Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności - новини

Prezydenci Trójmiasta spotkali się z merem Lwowa

Spotkanie we Lwowie. Na zdj. (od prawej): prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna, mer Lwowa Andrij Sadowy, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski   // mat. prasowe

Spotkanie we Lwowie. Na zdj. (od prawej): prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna, mer Lwowa Andrij Sadowy, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydent Sopotu Jacek Karnowski // mat. prasowe

Pomoc z Pomorza dla Ukrainy, 50 miejsc dla rannych w pomorskich szpitalach i sprzęt medyczny dla lwowskiego szpitala, 2 autobusy komunikacji miejskiej dla Lwowa, omówienie kolejnego transportu humanitarnego, wsparcie od Grupy Roboczej Ukraina w Komitecie Regionów i listy od burmistrzów miast europejskich i Ruchu Samorządowego. To główne tematy dzisiejszego spotkania we Lwowie. Z merem Andrijem Sadowym spotkali się: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego i poseł Paweł Kowal.

 
Dzisiaj odbyło się spotkanie pomorskich samorządowców z władzami Lwowa. W składzie polskiej delegacji byli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i jednocześnie szefowa Grupy Roboczej Ukraina w Komitecie Regionów, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego i poseł Paweł Kowal. Ze strony ukraińskiej uczestniczyli mer Lwowa Andrij Sadowy i jego współpracownicy.

Sprzęt dla szpitali, konwoje humanitarne i wsparcie europejskich samorządowców


Prezydent Gdańska poinformowała o przekazaniu dwóch autobusów komunikacji miejskiej na rzecz lwowskiego samorządu. Aleksandra Dulkiewicz wręczyła również merowi Lwowa apel 200 samorządowców – nie tylko z europejskich miast  – do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Burmistrzowie apelują w nim o natychmiastowe uruchomienie wszystkich niezbędnych korytarzy humanitarnych, zaprzestania zbrodni na ludności cywilnej, ograniczenia handlu i wymiany gospodarczej w zakresie energii. Żądają również uwolnienia porwanych przez Rosjan merów Melitopola i Dniprorudne.

Spotkanie we Lwowie, mat. prasowe
– Nasze robocze spotkanie służyło przede wszystkim ustaleniu kolejnych konkretów w zakresie po pierwsze pomocy humanitarnej, a po drugie zorganizowania sprzętu dla  szpitali. Ale to też symboliczne wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów samorządowców, którzy mierzą się z dramatyczną dla nas rzeczywistością. Tu na miejscu, we Lwowie widać skutki wojny i konieczność dalszej pomocy, która jest po prostu niezbędna – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Nieustająco będziemy naciskać na instytucje europejskie, żeby wprowadziły embargo na handel, zaczynając od paliw, gazu, czy węgla. Wsparcie w postaci transportów humanitarnych, wysyłki niezbędnego sprzętu i pomocy uchodźcom w naszych miastach jest niezwykle ważne. Ale musimy też mówić głośno, jednym głosem w sprawie zakazu handlu, bo tylko w ten sposób możemy wpłynąć na polityków odpowiedzialnych za kluczowe decyzje UE – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Pomorze z Ukrainą łączą wieloletnie przyjacielskie relacje. Barbarzyński atak Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę tylko wzmocnił to uczucie bliskości już nie tylko pomiędzy nami samorządowcami, ale również pomiędzy mieszkankami i mieszkańcami naszych krajów. Dzisiaj swoją obecnością nie tylko chcemy powiedzieć o naszej solidarności, ale przede wszystkim wykazujemy się tą solidarnością każdego dnia, wspierając pomocą medyczną i humanitarną naszych przyjaciół, ale również zapewniając bezpieczeństwo i byt uciekającym przed wojną Ukrainkom i Ukraińcom – mówił Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Realne wsparcie od samorządu województwa to 50 miejsc w pomorskich szpitalach dla rannych obrońców Ukrainy, a także wysyłka sprzętu medycznego i urządzeń szpitalnych do Lwowa. Dodatkowo w trakcie spotkania z władzami Lwowa omówione zostały najbliższe transporty humanitarne, które pojadą do tego miasta w ramach akcji Pomorze Pomaga Ukrainie. W najbliższy piątek z Gdańska wyjadą kolejne cztery tiry.

 
– Rozmowa z naszymi Przyjaciółmi, z merem Andrzejem Sadowym, tam, na ogarniętej agresją Ukrainie zmienia diametralnie perspektywę. Dość już pustych słów naszych przywódców o Solidarności! Dość zasłaniania się innymi! Stąd też żądanie, nas Samorządowców Ruchu „Tak! dla Polski”, natychmiastowej blokady transportu wszelkich towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy. Żądanie natychmiastowego zaprzestania jakiegokolwiek handlu ropą, gazem, węglem czy innymi towarami z Rosją i Białorusią – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Prezydent Sopotu również przekazał apel wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków zrzeszonych w Ruchu Samorządowym „Tak! dla Polski”.

– Mamy dość połowicznych gestów i pustych słów naszych przywódców! Kiedy na co dzień obserwujemy bombardowanie ukraińskich miast i mordowanie ich mieszkańców, my wójtowie, radni, starostowie, burmistrzowie i prezydenci z całej Polski, tak jak wszyscy Polacy, czujemy wielką Solidarność z narodem ukraińskim. Czujemy, jakby bomby spadały na nasze miasta – piszą w liście członkowie Ruchu.

Pomorscy samorządowcy przekazali również merowi Lwowa zaproszenie na spotkanie 30 marca.

Więcej informacji o roboczej wizycie we Lwowie prezydenci i wicemarszałek pomorski przekażą na czwartkowej konferencji prasowej o godz. 9:00 w nowej bazie noclegowej dla uciekinierów wojennych, w budynku przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 16.03.2022 15:32
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.03.2022 18:57
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona