Aktualności

Z gdyńskiej „filmówki” na duży ekran

Ilustracje z książki

Paweł Podolski zekranizuje przygody Franka Błyskawicy - bohatera wykreowanego przez trójmiejską pisarkę Agnieszkę Śladkowską, fot. materiały promocyjne książki „Franek Błyskawica”

18.11.2020 r.

Absolwent gdyńskiej „filmówki” ze znaczącym dofinansowaniem od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Paweł Podolski otrzyma 170 tysięcy złotych na zrealizowanie filmu dla dzieci, który opowie o przygodach Franka Błyskawicy – bajkowego bohatera z Trójmiasta. Produkcją zajmie się gdyńska firma Maj Film.


To dobra wiadomość – absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej dzięki dofinansowaniu z PISF zekranizuje przygody dziecięcego bohatera z Trójmiasta. Paweł Podolski na realizację swojego filmu z kategorii produkcji dla młodego widza i kina familijnego otrzymał 170 tysięcy złotych.

Wiemy już, że tytuł będzie nosił nazwę „Franek Błyskawica: Operacja Ważka” i będzie bazował na bohaterze wykreowanym przez trójmiejską autorkę Agnieszkę Śladkowską. Tytułowy Franek Błyskawica do tej pory był bohaterem książki dla dzieci wydanej nakładem lokalnego Wydawnictwa Adamada z Gdańska. Teraz perypetie sześcioletniego chłopca przyciągającego przygody doczekają się przeniesienia na duży ekran. W filmie Pawła Podolskiego nie powinno zabraknąć lokalnych odniesień do rzeczywistych miejsc, gdyż akcja książki toczy się w Gdańsku.

Łączny budżet tzw. developmentu projektu, czyli prac przygotowawczych ma zamknąć się w kwocie 300 tysięcy złotych. O przyznaniu dofinansowania zadecydowała komisja PISF w składzie: Waldemar Szarek, Aleksandra Piotrowska i Małgorzata Domin. Postać reżysera to nie jedyny gdyński akcent – produkcją „Franka Błyskawicy: Operacja Ważka” zajmie się Jakub Maj z Maj Film Produkcja Filmowa, który ma swoją siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Paweł Podolski odebrał dyplom Gdyńskiej Szkoły Filmowej w 2017 roku. Jego filmem dyplomowym była etiuda „Dzieciak” - opowieść o młodym chłopaku, który zdecydował się odejść od narzeczonej i pozostawić ją z dzieckiem. W 2020 roku wyreżyserował, także we współpracy z Maj Film, krótkometrażowy film „Czy potwory jedzą kiwi?”, w którym wystąpili m.in. Mateusz Więcławek, Piotr Michalski czy Justyna Bartoszewicz. Jest też absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim.