Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Kultura

„Ukraina to Ty”. Gdyńska młodzież sercem z Ukrainą

Fragment teledysku „Ukraina to Ty”. Na zdj. Veronika Kolomoitseva (pierwsza z lewej) i zespół „Granda” // mat. prasowe MDK

Fragment teledysku „Ukraina to Ty”. Na zdj. Veronika Kolomoitseva (pierwsza z lewej) i zespół „Granda” // mat. prasowe MDK

Gdynianie od początku bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę stanęli na wysokości zadania. Otworzyli swoje serca dla uchodźców i włączyli się w różne formy pomocy. Młodzież również nie pozostała obojętna i postanowiła wesprzeć swoich przyjaciół z Ukrainy w sposób, w który najlepiej potrafi. Zespół „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni nagrał cover pięknego i wzruszającego utworu ukraińskiej artystki Tiny Karol „Ukraina to Ty”. Premiera teledysku odbyła się dzisiaj na kanale YouTube MDK.

 
Napaść Rosji na wolną Ukrainę poruszyła serca wszystkich gdynian – również tych najmłodszych. Chcąc wyrazić swoje wsparcie dla przyjaciół i zaprotestować przeciwko nieuzasadnionej przemocy, zespół „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury, razem z dyrektorką Elżbietą Cupiał, nagrali jeden ze znanych ukraińskich utworów Tiny Karol pt. „Ukraina to Ty” („Україна - це ти”).

– Gdynianie od początku trwania wojny w Ukrainie pokazali, ile mają w sobie empatii i jak wielkie mają serca. Wspierają i pomagają naszym przyjaciołom z Ukrainy w różnych formach. I to nie tylko dorośli, ale również ci najmłodsi: np. harcerze czy młodzież z domu kultury. A teraz mamy okazję obejrzeć niezwykle poruszający teledysk do piosenki „Ukraina to Ty”, przygotowany przez gdyński zespół „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury. Całość budzi duże emocje – na ekranie przenikają się obrazy z Gdyni i walczącej Ukrainy, a w tle słyszymy poruszające słowa tekstu. Zachęcam Państwa do posłuchania i obejrzenia, bo naprawdę warto – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 
Jak się narodził pomysł i dlaczego akurat wybrano tę piosenkę?
 
– Moją pierwszą reakcją na wiadomości o ataku Putina na Ukrainę były łzy rozpaczy, niedowierzanie i  ogromny bunt wewnętrzny. Pomyślałam wtedy, co zrobić, jak zaprotestować i pomóc? I dotarło do mnie, że każdy powinien zaprotestować w taki sposób, w jaki najlepiej potrafi. Zadzwoniłam do Veroniki Kolomoitsevy, która dołączyła do zespołu „Granda” w lutym tego roku i poprosiłam, by pomogła mi wyszukać pięknego utworu ukraińskiego. Już po pierwszych taktach czułam, że musimy to nagrać. Cały zespół jednogłośnie uznał, że to rewelacyjny pomysł i że chcą w taki sposób wesprzeć swoich przyjaciół z Ukrainy. Nikt wówczas nie przypuszczał, że będą temu towarzyszyły takie emocje – opowiada Elżbieta Cupiał, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.
 
Cały sztab ludzi pracował nad teledyskiem kilka tygodni – w dzień i w nocy. W projekt zaangażowała się młodzież z zespołu „Granda”, dyrektorka MDK – Elżbieta Cupiał, kompozytor Jan Galbas, który przygotował aranżacje pro bono i Marcin Plewiński, który całość zmontował. 

Każdy fragment nagrania, czyli m.in. zdjęcia, kostiumy i miejsca nagrań, był przemyślany, omawiany i precyzyjnie skomponowany. Przy montażu wykorzystano zdjęcia nagrywane w Gdyni oraz te z doniesień medialnych. 

– Mam nadzieję, że nasze wielkie emocje i serce włożone w ten projekt widać w efekcie końcowym – dodaje Elżbieta Cupiał.
 

Teledysk miał swoją premierę w czwartek, 28 kwietnia na kanale YouTube zespołu „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury..

Tekst piosenki


Tina Karol „Ukraina to Ty” („Україна - це ти")

Muzyka: Tina Karol
Słowa: Tina Karol i Mykola Brovchenko

Nazywam się Ojczyzna,
Моє ім'я - Батьківщина,

Lekkie skrzydło bociana.
Лелеки легке крило.

Nazywam się Ukraina,
Моє ім'я – Україна,

A słońce jest ciepłe.
І сонечка тепло.

Nazywam się Wyszywanka,
Моє ім'я - Вишиванка,

Jestem krzyżem na płótnie.
Я - хрестик на полотні.

Nazywam się błękitne niebo,
Моє ім'я - синє небо,

Pod nim jestem małym marzycielem.
Я - сонях малий під ним.

Słowa taty:
Татові слова:

Ukraina to ja!
Україна - це я!

Pieśni matki,
Мамині пісні,

Ukraina to ty!
Україна - це ти!

Nazywam się szeroki Step,
Моє ім'я - Степ широкий,

Nazywam się Chleba smak,
Моє ім'я - Хліба смак,

Ostatni dzwonek szkolny,
Останній шкільний дзвіночок,

Mgła nad szarym Dnieprem.
Над сивим Дніпром туман.

Nazywam się Nadzieja,
Моє ім'я - то Надія,

Mam na imię Miłość,
Моє ім'я - то Любов,

Moje imię to czysty sen,
Моє ім'я - чиста мрія,

I wiara, że Bóg jest z nami!
І віра, що з нами Бог!

Słowa taty:
Татові слова:

Ukraina to ja!
Україна - це я!

Pieśni matki,
Мамині пісні,

Ukraina to ty!
Україна - це ти!

Słowa taty:
Татові слова:

Ukraina to ja!
Україна - це я!

Pieśni matki,
Мамині пісні,

Ukraina to ty!
Україна - це ти!

Mam na imię kołysanka...
Моє ім'я - колискова...

Nazywam się Wola...
Моє ім'я - то є Воля...

Nazywam się Rodzina...
Моє ім'я - то Родина...

Moje imię to dobre Słowo,
Моє ім'я - добре Слово,

Co uratuje ten świat!
Що збереже цей світ!

Słowa taty:
Татові слова:

Ukraina to ja!
Україна - це я!

Pieśni matki,
Мамині пісні,

Ukraina to ty!
Україна - це ти!

Ukraina to ty!..
Україна - це ти!..

  • ikonaOpublikowano: 28.04.2022 17:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.06.2022 12:33
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona