Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Kultura

Znamy pierwszą gwiazdę Ladies' Jazz Festival 2020

25 lipca Teatr Muzyczny rozbrzmi wybranymi przebojami Tanity Tikaram/mat. prasowe

25 lipca Teatr Muzyczny rozbrzmi wybranymi przebojami Tanity Tikaram/mat. prasowe

Gdy za oknem szaro, przenieśmy się w klimat upalnego gdyńskiego lata, które co roku rozbrzmiewa gorącymi jazzowymi rytmami w kobiecym wydaniu. Prezentujemy pierwszą gwiazdę tegorocznego Ladies' Jazz Festiwal. 25 lipca Teatr Muzyczny rozbrzmi wybranymi przebojami Tanity Tikaram, brytyjskiej piosenkarki i autorki tekstów.

Tanita Tikaram jest brytyjską piosenkarką i autorką tekstów, artystką, która wiele lat przed Riot Girl i Lilith Fair, pisała własne piosenki, w których opisała własne młodzieńcze i dziewczęce spojrzenie na świat i siebie samą. Jej mama jest Malezyjką, a tata ma pochodzenie fidżijsko-hinduskie i był brytyjskim żołnierzem zawodowym.
We wrześniu 1988 roku wydała „Ancient Heart”, debiutancki album. Ten album był ze wszech miar jesienną płytą wykorzystującą absolutnie odmienny zestaw instrumentów, niż przyzwyczaiły nas do tego rock czy pop, instrumentów takich jak obój i flugelhorn, a ponadto w jej centrum tkwił ciemny, niemal pochmurny głos, który przeczył młodości artystki.
Album tak surowy i melancholijny był anomalią. W tych czasach nie robiło się takich rzeczy, a mimo to sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy i dał światu cztery wielkie przeboje. Pierwszy: „Good Tradition,” dotarł do pierwszej dziesiątki, zaś następny „Twist in My Sobriety” tak trafił w gusta, że znalazł się w repertuarze kilkunastu innych artystów, w tym u Lizy Minnelli.
Po „Ancient Heart” szybko ukazały się trzy albumy – „The Sweet Keeper” (1990), „Everybody’s Angel” (1991) i „Eleven Kinds of Loneliness” (1992) – a potem długa przerwa… i głęboki oddech – konieczny wręcz odpoczynek: – Kiedy zaczynasz młodo, intensywnie pracujesz i potem dopiero próbujesz dowiedzieć się, kim jesteś. – mówi Tanita Tikaram.
Każdy album od początku lat 90. jest całkowicie zamierzonym i przemyślanym dziełem, po którym artystka znikała z centrum uwagi, prowadziła cicho pracowite życie we Włoszech, Francji i Anglii, uczyła się języków, oddawała tai chi i pisaniu nowych, ważnych i osobistych piosenek.
Następne płyty za każdym razem pokazują tak wiele i dają słuchaczom wszechświat złożonych, niebanalnych przeżyć, jak choćby wyrafinowane „The Cappuccino Songs” z 1998 czy jakże jazzowy w swym przyciemnionym, barowym nastroju „Sentimantal” z 2005 roku.
Największym objawieniem dla mnie jest tworzenie zjednoczonych dźwięków. Bezsprzecznie. Nie jestem bardzo dramatyczną osobą, ale jest we mnie ogień. Cisza i ogień. – przyznaje artystka.
W 2019 roku Tanita świętowała swoje 50. urodziny i 30-lecie swojej kariery, wypuszczając specjalne wydanie „Ancient Heart” oraz wyjątkowy zestaw 14 utworów wyselekcjonowanych z jej 9 wcześniejszych płyt w nowych aranżacjach – muzyczny rarytas pt. „To Drink The Rainbow: An Anthology.”
Obecnie Tanita Tikaram pracuje w studiu nad nowym projektem, a 25 lipca o godz. 20.00 wystąpi na XVI Ladies’ Jazz Festival 2020 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wśród tych utworów będą te, które poznaliśmy w przeszło 30-letniej jej karierze muzycznej obejmującej 9 regularnych longplayów, wydanie specjalne najważniejszej płyty oraz zbiory typu The Best czy Greatest.

We wtorek o artystce będzie można posłuchać w przedpołudniowej audycji trójkowej Piotra Barona. Wtedy też w ebileteriach i na www.modernlook.pl ruszy sprzedaż biletów.

Ladies’ Jazz Festival 2020 odbędzie się w dniach 19-26 lipca.

Źródło: www.ladiesjazz.pl

  • ikonaOpublikowano: 31.01.2020 14:05
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.01.2020 14:05
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona