Aktualności

Wystawa „Zwierzęta i morze”

Mężczyzna głaszczący albatrosa na pokładzie statku, w tle jeden z członków załogi w czarnych okularach.

mat. Muzeum Miasta Gdyni

06.05.2021 r.

Już od 7 maja w gdyńskiej Galerii Klif będzie można oglądać nową wystawę fotografii z archiwum Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja „Zwierzęta i morze” prezentuje 15 zdjęć pochodzących z lat 1921–1983 i będzie dostępna dla odwiedzających do 28 czerwca.


Zwierzęta towarzyszą ludzkości od wieków, będąc ważnymi uczestnikami życia codziennego, czego doskonałym przykładem są fotografie ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Psy, koty, małpy, papugi i albatrosy to tylko część wspaniałego zwierzyńca, który stanie się bohaterem kolejnej wystawy Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif. Unikatowe archiwalne fotografie ukażą niezwykłą więź łączącą ludzi i zwierzęta – na plażach, gdyńskich ulicach czy statkach. Załogi często zabierały w rejs psy, koty czy egzotyczne zwierzęta, które stawały się kompanami podróży, a często wręcz członkami załogi.


Kolaż zdjęć. Po lewej: Trójka marynarzy w towarzystwie psa, stojący i siedzący na podkładzie. Po prawej: pies na pierwszym planie, w tle kuter stojący na morzu. W środku jeden z rybaków.
(mat. Muzeum Miasta Gdyni)

– Przebywanie w towarzystwie zwierząt ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zredukować stres. Zwierzęta są też bez wątpienia źródłem radości, o czym wiedzą wszyscy właściciele czworonogów. Tę radość możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach Muzeum Miasta Gdyni - pokazują one wyjątkowe historie przyjaźni między ludźmi i zwierzętami z motywem morskim w tle. Widać, że gdynianie lubili zwierzaki, także te egzotyczne. Gdynia to morskie miasto, stąd zdjęcia ze statków z albatrosem czy papugami. Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w wydzielonej przestrzeni ekspozycyjnej na parterze centrum. Fotografie będą rozmieszczone w taki sposób, aby oglądający mieli komfort i przestrzeń do ich podziwiania – opowiada Agnieszka Drączkowska, kuratorka wystawy.


– Wystawy Muzeum Miasta Gdynii są bardzo dobrze przyjmowane przez naszych klientów. Tytuł mecenasa kultury, który galeria otrzymała w zeszłym roku w ramach nagrody Gdyński Galion, motywuje nas organizowania kolejnych projektów. Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z muzeum – komentuje Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif w Gdyni.

Plany wystawiennicze w Galerii Klif


„Zwierzęta i morze”
jest ósmą wystawą zorganizowaną przez Muzeum Miasta Gdyni i Galerię Klif. W roku 2021 obie instytucje zaplanowały cztery nowe ekspozycje poruszające tematykę związaną ze sztuką, jak i tym, z czym Gdynia jest nierozerwalnie związana - z morzem.

Oprócz wystawy „Zwierzęta i morze” latem w sali wystawienniczej Galerii Klif zaprezentowane zostaną fotografie przybliżające twórczość Eryki i Jana Drostów, jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. Ekspozycja „(Twoje) Szklane Historie”, prezentująca zbiory mieszkańców Gdyni i przez nich współtworzona, będzie idealną okazją do przyjrzenia się swojej kolekcji szkieł użytkowych, kieliszków, filiżanek czy wazonów.

Jesienią i zimą pokazana zostanie kolekcja zbiorów Muzeum Miasta Gdyni związana z portem. W przestrzeni wystawienniczej Galerii Klif zobaczymy historię Gdyni w kontekście postaci Tadeusza Wendy oraz ekspozycję, na której zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z towarami, jakie przywożone były z różnych części świata do gdyńskiego portu.