Aktualności - новини

Gdzie znaleźć bezpłatne książki w języku ukraińskim?

Ukraińskie wydawnictwo „Stary Lew” udostępnia darmowe audiobooki // zdj. ze strony serwisu KNIGO GO

Ukraińskie wydawnictwo „Stary Lew” udostępnia darmowe audiobooki // zdj. ze strony serwisu KNIGO GO

Z myślą o uchodźcach Ukrainy, którzy przybyli do Polski z małymi dziećmi, Biblioteka Gdynia przygotowała listę stron, z których można bezpłatnie pobrać książki w języku ukraińskim. Głównie są to materiały dla najmłodszych, ale znajdziemy wśród nich również kursy języka polskiego, rozmówki ukraińskie czy klasykę światowej literatury.

 
W ramach wsparcia dla uchodźców w internecie pojawiło się wiele stron, które oferują bezpłatne książki w języku ukraińskim. Większość z nich jest przeznaczona dla najmłodszych, ale wśród propozycji znajdziemy także rozmówki ukraińsko-polskie czy inne tytuły dla dorosłych.
 
Portal „Lustro Biblioteki” udostępnił listę 70 darmowych książek dziecięcych w języku ukraińskim. Literatura znalazła się w sieci dzięki Stowarzyszeniu Osvitoria, które pomaga zmieniać i rozwijać edukację na Ukrainie. Tytuły są dostępne dzięki porozumieniu z ukraińskimi wydawcami. Wśród dostępnych pozycji znajdziemy bajki na dobranoc, książeczki dwujęzyczne (ukraińsko-angielskie), opowieści dla dzieci powyżej 3, 6 lub 9 lat, a także książki o zwierzętach oraz serię „Ciekawa Ukraina”.
 
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich na bieżąco aktualizuje listę linków do stron z literaturą dziecięcą po ukraińsku. Wśród nich, znajdziemy m.in. odnośniki do serwisu KNIGO GO, oferującego bogatą ofertę bajek lub do ukraińskiego wydawnictwa „Stary Lew”, udostępniającego sześć audiobooków.
 
Natomiast wydawnictwo „Egmont” udostępnia darmową ukraińską wersję komiksu „Kajko i Kokosz - Wielki Turniej”, a na stronie „Dwóch Sióstr” znajdziemy sporą ilość kolorowanek.
 
Bardzo duże zasoby książek dziecięcych w języku ukraińskim oferują także portale: казка.укр, Z-Library czy KidKiddos.
 
„Empik” oferuje dostęp do bezpłatnych rozmówek polsko-ukraińskich z wydawnictwa „PONS”.

Z kolei „Edgard” proponuje zestaw plików m.in.: „Rozmówki ukraińsko-polskie – dla gości” (PDF), „Niezbędnik polsko-ukraiński dla gospodarzy” (PDF) i „Ukraiński – kurs podstawowy” (PDF + MP3 – liczący kilkadziesiąt stron fragment z lekcjami). Rozmówki w wersji elektronicznej można pobrać również w serwisie Krakow.pl.
 
Jeżeli chodzi o inne formy aktywności kulturalnej dla uchodźców, warto wspomnieć, że Agencja Autorska „Opowieści” codziennie zaprasza dzieci na bajkę transmitowaną na Facebooku: „Kazka na dobranić”. To wspólna inicjatywa agencji i etnowarsztatów Anny i Roberta Maciągów, wspierana przez Panią Wieczorynkę – Agatę Romaniuk.



Do wsparcia najmłodszych uchodźców z Ukrainy dołączyło również Kino Helios. W ramach bezpłatnych seansów prezentuje filmy z ukraińskim dubbingiem.

Bilety – dla dzieci i opiekunów – można odebrać w kasie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, przed wizytą z większą liczbą maluchów należy wcześniej skontaktować się z kinem.

Warto też zajrzeć na stronę Polskiego Radia RDC, na której znajdują się narodowe ukraińskie bajki w interpretacji wybitnych artystów. Natomiast na stronie www.dladzieci.mili.ai – baza darmowych polsko-ukraińskich materiałów dla dzieci i rodziców.

  • ikonaOpublikowano: 17.03.2022 14:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.03.2022 16:17
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także