Kultura

Weekend z kinem azjatyckim #wGdyni

materiały Klubu Filmowego w Gdyni

materiały Klubu Filmowego w Gdyni

Chińskie kino neo-noir, koreański thriller polityczny i podszyta łagodnym humorem tybetańska medytacja na temat ludzkiego losu – te filmy obejrzeć będą mogli widzowie przeglądu filmów azjatyckich „Tajfuny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-28 w Klubie Filmowym w Gdyni.


Klub Filmowy w Gdyni działa w budynku Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1. To właśnie tam między 26 a 28 listopada odbędzie przegląd filmów azjatyckich „Tajfuny”.

W programie znalazły się produkcje, które łączy wspólny motyw. Jest nim wędrówka, ucieczka i podróż w głąb siebie, podczas których postaci poszukują odpowiedzi na trapiące ich sprawy. Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną trzy filmy.

„Jezioro Dzikich Gęsi” to opowieść o gangsterze Zhou, który wpada w poważne tarapaty po tym, jak zastrzelił policjanta. W pełnym retrospekcji chińskim kryminale reżyser Diao Yinan nieustannie myli tropy i miesza filmowe narracje. Film zaprezentowany zostanie w piątek, 26 listopada.

Z kolei „Szpieg” to doskonały przykład tego, w jaki sposób współczesne kino koreańskie zaczęło tworzyć odnoszące sukcesy blockbustery. Reżyser Yoon Jong-Bin wpisuje istotne dla Korei zagadnienia i problemy w formułę wysokobudżetowego widowiska w stylu Hollywood. Główny bohater – Park Suk-Young, zostaje wysłany na misję szpiegowską do Korei Północnej. Tam nawiązuje kontakt z wysoko postawionym urzędnikiem. Sprawa komplikuje się, kiedy Park odkrywa tajne interesy prowadzone przez oba kraje, a jego łącznik – prawdę o biznesmenie z Południa. „Szpiega” obejrzeć będzie można w sobotni wieczór, 27 listopada.

Panoramę współczesnego Tybetu poznać będziemy mogli za sprawą filmu „Jinpa”. Produkcję obejrzeć będzie można w niedzielę, 28 listopada. To historia ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa. Bohater w pojedynkę pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu Kekexili. Hipnotyczną podróż przerywa mu spotkanie z szukającym zemsty, małomównym piechurem. Reżyser Pem Tseden jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie.

Wszystkie seanse zaplanowano na godzinę 20:00. Bilety w cenie 12 zł dostępne na stronie interticket.pl. Klub Filmowy jest finansowany z budżetu miasta Gdynia.

„Tajfuny” – przegląd filmów azjatyckich

opisy filmów


Jezioro Dzikich Gęsi

reżyseria: Yinan Diao
występują: Ge Hu, Lun-Mei Kwei, Fan Liao
szczegóły: kryminał, Chiny/Francja, 2019, 117 min.

Główny bohater filmu Diao Yinana, którym jest gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka. Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza, że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny. W wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminale Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. „Jezioro Dzikich Gęsi”, podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera - „Czarny węgiel, kruchy lód”, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem. Produkcja była nominowana do Złotej Palmy na MFF w Cannes.

fot. materiały organizatora (Klub Filmowy w Gdyni)

Szpieg

reżyseria: Yoon Jong-bin
występują: Hwang Jung-min, Lee Sung-min, Jo Jin-woong
szczegóły: akcja, Korea Południowa, 2018, 137 min.

Rok 1993. Korea pozostaje ostatnim państwem pogrążonym w zimnej wojnie. Napięcia towarzyszące rozwojowi broni jądrowej przybierają na sile. Park Suk-young, były oficer wojskowy pracujący dla południowokoreańskiego wywiadu, zostaje wysłany na misję szpiegowską do znajdującego się w Korei Północnej obiektu jądrowego. Suk-young, podając się za biznesmena, który prowadzi interesy z Koreą Północną, kontaktuje się z Ri Myong-unem - wysoko postawionym północnokoreańskim urzędnikiem. Po wielu latach starań bohaterowi udaje się w końcu zdobyć zaufanie klasy rządzącej i potwierdzić duży kontrakt między państwami. Park odkrywa jednak, że obie strony łączą tajne prywatne interesy, które mają związek z wyborami prezydenckimi w Korei Południowej.

fot. materiały Klubu Filmowego w Gdyni

Jinpa

reżyseria: Pema Tseden
występują: Jinpa, Genden Phuntsok, Sonam Wangmo
szczegóły: dramat, Chiny, 2018, 87 min.

Na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie, trudno o żywą duszę. Nikogo na swojej drodze nie spodziewa się z pewnością Jinpa, kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa. Samotnie pokonuje surowy krajobraz przy dźwiękach „O sole mio”, dobywających się z zajechanej kasety magnetofonowej. Hipnotyczną podróż przerywa mu jednak spotkanie z małomównym piechurem, który przemierza pustkowie w poszukiwaniu zemsty. Alegoryczna, precyzyjnie skomponowana historia, w której milczenie jest gęste, a każdy kadr hipnotyzuje drapieżnym pięknem, wielu krytykom nasunęła skojarzenia z kinem Jima Jarmuscha. Wyprodukowany przez Wong Kar-waia „Jinpa” jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena – zdobywcy szeregu wyróżnień na światowych festiwalach. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie, z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności. „Jinpa” to nasycona kojącą melancholią i łagodnym humorem medytacja na temat ludzkiego losu, życia i śmierci, łącząca w sobie buddyjską filozofię z elementami kina drogi i przewrotnego westernu. „Jinpa” otrzymał nagrodę za Najlepszy scenariusz w Konkursie „Horyzonty” na MFF w Wenecji, a także był nominowany w kilku kategoriach do Azjatyckich Nagród Filmowych.


fot. materiały Klubu Filmowego w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 22.11.2021 14:31
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.11.2021 14:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona