Kultura

Zbliża się „Druga Fala”

Uczestnicy projektu

Misją Muzeum Miasta Gdyni jest dokumentowanie brzmienia miasta, jego rytmu i tego, jak wpływa ono na tworzone tu dźwięki. // fot. Wojtek Bryndel, mat. prasowe

Już jutro, 17 marca, swoją premierę będzie miało nowe wydawnictwo Muzeum Miasta Gdyni. Płyta „Druga Fala" jest próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic.


GSA
to skrót oznaczający Gdyńską/Gdańską Scenę Alternatywną. Na początku lat 80. XX w. na Wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne zrzeszające również poetów oraz malarzy. Trójmiejscy artyści eksperymentowali, wprowadzali do swych utworów nietypowe rozwiązania: improwizacje, transowe brzmienia, muzykę tradycyjną. Poszukiwano nowych form wyrazu, co zaowocowało ponadczasowymi kompozycjami i specyficznym, rozpoznawalnym w całym kraju brzmieniem lokalnej sceny.

Wspólna praca lokalnego muzycznego środowiska, MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego doprowadziła do wydania w 1988 roku przez płyty „Gdynia” (wydawnictwo Tonpress), co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej. Żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania. W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję tego albumu - „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty „Gdynia” wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych lokalnych muzyków.
 
Gdyńscy muzycy, uczestniczący w nagraniu albumu „Gdynia 1988-2018”, tym razem zinterpretowali na nowo muzyczną zawartość wydawnictwa „Fala II”. To znane, jak i zapomniane utwory takich grup, jak np. Po Prostu, Bóm Wakacje w Rzymie, Konwent A czy Pancerne Rowery. Wykonano je w żywiołowy sposób podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się 16 sierpnia 2019 roku. To także studyjne wersje utworów zrealizowane w studiu Radia Gdańsk przez Jacka Puchalskiego, jednego z realizatorów dźwięku oryginalnych nagrań „Fali II" i „Gdyni".




 
Nowe interpretacje dawnych gdyńskich nowofalowych utworów to dialog teraźniejszości z przeszłością oraz przypomnienie tych ponadczasowych, łączących wiele muzycznych stylistyk kompozycji i tekstów. W składzie koncertowym supergrupy, oprócz przedstawicieli takich formacji jak m.in Sautrus, Kiev Office czy Roszady, znalazły się także dzieci artystów Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, jak i muzycy takich grup, jak Apteka czy Hedone.
 
„Druga Fala” to kolejne wydawnictwo muzyczne Muzeum Miasta Gdyni będące próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic. Ich wrażliwość, otwartość na nowe formy muzyczne, chęć poszukiwania i przekraczania barier stylistycznych łączy ich bezpośrednio z protoplastami tutejszej nowej fali. Misją Muzeum Miasta Gdyni jest dokumentowanie brzmienia miasta, jego rytmu i tego, jak wpływa ono na tworzone tu dźwięki. „Druga Fala" to wreszcie przypomnienie pewnej kultowej kasety magnetofonowej. W 1987 roku, podczas rejestracji albumu „Gdynia”, powstało kilkadziesiąt utworów. Te, które nie zostały wydane na kultowej płycie, stały się zawartością kasety z materiałem o tytule „Fala II”.

Płyta „Druga Fala” dostępna jest w przedsprzedaży (30zł) na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni, a od 17 marca br. również stacjonarnie w sklepie muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

Płyta "Druga Fala" // fot. sklep.muzeumgdynia.pl

Skład projektu „Druga Fala" (w kolejności alfabetycznej)

Michał Andrys (Leśne Zwierzęta, Gdynia Improvisers Orchestra) – gitara elektryczna, mandolina, śpiew,
Filip Baranow – gitara elektryczna, samplepad, shaker, syntezator,
Michał Jeziorski (Molto Delay, Hedone) – automat perkusyjny, syntezatory,
Aleksandra Kobiela – śpiew,
Jędrzej Kodymowski (Apteka) – śpiew, gitara elektryczna,
Ksenia Kodymowska (7iro) – śpiew,
Jakub Kozak (Roszady) – gitara elektryczna,
Michał Miegoń (Kiev Office) – śpiew, gitara basowa,
Emilia Pollok (Leśne Zwierzęta, Gdynia Improvisers Orchestra) – śpiew,
Paweł Rucki (Dule Tree, Królestwo) – perkusja, samplepad,
Michał Tarkowski (State Urge) – instrumenty klawiszowe,
Maciej Werk (Hedone, Werk) – śpiew,
Weno Winter (Sautrus) – śpiew.

Mix, Mastering: Michał Miegoń (1-15), Michał Kupicz (16)
Realizacja dźwięku: Przemysław Nowak (1-12), Jacek Puchalski (13-15), Jakub Kozak i Michał Tarkowski (16)
Nagrano w: Warszawa, Studio Muzyczne Polskiego Radia SA im. Agnieszki Osieckiej (1-12) RG Studio Radio Gdańsk (13-15), W Gdyni (16)
Okładka, grafika: Krzysztof Wroński Artwork
Koncepcja i koordynacja projektu, producent wykonawczy: Michał Miegoń
Organizator koncertu: Fundacja Art Industry
Fotografie: Wojciech Bryndel (fotografie czarno-białe)
Producent koncertu „Druga Fala” – Polskie Radio SA

Setlista płyty dostępna jest na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

Patroni medialni:
Trójka - Program 3 Polskiego Radia, Lizard Magazyn, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A

Partnerzy:
Fundacja Art Industry

  • ikonaOpublikowano: 16.03.2021 15:56
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.03.2021 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona