo Kultury, jakim jest „Wynurzenie/Erupcja”.    
Gdyńska Kobieca Grafika jest dziełem otwartym i zapowiedzią kolejnych edycji wystawy. 
 
10 marca o godz. 11.00 w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) rozpoczną się warsztaty rodzinne pod hasłem „Drużyna MEGamocnych”. Ich bohaterami są polscy emigranci, którzy rozsławili nasz kraj. W tej odsłonie uczestnicy poznają tajemnicze mikstury z Heleną Rubinstein, polską bizneswoman, założycielką przedsiębiorstwa Helena Rubinstein Inc.
Bohaterka urodziła się w żydowskiej rodzinie na krakowskim Kazimierzu w 1872 roku. W wieku 28 lat wyjechała do rodziny w Wiedniu, po czym w 1902 z Genui na statku „Prinz Regent Luitpold” wyemigrowała do Australii.
Zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Należy podać: imię i nazwisko dziecka, jego wiek, numer telefonu opiekuna oraz termin i nazwę warsztatów. Koszt: 10 zł za jedne zajęcia, rodzeństwo +5 zł. Opiekunowie uczestniczą bezpłatnie.
Uwaga: zmiana terminu – z przyczyn niezależnych warsztaty zostały przeniesione na 17 marca.
 
11 marca do sprzedaży trafi nowy numer gdyńskiego Kwartalnika Artystycznego „Bliza” w kobiecej Okładka kwartalnika Blizaodsłonie.
Ten numer w naszym zamierzeniu miał być przyczynkiem do refleksji, czym jest dla nas ciało dziś. W którą stronę zaprowadziło nas myślenie o nim na początku XXI wieku. Jak rozumiane jest współczesne piękno, a jak brzydota? Jaka jest rola płci w kreowaniu ciała dzisiaj? Jak widzą swoje ciało kobiety – przez pryzmat zawodu, starzenia się, kulturowych schematów. – mówi Adam Kamiński z redakcji gdyńskiego kwartalnika.
W numerze znajdą się teksty m.in. Julii Gierczak, Alicji Müller, Aleksandry Zając-Kiedysz, Moniki Samsel-Chojnackiej.

Świętowanie potrwa aż do 14 marca, kiedy to w nowo otwartej Bibliotece Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15) odbędzie się prelekcja Arkadiusza Brzęczka „Gdzie w Gdyni brylowały wyjątkowe kobiety?”.
Prezentacja pozwoli zapoznać się z wieloma postaciami niepospolitych mieszkanek naszego miasta i udowodni, że Gdynia jest najszczęśliwszym miastem pod słońcem dzięki ich mądremu postępowaniu.
Bo głównie one rozumiały do końca wyjątkowość tego miejsca. Wszakże Gdynia też jest kobietą!
Prelegent Arkadiusz Brzęczek jest pasjonatem historii i człowiekiem, którego całym życiem jest Gdynia.
Start wydarzenia o godz. 17.00.

  • ikonaOpublikowano: 06.03.2019 08:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.03.2019 15:14
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona